הוצאת הממשלה – תקציב המדינה

ברוב מדינות המערב, חלק הארי של הוצאות הממשלה הולך להגנות סוציאליות כאשר בצרפת זה עומד על 45% ובארה"ב על 21% בסה"כ. ישראל אינה שונה ורוב הוצאות הממשלה - 27% - הולכות לרווחה. ומה עם ביטחון? ברוב מדינות ה-OECD חלק זה קטן עד זניח עם ממוצע של 5% אך ישראל היא מדינת המערב היחידה במזרח התיכון ומוציאה 15% על ביטחון כאשר ארה"ב קרובה אלינו עם 9%. איסלנד שלה אין צבא ההוצאה היא אפס.

מה עם עתיד ילדנו? ממוצע ה-OECD על חינוך עומד על 13% כאשר בישראל זה גבוה יותר – 17% גם בגלל שבישראל יש שיעור ילודה גבוה הרבה יותר ממדינות המערב ולמרות זאת באיסלנד זה קצת יותר גבוה עם 17.5%. איזו מדינה משקיעה הכי פחות בחינוך? המשבר הכלכלי ביוון נותן אותותיו בכל תחומי החיים והממשלה ביוון מוציאה פחות מ-8% על חינוך.
טראמפ אמר שאף אחד לא ידע שבריאות זה דבר מסובך אך נראה לנו שמדינות רבות הבינו זאת והן משקיעות נתח רב בתחום זה. בישראל קצת פחות מ-13% הולך לתחום זה, נמוך מהממוצע העומד על 19% אך יש לזכור שבישראל הזדקנות האוכלוסייה רק בתחילתה יחסית. באופן מפתיע, או שלא, דווקא המדינה שלה אין ביטוח בריאות אוניברסאלי, ארה”ב, משקיעה כרבע מתקציבה על בריאות (תוכניות מדיקר ומדקיאד הידועות). ביוון עדיף לא להיות חולה עם השקעה נמוכה של קצת יותר מ-8%.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.