עסקים קטנים וירוקים – ירוק זה משתלם

צמיחה ירוקה של עסקים קטנים ובינוניים (או SME) באמצעות מעבר לייצור נקי, הפחתה בעליות משאבים, תאימות סביבתית וקשרי לקוחות מציעה יתרון תחרותי ושגשוג במשק.

מאת ד”ר לאורה בראון

צמיחה ירוקה של עסקים קטנים ובינוניים (או SME) באמצעות מעבר לייצור נקי, הפחתה בעליות משאבים, תאימות סביבתית וקשרי לקוחות מציעה יתרון תחרותי ושגשוג במשק.

מסתבר שהדשא של השכן  אכן ירוק יותרהשפעות על הסביבה

ארגון ה-OECD מנסה למצוא תשובה לאחד הנושאים הבוערים ביותר: איך אפשר לעזור לעסקים הקטנים ובינוניים לעבור לייצור ידידותי יותר לסביבה תוך טיפוח הזדמנויות כלכליות חדשות? נושא זה חשוב מאחר שסקטור העסקים הקטנים נמנה בין המגזרים העיקרים התורמים לזיהום אוויר בארץ ובמדינות המערב. התפיסה הרווחת במשק היא כי רגולציה סביבתית מהווה עול על התעשייה, ובעיקר מכשול עבור העסקים הקטנים שמתקשים לשאת בנטל הביורוקרטיה. מסיבה זו ה- OECD הכין ארגז כלים למדיניות סביבתית עבור SME הכולל שיטות מוצלחות שכבר נמצאות ביישום במדינות מערב אחרות.

ירוק זה כלכלי?

ה-OECD פיתח ארגז כלים למדיניות סביבתית אשר מטרתו לסייע למדינות השונות בתכנון ויישום כלי מפתח לקידום תאימות סביבתית ושיטות עסקיות ירוקות. בנוסף, צמיחה ירוקה היא הזדמנות נהדרת לטפל בבעיות הקיימות בסקטור העסקים הקטנים. בעזרת ארגז כלים זה ניתן לזהות את השיטות שנראות מתאימות עבור עסקים קטנים ובינוניים בישראל. לדוגמא, דוח השנתי של סוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה והתעשייה מציין עומס רגולטורי גבוה ודינמיות עסקית נמוכה במגזר זה בהשוואה למדינות ה- OECD. הטמעה של כלי מדיניות שמציע ה-OECD במעבר לייצור ירוק יותר הוא בעל פוטנציאל לפתיחת השער להזדמנויות כלכליות חדשות בארץ.

ירוק ופורח

מה יש לארגז הכלים להציע על מנת לקדם התנהגות ירוקה של עסקים קטנים ובינוניים, וכיצד עסקים יכולים להרוויח מניסיון “הירוק”:

  • א. כלים לסיוע בזמינות מידע
  • ב. פישוט של התהליכים הרגולטוריים
  • ג. תו תקן ירוק ופרסים להתנהגות סביבתית
  • ד. תמריצים כספיים וכלכליים
ירוק זה כלכלי
ירוק זה כלכלי

כלים לסיוע בזמינות מידע: לעתים קרובות, בעלי העסקים הקטנים מתקשים לקבל עדכונים על שיטות ירוקות בתוך “ג’ונגל הרגולציות” והפחד מפני עלויות גבוהות בתאימות ירוקה גובר על הזדמנויות כלכליות. כלי המידע החדשים (באמצעות SMS, דואר אלקטרוני או טלפון) מעדכנים את  בעלי העסקים בנוגע לנושאים חשובים כגון שינויי חקיקה ומספקים הדרכה לפתרון בעיות נפוצות במגזר העסקי הספציפי שלהם. בנוסף, ניתן להשתמש בכלים מקוונים ולהעריך את יעילות ניצול המשאבים בעסק, במיוחד בנוגע לבזבוז מים, וכך למעשה העסק יכול לחסוך כסף.

פישוט של התהליכים הרגולטוריים: פתיחת עסק כרוכה בתהליכים בירוקרטים קשים וארוכים עד לקבלת רישיון. בעתיד, עמידה בסטנדרטים ירוקים מסוימים לפתיחת עסק, תקנה פריבילגיות מסוימות בתהליך זה. בנוסף, ההחלטה להקים “חברה ירוקה” מוסמכת מאפשרת ליהנות מפטור מבדיקות תאימות כתמריץ רגולטורי.

תו ירוק ופרסים להתנהגות סביבתית: העסק או המוצר יכול לקבל פרסי הכרה לפעילות ירוקה, פרסים האלה מסיעים בהכרה בהתנהגות עסקית ידידותית לסביבה בציבור. ביצועים סביבתיים משופרים של המוצר או החברה יימשכו קהל צרכנים המעוניין במוצרים ירוקים וייתנו לעסקים אלו יתרון תחרותי. לדוגמא, בצרפת, תו ירוק הוענק לבתי דפוס המשתמשים במוצרים שאינם רעילים והצליחו להגדיל את נתח השוק שלהם. חשיבותם של מוצרים ידידותיים לסביבה עולה בשנים האחרונות ובמדינות רבות  צרכנים מודעים מוכנים לשלם יותר על מוצר ירוק.

הפיכת עסקים קטנים ובינוניים לירוקים היא אחד מהאתגרים החשובים ביותר זה מאחר שסקטור העסקים הקטנים נמנה בין המגזרים העיקרים התורמים לזיהום אוויר בארץ ובמדינות המנכונות הצרכןערב

תמריצים כספיים וכלכליים: לעיתים הרצון לעבוד ירוק קיים אך לא היכולת ולשם כך העסקים זקוקים לתמריץ פיננסי כדי ליישם פרקטיקות ירוקות. כיום, תמריצי מס והלוואה מסייעים לעסקים קטנים ובינוניים במעבר למשק ירוק. תמריצי מס (בצורה של הקלה או פטור ממס) הם הזדמנות מצוינת עבור חברות קטנות להתקין טכנולוגיות סביבתיות בעלות אנרגיה מתחדשת. לדוגמא, “הלוואות רכות” שמשמעותן הענקת הלוואות בריבית נמוכה לחברות המשקיעות בצמיחה ירוקה ובביצוע סבבתי גבוה. מדינות מפותחות כמו בריטניה מספקות הלוואות רכות באפס ריבית לעסקים קטנים או ממירות הלוואות אלו למענקים (במקרים רבים משמעות המענק היא שהעסק לא צריך להחזיר את ההלוואה).

התמריץ הכספי הוא התמריץ החשוב ביותר כיוון כאשר המדינה מציעה לעסקים כסף להתקין אנרגיות מתחדשות, אנרגיה סולרית למשל, משמעות הדברים היא שהעסק תורם לעתיד בר קיימא, הרווחיות תעלה בזכות כך שהלקוחות יעריכו החלטה זאת ויבחרו לקנות מוצר ירוק והעסק אף חוסך כסף המיועד לצריכת חשמל.

עתידן הירוק של החברות קטנות ובינוניות

“לעבור לירוק” אינה תנועה טבעונית משנות השמונים, אלא מודל עסק כלכלי וחדשני. ארגז הכלים של ה-OECD הוא התשובה הגלובלית לצריכה הבזבזנית של משאבים הוא מדגיש את החשיבות של המעבר של עסקים קטנים ובינוניים למשק הירוק. כלכלה ירוקה היא לא רק אמצעי הכרחי כדי לקיים את הסביבה שלנו למען הדורות הבאים, היא הופכת את העסק לבר קיימא, עמיד לתנודות השוק ורווחי יותר. לחשוב ירוק זה לחשוב כלכלי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.