מעורבות אזרחית

מעורבות אזרחית יוצרת שייכות לקהילה, השתתפות בקבלת ההחלטות הציבוריות, לא רק במעמד הבחירות, אלא בכל ימות השנה. ישראל מדורגת במקום האחרון עם ציון של 2.2 במדד המעורבות האזרחית של ה-OECD

ה-OECD שואף להציג מדיניות טובה יותר לעולם משגשג יותר. יש למונח הרחב הזה אספקטים רבים והם קשורים לסוגיות כלכליות שבהן עוסק הארגון חדשות לבקרים, לצד עיסוק מתמיד בסוגיות ליברליות, דמוקרטיות, שתפקידן לקדם את העולם למקום שבו החיים יהיו טובים יותר. זה כבר תקופה כי ידוע לכל כי צמיחה ושגשוג נמדדים לא רק באמצעים כלכליים, אלא במתווה מרוכב של כלים המשפיעים על כל ספרות החיים בחברה מודרנית. במסגרת זו יצא הארגון גם בפרוייקט הוריזונטלי של בחינת מדדים נוספים מעבר לתמ”ג אלא הערכת גישות כלכליות חדשות – New Approaches to Economic Challenges . עם פרסום התוצאות הסופיות בבחירות לרשויות המקומיות, תוצאות שעוררו דיון ציבורי על אחוזי ההצבעה הנמוכים ועל מה שיש להם להעיד על הדמוקרטיה הישראלית, מעניין לבחון את מה שקורה בישראל, בהשוואה למדינות מפותחות אחרות.

ה-BETTER LIFE INDEX ׁ(אינדקס החיים הטובים), היא פלטפורמה השוואתית המאפשרת קבלת תמונה בתחומים שונים כגון חינוך, איכות סביבה, דיור ותחומים נוספים. הוא מתפרסם מדי שנה ויש בו פרק מיוחד שעוסק במעורבות אזרחית. הפורטל הידידותי למשתמש מאפשר בעצם בחינה של איכות החיים, בדגש על פרמטרים שחשובים למשתמש הקצה שבונה את ההשוואה.

מחקרים הוכיחו כי יש קשר ישיר בין אחוזי הצבעה למעמד סוציו-אקונומי ובין מידת המעורבות האזרחית ליכולת של החברה לעמוד במשברים, כלכליים כמו זה האחרון, או פוליטיים. מעורבות אזרחית יוצרת שייכות לקהילה, השתתפות בקבלת ההחלטות הציבוריות, לא רק במעמד הבחירות, אלא בכל ימות השנה. יש בה כדי להשפיע באופן ישיר על המצב הכלכלי, הפוליטי, הביטחוני והסביבתי של האזרחים ולא פחות מזה על מידת שביעות הרצון שלהם מהנעשה במדינה שלהם. עוד על זה אפשר לקרוא בסקירה הזו.

920ddb61-23df-4194-b2fa-f416f7aee8f0-460-1

ישראל מדורגת במקום האחרון עם ציון של 2.2 במדד המעורבות האזרחית של ה-OECD. קצת מעליה מדורגת רוסיה עם ציון 2.3. ראשונה מדורגת אוסטרליה עם ציון של 9.5. לא רחוקה ממנה שוודיה עם ציון של 8.7. יוון, הנתונה במשבר עם ציון 4.1. הנתונים המלאים מצויים כאן.

ככלל, 56% מהמתגוררים במדינות ה-OECD מעידים כי הם מאמינים במוסדות הפוליטיים שלהם. במרבית המדינות נתון זה בא לידי ביטוי באחוזי ההצבעה. שיעור ההצבעה בישראל כך ע”פ האינדקס האחרון, עמד על 65%, צמוד שוב פעם לרוסיה שעומדת גם היא על אותו נתון. ראשונה גם פה מדורגת אוסטרליה עם 93% ואחרונה בדירוג עומדת הונגריה עם 47%.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.