בלוג מינהל סחר חוץ

הצלחה לחברת סידהארתא הישראלית בפרויקט בדרום סין

הצלחה לחברת סידהארתא הישראלית בפרויקט בדרום סין – החברה תספק פתרונות קירוי לעיר היואן בהיקף של 52 מיליון דולר

חברת סידהארתא מתמחה בפתרונות תכנון, ייצור והתקנה של מבני קונסטרוקציה קלים לתעשייה, הצללות מעוצבות ומיצבי צל במרחב הציבורי. החברה בבעלות אחיה עפגין, מעסיקה כ-30 עובדים בישראל, במקביל למשרד נוסף של החברה בסין בעיקר עבור ייצור האוהלים.

לפני כ-9 חודשים התחילה החברה בפיתוח תכנית עסקית עם רעיון למודל עסקי חדש – להפוך את פתרונות הקירוי למודל עסקי בתחום הפירסום כך שסידהארתא תישא את עלויות התקנת האוהלים ותהנה מרווחים מהפרסומות שיופיעו על גבי האוהלים לאורך השנה, ואילו השטחים העירוניים, יזכו למחסה משמש וגשם לאורך הרחובות ובצמתים המרכזיים.

בשל הפוטנציאל העצום, ביקש מנכ"ל החברה לבחון את האפשרות לשווק את הפתרון והמודל העסקי החדש בסין. הקושי  כמובן היה להבין מהו הכיוון הנכון להתחלת הפעילות בסין – באיזו אזור ובאיזו עיר להתמקד? וחשוב מכך, איך להגיע לגורם המתאים באותה העיר? לצורך כך, פנה מנכ"ל החברה לנספחות הכלכלית של משרד הכלכלה והתעשייה בעיר גואנג'זו שבדרום סין, בניסיון לקבל סיוע באיתור גורמים ושותפים עסקיים לפרויקט.

כך, באמצעות קשרי הנספחות הכלכלית הוחלט להפגיש את החברה עם בכיר מהעיר היואן (Heyuan), עיר בפרובינציית גואנדונג, שהיא הפרובינציה העשירה ביותר בסין עם תמ"ג הגבוה מהתמ"ג של ספרד כולה ומצוי במקום ה-14 בעולם. בעיריית היואן התרשמו מהרעיון ותוך 3 חודשים מהפגישה שיזמה הנספחות הכלכלית, בין העירייה לחברת סידהארתא נחתם הסכם זיכיון ל-3  שנים. במסגרת ההסכם, סידהארתא תתקין כ-2000 אוהלים ברחבי העיר ותפיק רווחים מהפרסומות שיופיעו על גבי האוהלים.

לדברי אחיה עפגין, מנכ"ל סידהארתא: "לאחר נסיונות רבים להניע את התהליך, נסיונות שלא צלחו, הכרנו את הנספחות הכלכלית ומהרגע הראשון בו נוצר הקשר, ראינו כיצד המטרות יכולות להתגשם במהירות, במקצועיות ובשירותיות מעל ומעבר למצופה". עוד ציין כי "האמת שבשלב מסוים כבר לא האמנתי שזה ייצא לפועל אך בזכות העזרה הגדולה של הנספחות הכלכלית בגואנג'זו, חלום המיזם הופך בימים אלו למציאות".

ההערכה היא שהפרויקט בעיר היואן יהווה דריסת רגל עבור החברה ובזכותו ניתן יהיה לשכפל את הפרויקט לערים נוספות ברחבי סין. בתוך כך מטה החברה בישראל צפוי לגדול ולהעסיק עובדים ומעצבים חדשים.

"הנציגים של משרד הכלכלה והתעשייה בעולם, אמונים על קידום וגיוון הייצוא מישראל" אומרת שירלי קויפמן, ראש הנספחות הכלכלית של משרד הכלכלה והתעשייה בדרום סין. "בסין, אנחנו מקבלים בכל חודש עשרות פניות מצד חברות ישראליות המבקשות סיוע בחיבור לחברות סיניות ונציגי ממשל בסין, במטרה לשווק את המוצרים והשירותים של החברה. התפקיד שלנו הוא לסייע להכווין את החברה לגורם המתאים, ליצור את החיבור העסקי בין הצדדים וכן לסייע בפתרון בעיות וקשיים שונים בין היתר קשיי רגולציה. הפנייה של חברת סידהארתא הייתה ייחודית, במובן שלא מדובר בסחורה או בחברה טכנולוגית, אלא בניסיון לקבל זיכיון עירוני ולמכור שירותי פרסום בערים בסין, מה שיצר קושי להבין למי כדאי לפנות. בשל היותנו נציגים רשמיים של מדינת ישראל, יש לנו יתרון משמעותי בעבודה מול הממשל הסיני ומול רשויות שונות ברחבי סין. המקרה של חברת סידהארתא ממחיש שוב כיצד החברות הישראליות יכולות להנות מהשירות שנותנות הנספחויות ואני מזמינה כל חברה ישראלית לפנות לנספחויות הכלכליות של משרד הכלכלה והתעשייה בסין וברחבי העולם".

שר הכלכלה והתעשייה, ח"כ אלי כהן, מסר: "סיפור ההצלחה של חברת סידהארתא בסין מוכיח שוב את היכולת של נציגויות משרד הכלכלה והתעשייה ברחבי העולם לסייע לחברות ישראליות לפרוץ לשווקים בינלאומיים. סיפור זה מצטרף לעשרות סיפורי הצלחה אחרים של חברות ישראליות בהם היה מעורב המשרד, בהיקף של עשרות מיליוני דולרים". עוד הוסיף השר כי "מערך הנציגויות הכלכליות של משרד הכלכלה והתעשייה כולל 43 משרדים ברחבי העולם שכל מטרתם היא לפעול לקידום התעשייה הישראלית והיצוא מישראל לעולם".

במהלך חודש דצמבר צפויה להיערך ההשקה החגיגית של הפרויקט במעמד ראש העיר, מנכ"ל החברה והנספחת הכלכלית.