אודותינו


 • הנספחות הכלכלית

 • משרד הכלכלה

 • ה-OECD

נספחות משרד הכלכלה ל-OECD

הנספחות פועלת כזרוע הארוכה של משרד הכלכלה והתעשייה בארגון כחלק ממערך הנספחים המסחריים של מינהל סחר חוץ ברחבי העולם. בנוסף, הנספחות היא חלק מהמשלחת הקבועה של ישראל ל-OECD בפריז, המורכבת גם מנציגות של משרד החוץ ומשרד האוצר. בראש המשלחת עומד השגריר כרמל שאמה הכהן.
תפקיד הנספחות הוא לחזק את פעילות יחידות המשרד בארגון, תוך שימת דגש על יצירת תשומות קוהרנטיות וקידום עמדות החשובות ליחידות המקצועיות. כמו-כן אמונה הנספחות על זיקוק מסרים מקצועיים משמעותיים מדיונים בהם אין נציג מהארץ, והיא פועלת ליצירת מוקד ידע מקצועי בנושאים בהם פועל משרד הכלכלה והתעשייה בקרב המשלחת של ישראל לארגון.

מבין תפקידי הנספחות:

 • דיווח מדיוני ועדות וקבוצת עבודה
 • איתור חומרי רקע ופרויקטים מעניינים בנושאים שבטיפולו של משרד הכלכלה
 • קישור בין יחידות שונות ופרויקט רוחב של הארגון
 • קידום העמדות הישראליות מול המזכירות וכן בערוצים הבילטרליים
 • זיהוי פרויקטים שישראל יכולה להשתלב בהם
 • למידת עמיתים ממשלחות מקבילות בנושאים חשובים למשרד
 • דיווחי מגופי הניהול של הארגון בתחומי האחריות של הכלכלה

האנשים מאחורי התפקידים: 

גברת לנה זייגר, נספחת כלכלית וראש הנספחותלנה זייגר

לנה זייגר החלה את עבודתה במשרד הכלכלה והתעשייה בלשכת המדען הראשי ובשנת 2009 הצטרפה למינהל סחר חוץ בתפקיד מנהלת תחום הסכמי סחר רב-לאומיים. במסגרת זו הובילה את המו״מ על הסכם רכישות ממשלתיות בארגון הסחר העולמי וכן ריכזה את עבודת המשרד על הצטרפותה של ישראל ל-OECD. בשנים 2011-2016 לנה הובילה את תחום הסכמי הסחר בהינ״ל בענפי השירותים, במסגרת מו״מ להסכמי סחר חופשי. לנה בוגרת האוניברסיטה העברית (תואר ראשון בפסיכולוגיה וכלכלה ותואר שני במנהל עסקים, התמחות בלימודי האיחוד האירופי). לנה עומדת בראש הנספחות החל מאוגוסט 2016. תחת פיקוחה הנספחות שואפת להגשים את יעדיה ולהפוך למוקד ידע מקצועי בממשקים של עבודת ה-OECD ומדיניות משרד הכלכלה. כנספחת, לנה אמונה על קידום סדרי העדיפויות של ישראל במסגרת עבודת הועדות הרלוונטיות וכן לתרום ממקצועיות ניתוח המדיניות בארגון לצורך קבלת החלטות במשרד. לנה נשואה ללאוניד ואמא של טל. בזמנה הפנוי היא אוהבת לטייל, לבקר בתערוכות ולעשות טאי-צ׳י.

