שיעורי ההישרדות של עסקים

שיעור ההקמה של “עסקים מעסיקים” (לפחות עובד אחד) חדשים מוגדר כמספר העסקים החדשים שהוקמו מתוך סך העסקים המעסיקים שכבר קיימים. כתוצאה מהמשבר הכלכלי האחרון בשנת 2008, שיעור ההקמה של העסקים המעסיקים ירד במרבית המדינות בשנים שלאחר המשבר, ואצל חלקן, כמו בארה”ב, הוא אף הגיע לשפל – שליש מהשיעור שהיה בטרם …

שיעור ההקמה של “עסקים מעסיקים” (לפחות עובד אחד) חדשים מוגדר כמספר העסקים החדשים שהוקמו מתוך סך העסקים המעסיקים שכבר קיימים. כתוצאה מהמשבר הכלכלי האחרון בשנת 2008, שיעור ההקמה של העסקים המעסיקים ירד במרבית המדינות בשנים שלאחר המשבר, ואצל חלקן, כמו בארה”ב, הוא אף הגיע לשפל – שליש מהשיעור שהיה בטרם המשבר (3.1% בשנת 2012 לעומת 9% בשנת 2006). אף על פי כן, דווקא בישראל שיעור ההקמה נשאר יציב בשנים הראשונות שלאחר המשבר (בין 8.1%-8.8%), ובשנים 2013-2012 הוא אף קפץ משמעותית והגיע ל15.5%. הקמה של עסקים מעסיקים חדשים מהווה אינדיקטור מרכזי לדינמיות בשוק היזמות. מעבר לכך, ההקמה של עסקים מעסיקים יציבים תורמת לעבודה במשק ולצמיחתו.

לידת-עסקים

בהמשך לכך, מעניין לבחון את שיעורי “התמותה” של העסקים המעסיקים. לאורך זמן, שיעור התמותה של העסקים החדשים נוטה להידמות לזה של ההקמה. מהשוואה כללית בין הגרף של שיעור ההקמה לבין הגרף של שיעור התמותה, נראה כי במרבית המדינות שיעורי ההקמה והתמותה אכן דומים פרט לברזיל, ישראל ולטביה שבהן שיעורי התמותה נמוכים יותר. בארה”ב ובספרד לעומת זאת, שיעור התמותה עולה באופן ניכר על שיעור ההקמה. בישראל, אחוז התמותה של העסקים המעסיקים נמוך מאוד והוא עמד בין השנים 2011-2006 על כ-5% בלבד – נתון המלמד על היציבות הכלכלית של העסקים הקטנים בישראל ביחס לעולם.

תמותת-עסקים

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.