עסקים קטנים ובינוניים בשוק הגלובלי

מחקר חדש מנסה להבין כיצד גודל החברה משפיע על הפיכתה לבין לאומית, הן במגזר התעשייתי והן במגזר השירותים. הפיכת עסקים קטנים ובינוניים לגלובליים, יכולה לחסוך לעסקים אלו הוצאות תפעול על-ידי מציאת קווי תפעול זולים יותר, מצד אחד ומצד שני להרחיב את גבולות העסק והגדלת רווחים

מדינות שונות מגדירות באופן שונה עסקים גדולים וקטנים (SMEs), אך באופן כללי מדינות האיחוד האירופי מגדירות חברה קטנה כזו המעסיקה בין 10-49 עובדים ומחזור המכירות שלה הוא עד 10 מיליון יורו ואילו חברה בינונית כזו, המעסיקה בין 50-249 עובדים ומחזור המכירות שלה הוא עד 50 מיליון יורו. עקב גודלו של המשק הישראלי ההגדרות מעט שונות, אך הותאמו בשנים האחרונות לתקינה של מדינות האיחוד האירופאי.

בעידן של כלכלה גלובלית, בו סחר בינ”ל הינו כמעט בגדר הכרח עבור חברה קטנה לצמוח ולהתפתח, בחר הארגון לבחון שאלות מדיניות הקשורות לייחודיות העסקים הקטנים. האם ישנם חסמי סחר ספציפיים עבור עסק קטן בבואו לפרוץ את השוק? האם נדרשים תמריצי מדיניות ייחודיים לפלח זה של הסקטור העסקי? מהן הפרקטיקות הטובות בהקשר זה במדינות ה-OECD שונות?

מחקר חדש מנסה להבין כיצד גודל החברה משפיע על הפיכתה לבין לאומית, הן במגזר התעשייתי והן במגזר השירותים. הפיכת עסקים קטנים ובינוניים לגלובליים, יכולה לחסוך לעסקים אלו הוצאות תפעול על-ידי מציאת קווי תפעול זולים יותר, מצד אחד ומצד שני להרחיב את גבולות העסק והגדלת רווחים.

המחקר בודק כיצד אילוצי הגודל של SMEs משפיעים על תהליכי הייצור במגזרים השונים וכיצד מדיניות ממשלתיות עונה על אילוצי הגודל. המחקר מצא, שבעוד שגודל החברה משפיע באופן מובהק על פעילות הסחר של עסקים קטנים ובינוניים במגזר התעשייתי, הגודל הינו מנבא מעורפל בכל הנוגע לביצועי ייצוא במקרים של חברות קטנות במגזר השירותים. בהחלט ניתן לראות, שגודל החברה משפיע על החלטות תהליכי ייצוא וחברות קטנות נסמכות יותר על קשרים לא ישירים, כלומר: דרך מתווכים וגופי צד שלישי ולא באופן ישיר, כמו בעסקים גדולים. נראה שנתינת תשומת לב יתרה לגדלים השונים של החברות בתוך מדיניות הממשלתית תוכל לתת מענה ראוי לבעיות והאילוצים הנובעים מגודל החברה.

לפי סקר סטטיסטי אחרון שנערך בשנת 2013 , עסקים קטנים ובינוניים מייצרים 77% מהמשרות החדשות במשק הישראלי. באיחוד האירופי עסקים אלו ייצרו 85% מסך העבודות החדשות בין השנים 2002-2010 . למרות החשיבות העצומה של סקטור זה, מחקרים רבים מתמקדים בגלובליזציית השירותים של חברות גדולות וכך משאירים את קובעי המדיניות ללא נתונים מספקים על מגזר זה.

תרומה לשוק העבודה לפי גודל החברה במדינות האיחוד השונות במגזר הייצור ובמגזר השירותים
תרומה לשוק העבודה לפי גודל החברה במדינות האיחוד השונות במגזר הייצור ובמגזר השירותים

כיצד עושים עסקים?