גברת ירדן קגן, אחראית סחר והשקעותYarden Kagan

ירדן הינה בוגרת הפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב. במסגרת לימודיה השתלבה כפעילה בקליניקה לזכויות פליטים. תחילה כסטודנטית בקליניקה, ולאחר מכן כעוזרת מחקר וכמנהלת פרויקט שמטרתו להנגיש את הידע הקיים באקדמיה לעיסוק הפרקטי של עורכי דין בתחום זכויות הפליטים. התפקיד כלל ניהול מאגרי ידע, ארגון כנסים לצורך הכשרה והעברת הידע הן לעורכי דין בתחום והן לשופטים. באשר לפעילויות מחוץ לאקדמיה, ירדן השתתפה בתוכנית Stand With Us" fellowship", תוכנית הכשרה אשר נוגעת לייצוג המדינה באספקטים בינלאומיים. נוסף על כך, קיבלה ירדן מלגה מטעם משרד החוץ להשתתף בקורס הקיץ בבית המשפט הבינלאומי בהאג (ICJ) בנושא משפט בינלאומי פומבי. ירדן חברה בלשכת עורכי הדין החל משנת 2015. לאחר לימודיה התמחתה במשרד עו"ד הרצוג פוקס נאמן ולאחר מכן המשיכה במשרד כעו"ד, כאשר במסגרת עיסוקה התמחתה בתחום הרגולציה במחלקת חברות ושוק ההון. ירדן סיפקה ייעוץ לחברות בתחום ניהול השקעות, ניהול הון, פלטפורמות מסחר ומוצרים פיננסיים. הייעוץ ניתן הן לחברות ישראליות והן לחברות בין-לאומיות ביחס להיבטים הרגולטוריים והמעשיים של התאמת פעילותן לרגולציה המשתנה. החל מהצטרפותה לנספחות, ירדן אחראית על כיסוי ועדת הסחר, ועדת ההשקעות, וועדות אשר עוסקות באחריות תאגידית בארגון, כמו גם גופי הסמך שלהן, מתוך כוונה לסייע למדינת ישראל, לארגון ולמדינות החברות לשתף פעולה וללמוד בצורה הדדית מהניסיון והמומחיות של כל הצדדים בתחומים אלו. ירדן מנתחת את המחקרים והפרויקטים שעורך ה-OECD ומסייעת לגורמים המקצועיים בישראל לגזור מהם מסקנות מדיניות. בזמנה הפנוי אוהבת בין היתר, לקרוא ספרים ולעשות יוגה.

גברת שלי וולקוביץ, אחראית מדע, טכנולוגיה, חדשנות וכישורים ומנהלת יח"צ

שלי היא בוגרת תואר ראשון ביחב"ל ומנהל עסקים עם הצטיינות מהאוניברסיטה העברית, וסטודנטית לתואר שני במנהל עסקים עם התמחות כפולה בפיננסים ואסטרטגיה. את הסמסטרים ל-MBA היא מחלקת בין האוניברסיטה העברית, אוניברסיטת פקין (בייג'ין) וסיאנס פו (פריז).
במהלך לימודיה לתואר הראשון השתלבה שלי בצוות האקדמיה ותרגלה קורס כלכלה פוליטית לצד ייצוג ישראל בכנסים אקדמאים בינלאומיים. היא צברה ניסיון במגזר הממשלתי בדוברות משרד התחבורה ובחטיבה לתכנון אסטרטגי ומדיני במשרד החוץ, במסגרת תכנית מצטיינים. היא הובילה והשתלבה בפרויקטים רבים, בין השאר בסדנא לדיפלומטיה ציבורית, בייעוץ אסטרטגי למכון למנהיגות וממשל של הג'וינט ומגוון תכניות חינוכיות בינלאומיות – בהם של אגודת הסטודנטים היהודים האירופאית, העולמית ובאוניברסיטאות בהן למדה.
במשלחת היא אחראית על תחומי הטכנולוגיה, המדע והחדשנות והכישורים ומכסה את כל הוועדות העוסקות בכך. תחום החדשנות מוסיף להוות מקור לגאווה ישראלית והמשך המחקר והפיתוח בתחום מאפשר לישראל לתרום מהידע והניסיון שנוצר במדינה. בנוסף, היא מנהלת את המדיה החברתית וקשרי החוץ של המשלחת הישראלית. כמדריכת טיולים בעבר, היא אוהבת לגלות מקומות חדשים, ללמוד שפות ולקרוא על מגוון נושאים.

ד"ר לאורה בראון, אחראית לנושא המים, SME's ובטיחות מוצריםלאורה

לאורה, ילידת גרמניה במקור סיימה זה מכבר את לימודי הדוקטורט שלה באונברסיטת תל-אביב בפקלוטה למדע המדינה. את הדיסטרציה כתבה על 'אתנו-פרדרליזם' כמודל עתידי להנמכת קונפליקטים אתניים. היא אחראית על תחומים רבים כגון משילות המים שישראל היא מובילה עולמית בתחום טכנולוגיית ותשתיות המים, ניהול תחום העסקים הקטנים והבינוניים המהווים את חוט השדרה של הכלכלה ואת מרב התעסוקה במשק, וועדת הצרכנות וקבוצת העבודה לבטיחות מוצרים לשם יצירת סטנדריזציה עולמית וכמו כן מובילה לאורה את תחום הצמיחה הירוקה והכלכלה המעגלית יחד עם מנהל הסביבה ופיתוח בר קיימא במשרד הכלכלה .כאשר לאורה לא אחראית על שלל התחומים הללו היא אוהבת לקרוא ספרים, למיין פרפרים ולחלום על אפריקה, היבשת האהובה עליה.

