מה אנשים רוצים? תשאלו את גוגל

פוליטיקאים ואנשי מדיניות תוהים כבר אלפי שנים בשאלה "מה אנשים רוצים". בעבר המלך היה יוצא לרחוב מחופש בבגדים ענים לשאול את האזרחים והיום משתמשים בסקרים אך מנוע החיפוש של גוגל יודע עלינו לא מעט ואולי אף יותר מכל כלי אחר. ה-OECD החל בשיתוף פעולה ייחודי עם חברת הענק לבדיקה ראשונית שתאפשר לארגון להבין האם BIG DATA יכול לעזור למקבלי החלטות לדעת טוב יותר מה אנשים רוצים ומה גורם להם אושר

אחת מהיוזמות החשובות של ה-OECD הוא מדידה לא כלכלית של רווחת האזרחים באמצעות “מדד החיים הטובים” (better life index) המשלב מדדים אובייקטיבים ומדדים סובייקטיביים כגון סיפוק מהחיים, תפיסת הדמוקרטיה ועוד. מדד זה מתעדכן מדי שנתיים באמצעות סקרים עולמיים אך אולי יש דרך טובה יותר לדעת מה אנשים רוצים ומרגישים. כל יום מיליארדי חיפושים מתבצעים במנוע החיפוש של גוגל וה-BIG DATA הקיים יכול לגלות לנו רבות על החששות, רצונות והתקוות של אזרחי המערב. ה-OECD החל בשיתוף פעולה ייחודי עם גוגל ואלו הן התוצאות הראשוניות הרלוונטיות לארה”ב בלבד כרגע.

גוגל כאורקל

לשימוש במנוע החיפוש של גוגל יש מספר יתרונות על-פני סקרים והראשון הוא שגוגל חושף בפנינו את התנהגות האנשים ולא רק דעות. שנית, במקום להסתמך על תשובות לשאלות מוגדרות, מדענים מקשיבים לדברים שאנשים אומרים. אבל היתרון האדיר של גוגל על פני סקרים הוא הרלוונטיות שלו למקבלי החלטות, רלוונטיות מבחינת הזמן הנבדק ורמת הבדיקה, ארצי, אזורי, עירוני ועוד. אחד מהאתגרים הגדולים בשימוש ב- BIG DATA הוא כמות הרעש הקיימת באינטרנט ולמשל בעת גירושי קים קרדישאן בשנת 2010, החיפוש אחר המילה “גירושים” עלה בקצב מסחרר, אך לא בהכרח קשור להעדפות של המחפשים ולכן היה צריך לבחור בקפידה את מילות החיפוש שאותן בוחנים. הטבלה שלעיל מתארת מילות חיפוש חלקית בלבד שהמחקר השתמש ולכן חוקרי ה-OECD הגדירו מראש חיפושים לפי קטגוריות:

תחום קטגוריה מילות חיפוש
תנאים חומריים חיפוש עבודה “משרה חלקית”; “התמחות”; “דמי אבטלה”
יציבות פיננסית “הלוואת סטודנטים”; “ביטוח בריאות”; “פשיטת רגל”
משק בית “משכנתא”; “משבר דיור”
חברה ורווחה לחץ משפחתי “יועץ נישואים”; “חזקת ילדים”;
זמן משפחתי “מעונות ילדים”, “עבודות בית”; “מסיבת ילדים”
ביטחון אישי “פשע אלים”; “גניבה”; “קורבנות”
בריאות ורווחה תנאים בריאותיים “לחץ”, “השמנת יתר” “שיעורי התאבדות”
התנהגות  בריאה “אימון”; “פירות וירקות”; “ירידה במשקל”
חינוך וערכים “הון אנושי”; “דקדוק”; “חופש הדיבור”; “זכויות אדם”


מה מעסיק את האמריקאים?

חיפושים

חיפוש בנושאי תעסוקה וחיפושים הקשורים לשוק העבודה מעידים היטב על המשבר הכלכלי שהתחיל ב-2008 ועל היציאה ממנו. שיא החיפושים היו ב-2009, יחד עם שיאי שיעורי האבטלה בארה”ב והשיא של שוק העבודה מגיע בתחילת 2010 עם תחילת ההתאוששות באבטלה. בדומה לכך, ככל שהמצב הכלכלי השתפר, פחתו החיפושים הקשורים לבטיחון פיננסי וכלכלת הבית. המחקר גם מוצא שבתקופה שבה יש עלייה בחיפוש הקשורים לביטחון פיננסי, ינה גם עלייה בפשיטות רגל בארה”ב.  חיפושים הקשורים לביטחון אישי מתמעטים באופן איטי מ 2009 עד 2012, אך  יש קפיצה ניכרת בדצמבר 2012 – הסבר אפשרי הוא כי הקפיצה הספציפית מעידה על הפחדים והצער של הציבור בעקבות הירי בבית הספר היסודי סנדי הוק ב -14 בדצמבר 2012. חיפושים בנושאי “חיי משפחה” נמצאים במגמת עלייה על פני התקופה הנבדקת, ואילו חיפושים הקשורים במתח משפחתי פוחתים לאחר המשבר הפיננסי ועדות נוספת לכך היא ירידה בפשעי משפחה לפי ה-FBI באותה תקופה נבדקת. חיפושים הקשורים למעורבות חברתית עולים במקצת במהלך המשבר הפיננסי, אך לא במידה ניכרת כל כך, כמו למשל חיפושים הקשורים לבעיות בריאותיות, חינוך וערכים. מגמה מעניינת שרבים מאיתנו מכירים היא חיפושים הקשורים להרגלי בריאות כמו עשיית ספורט או מכון כושר ונושאים אלו עלו בשכיחות החיפושים ככל שהמשבר הכלכלי נחלש. לקראת תחילת השנה האזרחית החדשה יש עלייה גבוהה מאוד בחיפושים אלו מה שנובע כנראה ממה שמכונה ‘החלטות השנה החדשה’ (New Year’s Eve resolutions). לבסוף, חופשות ובילויים מושפעים מאוד מהתקופה של השנה – קיץ מול חורף.

חיפוש ורווחה

המטרה הסופית של מחקר ה-OECD  היא להבין אלו מאפיינים משפיעים על תפיסת הרווחה הסובייקטיבית של אנשים וניתן לראות מתוצאות החיפוש הראשוניות ותשובות אמריקאים בסקרים לגבי רווחה אישית שתעסוקה היא אחד הגורמים החשובים ביותר לתפיסה זו. שוק תעסוקה יציב ומשגשג משפיע באופן מכריע על אושר האזרחים ואנשים מובטלים מביעים באופן עקבי חוסר סיפוק מהחיים. התנהגות בריאה גם היא משפיעה לחיוב על הרווחה האישית בזכות ירידה ברמת הדיכאון והלחץ. חינוך וערכים היא קטגוריה מעניינת כיוון שהמחקר מוצא שככל שאנשים אידאליסטיים יותר, באופן דתי או פוליטי, הם מאושרים יותר.

מחקר זה הינו ראשוני ומטרתו העיקרית הוא להראות שחיפושים בגוגל יכולים להעיד על רצונות האזרחים ועל הרווחה האישית. המחקר בדק את חיפושי גוגל מול הסקרים והתוצאות שהתקבלו דומות מה שמעיד שמנוע החיפוש יכול להחליף בעתיד את השאלונים והסקרים ואולי אף לאפשר תמונה טובה יותר על רצונות האזרחים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.