עידן “הפלטפורמטיזציה” והפוטנציאל הגלום בו

Uber, Airbnb, EBay, אמזון, הן דוגמאות בודדות לצמיחתן של הפלטפורמות האינטרנטיות, אשר גדלה בקצב מסחרר בשנים האחרונות. צמיחה זו משנה את האופן בו אנו צורכים שירותים ומוצרים, ומכילה בחובה הזדמנויות רבות לשחקנים שונים בשוק, כמו גם הוזלת מחירים לצרכני קצה. מימוש הפוטנציאל הרב תלוי ברגולציה בתחום, אשר כרגע ברובו אינו מוסדר. מדיניות ממשלתית נכונה עשויה ליצור הזדמנות ליותר שחקנים בסחר העולמי, כאשר חברות מקומיות ללא תלות בגודל, בסקטור או במיקום, יוכלו להרוויח ולקחת חלק בשוק הבינלאומי.

כיום, חוקי סחר ברובם משקפים מגמות שהיו נכונות לעשור הקודם, כגון מסחר בהיקפים גדולים, בין תאגידים גדולים, ממשלות, ועסקים. התוצאה היא שמדיניות מיסוי, כגון מכס, ותנאי הגישה לשוק לא תמיד מתאימות, או תומכות בצמיחה של הסחר האלקטורני המתפתח, של חברות קטנות או צרכנים בודדים. מסחר זה מאופיין בחבילות קטנות, בתדירות גבוה, אשר מועברים באופן ישיר לצרכני קצה.

במאמר של ה – OECD, אשר מתייחס לצרכנות דרך פלטפורמות דיגיטאליות, כחלק משינוי רחב היקף בתחום הסחר הדיגיטאלי, והאופן בו המהפכה הדיגיטאלית משנה את הדרך בה אנו צורכים מוצרים ושירותים, ניכר כי כדי להסדיר את התחום צריך לעמוד על המאפיינים הספציפיים שלו ולמפות את המודלים העסקיים החדשים, הנוגעים לצריכת שירותים ומוצרים על ידי שחקנים שונים כגון צרכנים, תאגידים, וממשלות.

כיוון שתחום הסחר הדיגיטאלי הינו תחום מתפתח, הנייר של ה- OECD הינו חשוב להכרת הסוגיות ושאלות המדיניות השונות אשר עלולות לעלות בהסדרת התחום. לדוגמא, האם Uber הינה פלטפורמה אשר מספקת שירותי נסיעות? במידה והתשובה היא כן, הגיוני להטיל עליה חובות דומות לחובות החלות על חברה להפעלת מוניות. אולם, אולי בעצם מדובר בספק שירותי תיווך, הרי, Uber יכולה להתחיל לספק שירותי תיווך אחרים, כמו משלוח מזון, או אפילו תיווך להלוואות. כמו כן, השינוי בסחר הדיגיטאלי מעלה סוגיות של העברת מידע. תנאי להצלחה של סחר דיגיטאלי, הוא האפשרות של העברת מידע באופן חופשי ומהיר בין גבולות. רגולציה אשר מגבילה העברת מידע עלולה להוות חסם משמעותי בתחום זה, מאידך נדרש איזון בין הרצון לעודד עסקים לבין הצורך והמדיניות הלגיטימית להגנה על מידע אישי.

בעת הסדרת שירותי הסחר הדיגיטאלי, חשוב להתייחס לסוגיות אלו, כגון האפשרות של הפלטפורמה לשנות במהירות את אופי שירותי התיווך אשר ניתנים על ידה או חשיבות העברת מידע בין גבולות באופן מהיר ונגיש. בעת קביעת רגולציה כאמור, חשוב להבין כי הפלטפורמות האינטרנטיות הופכות להיות שער הגישה של שחקנים רבים לשוק הבינלאומי, הן לחברות גדולות והן לחברות קטנות, ולכן יש חשיבות רבה לרגולציה אשר תיקבע, לא רק עליהן אלא על המשק בכללותו, מבחינת תחרותיות, הוזלת מחירים, גישת חברות קטנות לשוק העולמי, וכדומה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.