הסנקציות שהוטלו באיחוד האירופי על רוסיה

על רקע ההתפתחויות באוקראינה ב-2014, ושוב פעם ב-2022, הטילה מועצת האיחוד האירופי בשם האיחוד מגוון סנקציות סקטוריאליות ואישיות על רוסיה ועל הבדלנים האוקראינים: החלטות על אימוץ, חידוש, או הפסקה של סנקציות של האיחוד מתקבלות במועצת האיחוד האירופי (“מועצת השרים”, “המועצה”). המועצה היא המוסד המייצג את הממשלות של המדינות החברות באיחוד. משעה שמושגת הסכמה פוליטית בין המדינות החברות, מכינה הנציבות האירופית, ובפרט הנציג העליון של האיחוד לענייני חוץ ומדיניות ביטחון (הנציג העליון הוא אחד מסגני הנשיא של הנציבות האירופית), את הצעות החקיקה הנחוצות ומגישה אותן להצבעה במועצה. ההצבעה על סנקציות (אימוץ, חידוש, הפסקה) מתקבלות במועצה בפה אחד. הסנקציות שאישרה המועצה ב-2014 וב-2022 כנגד רוסיה והאזורים הבדלנים הן סקטוריאליות ואישיות. הסנקציות הן מחייבות מבחינה משפטית עבור כל הגופים המשפטיים בכל מדינות האיחוד האירופי. הסנקציות של האיחוד האירופי אינן חלות על חברות שאינן באיחוד האירופי או על אישים שאינם באיחוד האירופי שעושים עסקים מחוץ לאיחוד האירופי בלבד. עם זאת, הנציבות האירופית קובעת כי, למשל, אם ישות שאינה באיחוד האירופי “מייבאת מוצרים דרך האיחוד או מבצעת תשלומים באיחוד, אזי עליה לציית לסנקציות של האיחוד האירופי כאשר היא פועלת בשוק הפנימי של האיחוד האירופי”.

הסנקציות של האיחוד כלפי רוסיה בהקשר של אוקראינה החלו במרץ 2014, לאחר שסיפחה רוסיה את קרים: בתחילה כוונו הסנקציות כלפי האליטה הרוסית, הבדלנים האוקראינים, והארגונים המשויכים אליהם. הסנקציות כללו הקפאת נכסים ואיסורים על מתן ויזות. ביוני 2014 הגביל האיחוד את המסחר עם קרים וביולי 2014, לאחר תקרית יירוט מטוס MH17, הופעלו כנגד רוסיה סנקציות סקטוריאליות בתחומים של מסחר בנשק, אנרגיה, ושיתוף פעולה כלכלי. בספטמבר 2014 חוזקו הסנקציות. במרוצת הזמן חודשו הסנקציות באופן תקופתי.

מספטמבר 2014 ועד לפברואר 2022 לא הטיל האיחוד סנקציות חדשות כנגד רוסיה בהקשר של אוקראינה, אך כן הוטלו סנקציות רוחביות שנוגעות בין היתר גם לארגונים ואישים רוסים: בשנים אלו הטיל האיחוד סנקציות על כל הנוגעים לייצור ושימוש בנשק כימי בעקבות הרעלתם בלונדון של הסוכן הרוסי הכפול סרגיי סקריפל וביתו (2018), סנקציות בשל מתקפות סייבר (2019), וכן סנקציות בשל הרעלת פעיל האופוזיציה הרוסי אלכסיי נבלני (2020). כמו כן, בשנים 2012-2022 הטילה גם ארה”ב סנקציות.

גל הסנקציות החדש של האיחוד כלפי רוסיה בהקשר של אוקראינה החל בפברואר 2022, על רקע ההכרה של רוסיה בעצמאותם של הבדלנים האוקראינים והפלישה הרוסית לאוקראינה: כתגובה להכרה של הממשלה הרוסית ברפובליקות העממיות של דונצק ושל לוגנסק כמדינות עצמאיות ב-21 בפברואר 2022, וכתגובה לפלישה של צבא רוסיה לאוקראינה יומיים לאחר מכן, הסכימה המועצה על סנקציות נוספות. החבילות הוטלו בהגדרה, בין ה-23 בפברואר 2022 ועד ל-6 באוקטובר 2022 (נכון לכתיבת שורות אלו).