 

 

משרד הכלכלה
משרד הכלכלה והתעשייה הוא אחד המשרדים הכלכליים המרכזיים והמובילים בממשלת ישראל, שבו מרוכזים כלים רבים לעידוד הצמיחה הכלכלית של ישראל, פיתוח ההון האנושי וקידום הסחר הבינלאומי. המשרד מתמקד במיצוי פוטנציאל ההון האנושי והשבחתו, אכיפת הציות לחקיקה ובייזום חקיקה חדשה בתחומיי התעסוקה, הצרכנות, הסחר הבינלאומי, ההגבלים העסקיים, הבטיחות, החינוך, המחקר, הפיתוח, החדשנות, יוקר המחייה ועוד.
תפקידי המשרד השתנו במהלך השנים ובהתאם לכך השתנה כאמור גם שמו. עבודת המשרד מתמקדת ביצירת מקומות עבודה תוך מתן קדימות לאזורי עדיפות לאומית ולאוכלוסיות מיוחדות כגון: חרדים, מיעוטים, הורים יחידים ומוגבלים. כמו כן, עוסק המשרד בהגדלת היצוא כמוביל צמיחה במשק, בהרחבת היקף ההשקעות בתעשייה, במחקר ופיתוח תעשייתי, בפיתוח כלי מימון וסיוע לתעשייה, לעסקים ולמשקיעים, בהגברת המודעות הצרכנית ובשמירה על כללי סחר הוגנים, בפיתוח הון אנושי ומערכת חינוך והכשרה טכנולוגית, ביישום מעונות יום ומשפחתונים, בהגברת האכיפה בתחום חוקי ודיני עבודה ובענייני בריאות ובטיחות תעסוקתית, לרבות מתקני ספורט.
למשרד הכלכלה והתעשייה יחידות סמך רבות הכוללות, בין השאר, את הרשות הלאומית להסמכת מעבדות, הרשות להגנת הצרכן ולסחר ההוגן, המעבדה הלאומית לפיזיקה, מכון היהלומים, מכון היצוא הישראלי והמוסד לבטיחות וגהות.
לאתר משרד הכלכלה והתעשייה לחצו כאן
מינהל סחר חוץ
מינהל סחר החוץ במשרד הכלכלה אמון על גיבוש ויישום מדיניות סחר החוץ של מדינת ישראל, במטרה להגביר את כושר התחרות של התעשייה הישראלית בשווקים הבין–לאומיים.
תחומי הפעילות העיקריים כוללים פעולות לקידום הסחר והיצוא, ייזום ותחזוקת הסכמי סחר לשיפור תנאי הסחר של ישראל, עידוד ומשיכת השקעות זרות ויצירת שיתופי פעולה אסטרטגיים עם חברות זרות.
יחד עם הפעילות בישראל, המינהל מפעיל מערך של נספחי כלכלה, אשר מהווים את הזרוע הביצועית של המשרד בשוקי חו"ל.
בנוסף עוסק המינהל בשיפוי הוצאות המכס החלות על יצואנים המייצאים את מרכולתם לאיחוד האירופי במידה וישנן כאלו.

המינהל מורכב מארבעה אגפים:

 • מדיניות והסכמי סחר
  האגף למדיניות והסכמי סחר אחראי על קידום ותחזוקה של הסכמים בינלאומיים. באגף ארבע מחלקות:
  המחלקה להסכמים בילטרליים (דו-לאומיים)
  מחלקת WTO  (ארגון הסחר העולמי)
  מחלקת OECD (הארגון לשיתוף פעולה ולפיתוח כלכלי)
  המחלקה להקשרי סחר וסחר בענפי שירותים
 • האגף לקידום היצוא
  האגף אחראי על קידום היצוא ותפעול הנציגויות בחו"ל. לשם כך הוא מחולק לדסקים אזוריים המתפעלים רשת נספחים מקצועיים מסחריים ברחבי העולם. הדסקים הגאוגרפיים כוללים את האזורים הבאים: אירופה (1 ו-2), אמריקה הלטינית, צפון אמריקה, אסיה פאסיפיק, הודו סין, אפריקה ומזה"ת.
 • האגף לאיכות השירות וניהול ידע
  האגף פועל לקידום שימור הידע בארגון. כמו כן, המחלקה אחראית על שיפור איכות השירות.
 • כלי סיוע לתעשייה
  מערך כלי סיוע לתעשייה פועל על מנת לסייע לחברות הישראליות בשוק הפרויקטים הבין- לאומי ומפעיל מספר כלי סיוע להשגת מטרה זו.

לצד המחלקות הגאוגרפיות פועלות גם מחלקת אירוח, קשרי חוץ, פרסום והסברה, וכן המחלקה לתקציבי סחר חוץ ורישום היצוא.

