פלטפורמה לניתוח המגמות בסחר בחקלאות

ה-OECD השיק אתר אינטרקטיבי המאפשר למשתמש לנתח את מגמות הסחר בחקלאות של כל מדינה על פי צריכה, ייצור, מלאי ומאזן הסחר של המדינה, עד שנת 2023. הפלטפורמה פורסת בפני המשתמשים שלוש אופציות להבנת מגמות הסחר העולמיות בחקלאות: סקירה כללית, השוואה בין כל שתי מדינות על לפי סוג המוצר החקלאי והשוואה של מגמות גלובליות בסחר בין כל שני מוצרי חקלאות

לפני כחודש פרסמנו פוסט אשר עסק בהשקת ה-OECD-FAO Agricultural Outlook 2014-2023, פרסום דגל של ה- OECD וארגון הסחר העולמי (FAO). כעת החלטנו להקדיש פוסט לפלטפורמה האינטרקטיבית, שהשיק הארגון, המאפשרת למשתמש לנתח את מגמות הסחר בחקלאות של כל מדינה על פי צריכה, ייצור, מלאי ומאזן הסחר של המדינה, עד שנת 2023. הפלטפורמה פורסת בפני המשתמשים שלוש אופציות להבנת מגמות הסחר העולמיות בחקלאות: סקירה כללית, השוואה בין כל שתי מדינות על לפי סוג המוצר החקלאי והשוואה של מגמות גלובליות בסחר בין כל שני מוצרי חקלאות.

השווה את מדינתך

המאגר מאפשר השוואת מגמות בסחר במוצרי חקלאות רבים, החל מסוכר, חיטה, בשר, מוצרים חלביים, דגים ומוצרים רבים אחרים. לאחר בחירת המוצר ניתנת למשתמש האפשרות לבחון מהי כמות הייצור של אותו מוצר במדינות השונות, כמו צורכים ממנו באותה מדינה, מהו המלאי בכל שנה ומהו מאזן הסחר שלה. כך למשל, יראה הגרף, כי בשנת 2015 יצרכו הישראלים כ- 130 אלף טון אורז וישראל תייצר באותה שנה 104 אלף טון חיטה.

במאגר ישנם נתונים לגבי מדינות רבות, אשר חלק גדול מהתמ”ג שלהן מורכב מחקלאות ובניהן , ברזיל,  סין, הודו, גאנה, אתיופיה ועוד . בנוסף, מאשרת הפלטפורמה לנתח את מגמות הסחר לפי קבוצות של מדינות, לדוגמא מדינות ה- OECD ,BRICS, מדינות מתפתחות, מדינות מפותחות וכל מדינות העולם ביחד. כל המדינות האירופאיות, לעומת זאת, מופיעות במאגר תחת מקשה אחת- האיחוד האירופי. יחד עם זאת, יש להדגיש, כי המאגר אינו מלא, וישנם נתונים רבים שטרם נכללו בו, מה שמקשה לעתים לקבל את התמונה המלאה על כל מדינה.

גרף 1: צריכה וסחר בסוכר- השוואה בין ישראל, האיחוד האירופי, ה- OECD  וכל העולם

סוכר ישראל

מהו צפוי להיות מחיר החיטה לעומת האורז בשנים הקרובות- השוואה בין הסחורות השונות

בחלק זה של הפלטפורמה, ניתנת למשתמש האפשרות לראות נתוני עבר ותחזית לעשור הקרוב, תוך כדי השוואת המגמות בין שני מוצרי חקלאות. לאחר בחירת המוצרים להשוואה, יוצגו על המסך 7 גרפים ובהם הנתונים הבאים, כולם ברמה העולמית: מחיר, ייצור, ייבוא, ייצוא, מלאי, צריכה כללית וצריכה לנפש. אם ננסה, לדוגמא, להשוות בין חיטה לאורז, מחירם של שני מוצרים אלו צפוי להישאר יציב בשנים הקרובות (אם כי מחירו של האורז גבוה יותר) והצריכה והייצור של שניהם צפויה לעלות (נתון אשר משתלב היטב עם הגידול באוכלוסייה העולמית). בצריכה לנפש, לעומת זאת המגמות משתנות, כאשר אנו רואים ירידה קלה בצריכת האורז ועליה בצריכת החיטה.

גרף 2 – מגמות בחיטה ואורז

חיטה ואורז

כמו כן, ניתן למצוא באתר ה- OECD  את הסקירה הכללית על מגמות הסחר בחקלאות לשנים הקרובות- לקריאה היכנסו לאתר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.