הגבלת הגישה של רוסיה לשווקי הון באיחוד
איסור על מסחר באגרות חוב של רוסיה בשווקים במדינות האיחוד.
+
הגבלות פיננסיות על רוסיה ורוסים
החל מ-12 באפריל 2022, איסור על מסחר בשווקים של מדינות האיחוד במניות ערך ובמכשירים פיננסיים אחרים של הבנקים והחברות הבאות, אשר נמצאים בבעלות ממשלתית רוסית: Alfa Bank, Bank Otkritie, Bank Rossiya, Promsvyazbank, Almaz-Antey, Kamaz, Novorossiysk Commercial Sea Port, Rostec, Russian Railways, JSC PO Sevmash, Sovcomflot, United Shipbuilding Corporation, וכל גוף אחר אשר נמצא בבעלות ממשלתית רוסית של מעל ל-50%. איסור על מתן הלוואות או אשראי חדשים לגופים הנקובים בשמם מעלה, החל מ-26 בפברואר 2022. איסור על העברות כספים בסך של מעל ל-100,000 יורו מרוסיה לאיחוד. איסור על מכירת אגרוב חוב במטבע היורו ללקוחות רוסים.
+
הגבלות יצוא על טכנולוגיות
איסור על יצוא מוצרים וטכנולוגיות דו-שימושיות לרוסיה, ועל מוצרים שעלולים לתרום למערך הביטחוני של רוסיה. איסור על ייצוא של טכנולוגיות מתקדמות כגון מוליכים-למחצה.
+
הגבלות בתחום תעשיית הנפט
איסור על מכירה, אספקה, או העברה לרוסיה של מוצרים וטכנולוגיות לזיקוק נפט, ושירותים נלווים.
+
הגבלות כלליות על מסחר והשקעות
איסור על מימון או סיוע ציבורי עבור מסחר עם גופים רוסים, ומימון או סיוע ציבורי עבור השקעות בחברות רוסיות. החרגות: התחייבויות שניתנו לפי 26 בפברואר 2022, סיוע בתחומי המזון, החקלאות, הרפואה וסיוע הומינטרי, וסיוע לחברות קטנות או בינוניות אירופיות בעלות פרויקטים של פחות מ-10 מיליון יורו.
+
הגבלות בתחום תעשיית התעופה והחלל
איסור על ייצוא של מוצרים וטכנולוגיות שעשויות לשמש לתעשיית התעופה והחלל של רוסיה, ואיסור על מתן שירותים נלווים (עזרה טכנית, תחזוקה, ביטוח, וכדומה).
+
איסור על עסקאות עם הבנק המרכזי של רוסיה
איסור על טיסות של חברות תעופה רוסיות במרחב האיחוד ואיסור על גישה לשדות תעופה באיחוד
המדינות החברות באיחוד נדרשות לא לאשר למטוסים רוסים לטוס מעל שטחן, לנחות בהן או להמריא מהן. האיסור כולל את כל חברות התעופה הרוסיות, כל כלי טיס שרשום כרוסי, וכל כלי טיס שאינו רוסי אך שנשלט או בבעלות רוסית (עם מספר קטן של החרגות).
+
איסורי כניסה לאיחוד האירופי והקפאת נכסים של פרטים וגופים
סנקציות אישיות שמכוונות כלפי נשיא רוסיה ושר החוץ של רוסיה, 351 חברי הגוסדומה (הבית התחתון של הפרלמנט הרוסי) שהצביעו ב-15 בפברואר 2022 בעד ההכרה באמצעותן של הרפובליקות העממיות של דונצק ושל לוגנסק. ואישים נוספים בפוליטיקה הרוסית, בצבא הרוסי, ובעולם העסקים הרוסי.
+
הגבלות על ויזות
הגבלות על דיפלומטים ואנשי עסקים רוסים, אך לא על אזרחים מן השורה.
+
איסור על השתתפות בפרוייקטים של הקרן הרוסית להשקעות ישירות
ניתוק 7 בנקים רוסים מרשת SWIFT
הבנקים הם: Bank Otkritie, Novikombank, Promsvyazbank, Rossiya Bank, Sovcombank, VNESHECONOMBANK (VEB), and VTB BANK. כל גוף שנמצא בבעלות של 50% או יותר של הבנקים לעיל – ינותק גם הוא. ניתוקם מ-SWIFT מחייב את הבנקים לנתב את התשלומים באמצעות מערכות אחרות, מבוססות פחות ויקרות הרבה יותר, מה שיוביל לעיכובים ולעמלות גבוהות.
+
איסור על מכירה או העברה של שטרות כסף במטבע היורו לכל גוף טבעי או משפטי ברוסיה, או לשימוש ברוסיה
הגבלות נוספות על יצוא מוצרים וטכנולוגיות ניווט ימי
סנקציות אישיות נוספות על פרטים וגופים ברוסיה
איסור על עסקאות עם גופים מסוימים בבעלות המדינה
אסור על מתן שירותי דירוג אשראי
האיסור תקף לכל אדם או גוף רוסי.
+
איסור על השקעות חדשות במגזר האנרגיה הרוסי
הגבלות על סחר בברזל, פלדה ומוצרי יוקרה
סנקציות אישיות נוספות על פרטים וגופים ברוסיה
