רשות לחדשנות – ישראל יוצאת לדרך חדשה

אגף המדען הראשי במשרד הכלכלה הופך לרשות לחדשנות כדי לענות על האתגרים הצפוים לכלכלה הישראלית מתחרות הולכת וגוברת בתחום זה. הרשות לחדשנות תתמקד גם בתאגרים חברתיים

ישראל היא בין המדינות המובילות בעולם בתחום החדשנות, גם בזכות יצר הסקרנות והתעוזה הישראלים. לפי נתוני ה-OECD, אנחנו שניים רק לקוריאה בהשקעות מחקר ופיתוח כחלק מהתמ”ג וזהו למעשה המשאב החשוב ביותר לישראל. החדשנות הישראלית אינה באה לידי ביטוי רק בתחום הטכנולוגיה העלית ויצירת סליקון ואלי השני בגדולו רק לארה”ב, אלא גם במגזר החקלאות ובסקטור המים לדוגמה, בו הצליחה החדשנות הטכנולוגית הישראלית לשמר את אחד המשאבים החשובים הקיימים. במובן הזה ישראל משמשת דוגמה נהדרת כיצד חדשנות מעודדת צמיחה כלכלית ומשיגה יעדים לאומיים בו זמנית.

חדשנות עצמאית

את האחריות לפיתוח חדשנות ושימור היתרון התחרותי של ישראל בשווקים הגלובאליים, מחזיק המדען הראשי מתוקף תפקידו הקבוע בחוק המו”פ משנת 1984. המדען הראשי ממונה על סיוע ועידוד מחקר ופיתוח, חדשנות ישראלית ושיתופי פעולה בינלאומיים בתעשייה. אולם, האתגרים הרבים הניצבים בפני ישראל כגון ההתפתחות המהירה של השוק הגלובאלי, צרכים משתנים של התעשייה ותחרות דינאמית בינלאומית, מחייבים את ישראל בדרך חדשה. משנה לשנה, הפער הגדול שפתחה ישראל משאר העולם בתחום החדשנות מצטמצם ומדינות רבות משקיעות במחקר ופיתוח ומפנות תקציבים עצומים לסגירת הפערים וחלקן אף הקימו רשות מיוחדת לחדשנות כמו פינלנד, סינגפור ושבדיה.

השינויים ברשות לחדשנות. באדיבות דה-מרקר
השינויים ברשות לחדשנות. באדיבות דה-מרקר

בהתאם לכך הוחלט על הקמת רשות לאומית לחדשנות בישראל שבראשה עומד המדען הראשי במשרד הכלכלה. הצורך בשינוי מגיע מההבנה כי השוק הגלובאלי מתפתח בקצב מהיר ועל ישראל לשמור על היתרון היחסי שרכשה עד כה. ההקמה נובעת מהכרת הממשלה כי קיימת חיוניות בסוכנות מרכזית אשר תישא באחריות לניהול של אחד ממשאביה “הטבעיים” הכי מבטיחים בישראל: תחום החדשנות. רשות זו תשמש כסוכנות מרכזית ומקור לפיתוח וקידום ידע, יכולות ועשייה בתחום החדשנות הטכנולוגית. הדבר יתבצע על בסיס צרכי התעשייה הישראלית ובהתאם לקצב ההתפתחות המהיר של השוק הגלובאלי. הפיכת משרד המדען לרשות עצמאית תאפשר גמישות ניהולית גדולה יותר, כולל אפשרות לגיוס הון מחוץ לתקציב הממשלתי, מהנפקת אג”ח. הרשות הישראלית לחדשנות עתידה להחליף את לשכת המדען הראשי במשרד הכלכלה והתעשייה, וגם את מתימו”פ- מרכז התעשייה הישראלית למחקר ופיתוח, אך תמשיך להיות זרוע הארוכה של הממשלה בפיתוח חדשנות.

הרשות החדשה היא גם מענה גם לאתגרים החברתיים הרבים העומדים בפני מקבלי ההחלטות ולרשימת התפקידים של המדען הראשי נוספו מטרות חברתיות רבו לשם שבירת ה“כלכלה הדואלית” שנוצרה בישראל, בעיקר על-ידי חדשנות בתחום התעשייה המסורתית על מנת להעצים את התחרותיות שלהם בשוק שבו הדרישות מתפתחות ומתעצמות. תפקיד החדשנות ברשות החדשה הופך להיות לאמצעי ולא מטרה בפני עצמה ולכן הרשות תעודד תעסוקה וצמצום פערים חברתיים באמצעות חדשנות.

הקשר ל-OECD

תכנית המדען הראשי, הפיכת תחום החדשנות לרשות עצמאית בישראל, היא דוגמא מצוינת להתפתחות המסייעת להשגת אחת ממטרות הOECD בתעשייה: עידוד הגדלת הפרודוקטיביות והשגת צמיחה מכלילה. משרד המדען הראשי עובד יחד עם ה-OECD בתוכניות שונות כגון פרויקט הערכת ביצועים, צמיחה מכלילה לתעשייה המסורתית, מיעוטים ופריפריה ועידוד חדשנות.

לא רק היי-טק אלא התעשייה כולה. קרדיט: אלי שני ויקיפדיה

בפרסום הסקירה הכלכלית שביצע הארגון נקבע כי בעיית פערי הפרודוקטיביות בישראל הוא האתגר הגדול ביותר לכלכלה הישראלית. מכאן שהקמת רשות עצמאית המאפשרת חופש פעולה, עשייה והסתגלות, בהתאם לצרכים הדינאמיים של השוק הגלובאלי עשויה לתרום לצמיחה הכלכלית ולסייע בצמצום הפערים הכלכליים בחברה הישראלית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.