המחקר מצא, שהגודל בהחלט משפיע על הדרך, שבה חברות עושות עסקים, כי ארגונים קטנים ובינוניים מבצעים חלק נרחב מתהליכי הייצור שלהם בערוצים לא ישירים ואלו נפוצים יותר במגזר השירותים מאשר במגזר התעשייתי. הסיבה לכך נעוצה בדרכים רבות יותר, בהן ניתן לספק שירותים באופן בין לאומי, בהשוואה לייצור טובין במגזר התעשייתי. עשיית עסקים באופן לא מסורתי, שנראית על פניו ייחודית ל- SMEs, צריכה להיות לנגד עיניהם של קובעי המדיניות.

עניין של גיאוגרפיה

המחקר חושף, כימיקום SMEs הינו קריטי לפעילות שלהם ושמיקומם במרכזי ערים משפיע באופן חיובי על הפעילות העסקית, לעומת עסקים הממוקמים באזורי ספר, הרחוקים ממרכז העניינים. בצרפת למשל, עסקים קטנים ובינוניים הממוקמים בפריז, מצליחים להתגבר על פער הגודל בזכות הקרבה למרכז העסקים הכלכלי של צרפת. החיסרון הגדול במיקום במרכז העיר הוא הקושי באספקת מוצרים, כיוון שתחבורה למרכז עיר גדולה, מורכבת יותר מאשר הגעה לאזור פרברי.

האם חברות קטנות ובינוניות במגזר השירותים הינן קבוצה הומוגנית?

למעשה לא. עסקים קטנים ובינוניים במגזר השירותים נבדלים זה מזה ולכן לא ניתן לדבר באופן כללי על “מגזר השירותים”. החברות הרבות נבדלות באופנים בהן הן מבצעות ייצוא של מוצרים וכך למשל חברות המתמחות במתן שירותים ספציפיים נבדלות מאופן ההתנהלות של חברות פיננסים, תחבורה וחברות תקשורת.

הישרדות בעולם הייצוא

עסקים קטנים ובינוניים במגזר השירותים ,אשר הצליחו לפרוץ לשווקים נוספים, ימשיכו לעשות זאת. היתרון של חברות אלו הוא בכך, שהצליחו לייצר רשתות תקשורת לא רשמיות, כפי שהמחקר מגלה, מה שמאפשר להן להתמיד בייצוא לאורך זמן.

רגולציה וסיוע המדינה

המשק הישראלי, כמו רוב המשקים המודרניים, בנוי על בסיס רחב של עסקים קטנים ובינוניים ולכן לרגולציה הממשלתית יש חשיבות רבה בהצלחתם. הפיכת עסק קטן ובינוני לגלובאלי תלויה רבות באמצעים העומדים לרשותם ולמדינה יכולה להיות השפעה אדירה על כך. בצרפת למשל, במחקר שנערך בשנים האחרונות גילו, שרגולציה מערימה קשיים רבים על עסקים קטנים ובינוניים לפתח קשרי מסחר, לעומת חברות גדולות, להן משאבים רבים יותר.

בתוניסיה, מצד שני, הממשלה בעידוד הבנק העולמי יצרה תכנית, שעודדה עסקים קטנים לייצא באמצעות מענקים, יצירת קשרים עם שווקים חדשים ועזרה בפיתוח היכולת המקומית, כגון: עזרה טכנית ללשכות המסחר, כדי שיוכלו לספק עזרה טובה יותר בייצוא. תכנית מעניינת נוספת, שנוסתה בתוניסיה, הינה הקלות במס הכנסה ל’מומחי ייצוא’ המקדישים זמנם לפיתוח יכולות ייצוא.

בישראל, הסוכנות לעסקים קטנים של משרד הכלכלה מפעילה מספר תכוניות של תמיכה. לפרטים –היכנסו.

כמו כן, מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה, מפעיל מערך כלי סיוע ליצואנים (לרבות קטנים ובינוניים). לפרטים ויצירת קשר לחצו כאן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.