המחלקות הגיאוגרפיות מפעילות מערך של 41 נספחים מסחריים בפריסה עולמית, אשר תפקידם לסייע לתעשייה הישראלית בשווקי חו”ל במגוון דרכים כגון: ייזום פעילויות, ארגון משלחות, תערוכות ועריכת סמינרים מקצועיים, פתיחת דלתות בחברות וגופי ממשל בשווקי היעד, וכן סיוע בנושאי רגולציה ונושאים אחרים.
לבלוג של מינהל סחר חוץ לחצו כאן
הארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי (OECD) הינו ארגון בין לאומי של המדינות המפותחות המשותף המקבלות את עקרונות הדמוקרטיה הליברלית והשוק החופשי. הארגון מונה כיום 35 מדינות חברות ומדינות נוספות:  קולומביה, קוסטה-ריקה וליטא נמצאות בתהליך הצטרפות. בנוסף, לארגון חזית אסטרטגית עם כלכלות מתפתחות כמו ברזיל, סין, אינדונזיה, הודו ודרום-אפריקה המשתתפות בחלק מפעילות ה-OECD וכן תוכניות אזוריות לדרום מזרח אסיה ודרום אמריקה. הארגון מהווה פורום בינלאומי ייחודי, שבמסגרתו המדינות החברות בו מפתחות מדיניות כלכלית וחברתית משותפת. יעדי ה-OECD כוללים תמיכה בצמיחה כלכלית וסביבתית, עידוד התעסוקה והעלאת רמת החיים כמו גם סיוע להתפתחות כלכלית גלובאלית.

המדינות החברות

 

ה-OECD נוסד ב-1948 כחלק מתכנית מארשל האמריקאית לשיקום אירופה ההרוסה לאחר מלחמת העולם השנייה. בראש הארגון עומד המזכ"ל, אָנְחֶל גוּרְיֶה, ולו ארבע סגנים אשר מחלקים ביניהם את תחומי המדיניות השונים בפעילות הארגון. הארגון בנוי בדומה למבנה הממשלה כאשר הוא מחולק לאגפים ובראש כל אגף עומד ראש אגף וסגנו. האגפים הם:

 • CFE: המרכז ליזמות, עסקים קטנים ופיתוח מקומי
 • CTP: המרכז למדיניות מיסוי ואדמניסטרציה
 • DAF: האגף לנושאים פיננסיים ועסקיים
 • ECO: המחלקה הכלכלית
 • EDU: האגף לחינוך וכישורים
 • ELS: האגף לתעסוקה ורווחה
 • ENV: האגף לנושאי איכות הסביבה
 • GOV: האגף לנושאי משילות ופיתוח מקומי
 • STD: האגף לסטטיסטיקה
 • STI: האגף למדע, טכנולוגיה וחדשנות
 • TAD: האגף למסחר וחקלאות
 • DEV: מרכז הפיתוח

בנוסף לאגפים אלו, ל-OECD ארגונים בינלאומיים המסונפים לארגון אך עצמאיים ביכולת שלהם בקבלת מדינות:

 • IEA: סוכנות האנרגיה הבין לאומית
 • ITF: פורום התחבורה הבין לאומי
 • NEA: הסוכנות לאנרגיה אטומית.

ה-OECD עובד בשיתוף פעולה עם ארגונים נוספים כגון האו"ם, הבנק העולמי וקרן המטבע ופועל כמעין כ"זרוע המחקרית" של ארגון ה-G20. הארגון הופך לכוח משמעותי ביותר בשנים האחרונות בזכות המעבר מגוף חשיבה לגוף ביצוע על-ידי פרויקטים בין לאומיים (תכנית מס עולמית בשיתוף הבנק העולמי), המאבק באי-השוויון וצמיחה ירוקה.

מטה הארגון נמצא בפריז והשפות הרשמיות של הארגון הן אנגלית וצרפתית.

שאטו לה מואט שבו יושב ארגון ה-OECD בפריז
שאטו לה מואט שבו יושב ארגון ה-OECD בפריז

 

ישראל חברה בארגון החל מספטמבר 2010 כאשר תהליך ההצטרפות ערך כחמש שנים שבהם ישראל עברה בדיקה רגולטורית מעמיקה על התאמתה לעקרונות ה-OECD ועמידה בהחלטות המחייבות של הארגון במגוון רחב של נושאי עומק. המשלחת הישראלית מורכבת מנציגי משרד האוצר, הכלכלה והחוץ. בראש המשלחת עומד שגריר ישראל ל-OECD וכיום השגריר הוא כרמל שאמה-הכהן.