איסור יבוא פחם וכל הדלקים המוצקים
החל מאוגוסט 2022.
+
סנקציות אישיות נוספות על פרטים וגופים ברוסיה
ניתוק 3 בנקים רוסים נוספים מרשת SWIFT
הגבלות על גופי תקשורת רוסים
סנקציות אישיות נוספות על פרטים וגופים ברוסיה
הגבלות יצוא על טכנולוגיות
הרחבת האיסור על יצוא מוצרים וטכנולוגיות דו-שימושיות לרוסיה.
+
איסור יבוא נפט
איסור על יבוא נפט ומוצרי נפט מסוימים, וביטוח ספינות שנושאות אותם (עם החרגות מסוימות לצ'כיה, קרואטיה ובולגריה).
+
איסור מתן השירותים הבאים לרוסיה:
accounting, auditing, bookkeeping, tax consulting, business and management consulting, and public relations services.
+
סנקציות אישיות נוספות על פרטים וגופים ברוסיה.
איסור יצוא לרוסיה מוצרים המחזקים את היכולות הטכנולוגיות והצבאיות שלה,
כגון: פריטי הייטק (הקשורים לתוכנה וטכנולוגיה), מיסבים, שסתומים, חומרים כימיים, פולימרים ,כלי מכונה, מדידה ועוד.
+
איסור גישה לנמלים
איסור על קבלת פיקדונות הכולל פיקדונות מאנשים משפטיים, ישויות או ארגונים שהוקמו במדינות שלישיות ובבעלות רוב (> 50% מזכויות הבעלות) של אזרחים רוסים או אנשים המתגוררים ברוסיה.
איסור על סחר בזהב שמקורו ברוסיה (כולל גם תכשיטי זהב).
פטורים להקפאת נכסים ואיסור העמדת נכסים לרשות אנשים/ישויות ברשימה לצורך עסקאות נחוצות.
הפטורים מאפשרים לפעילויות, חוזים או הסכמים אחרים שסוכמו עם Sberbank לפני ה-21 ביולי 2022 להפסיק עד ה-22 באוגוסט 2023 לכל המאוחר. אירוע שלמניעתו או הפחתתו עשויה להיות השפעה משמעותית על בריאותם ובטיחותם של אנשים או על הסביבה. הפטורים מאפשרים קנייה, יבוא או הובלה של מוצרי תרופות, רפואיים, מזון וחקלאות, לרבות חיטה ודשנים (זה חל על בנקים מסוימים בלבד) - הפטור מאפשר (בכפוף לאישור בקשה), עסקאות הנחוצות לייבוא גז טבעי, טיטניום, אלומיניום, נחושת, ניקל, פלדיום ועפרות ברזל מרוסיה או דרך רוסיה לאיחוד האירופי, EEA, שוויץ או מערב הבלקן.
+
החבילה מרחיבה את כל ההגבלות למחוזות דונייצק, לוהנסק, חרסון וזפוריז’יה
איסור יבוא של חבילת מוצרים
כגון: מוצרי פלדה מוגמרים או מוגמרים למחצה שמקורם ברוסיה או שיוצאו מרוסיה או שעברו עיבוד נוסף במדינות שלישיות (בתוך תקופה של שנה), מכונות ומכשירים מסוגים שונים, מוצרים כימיים מסוימים (כולל מוצרי קוסמטיקה), פלסטיק, עיתון, עיסת עץ, כלי רכב, טקסטיל, הנעלה, עור, קרמיקה, חפצי אבן, אבנים יקרות, מתכות יקרות, או מתכת מצופה במתכות יקרות.
+
איסור יצוא של חבילת מוצרים
כגון: סחורות נוספות לסקטור התעופה, רכיבים אלקטרוניים כימיקלים ספציפיים, כלי נשק אזרחיים (ומרכיביהם החיוניים והתחמושת), כלי רכב וציוד צבאי ציוד פרא-צבאי, חלקי חילוף, פחם (בכפוף לתקופת סיום של שלושה חודשים של חוזים קיימים שנחתמו לפני איסור היצוא התקבל).
+
הגבלות נוספות בנוגע לאספקת שירותים להובלה ימית של נפט גולמי ומוצרי נפט מסוימים למדינות שלישיות.
האיסור הנוסף יותנה בכך שהמועצה תציג תקרת מחירים שנקבעה מראש עליה הסכימה קואליציית המחירים ( קואליציית ה-G7 תערוך תרגיל טכני כדי לשקול מגוון גורמים כדי להגיע להסכמה בינלאומית על הרמה שבה תיקבע תקרת המחיר).
+
איסורים על מתן שירותי אדריכלות, הנדסה, ייעוץ IT וייעוץ משפטי לרוסיה
כמו כן, הוחלט על איסור מוחלט על אספקת ארנקי נכסי קריפטו, חשבונות או שירותי משמורת לרוסים ותושבים רוסים, ללא קשר לשווי הכולל של נכסי ההצפנה.
+
סנקציות אישיות נוספות על פרטים וגופים ברוסיה.

לקבלת מידע נוסף

כמו כן, לאיחוד האירופי ישנם מספר אתרים שבהם ניתן לצפות בסנקציות בצורה עדכנית ומרוכזת:

עמוד מרכז על הסנקציות בעמוד מרכז של המועצה האירופית.

אתר אודות הסנקציות מטעם הנציבות האירופית.