מדד החדשנות- ישראל בחזית

חדשנות הפכה להיות לכלי השיווק העיקרי של התעשייה הישראלית. הספר Start-up Nation הציג את ישראל בחזית העולמית בתחום זה.

חדשנות הפכה להיות לכלי השיווק העיקרי של התעשייה הישראלית. הספר Start-up Nation הציג את ישראל בחזית העולמית בתחום זה. למונח חדשנות טווח רחב של הגדרות, החל מפריצת דרך רדיקלית וכלה בשינוי ארוך ומתמשך, ויש קושי במדידתו.

הארגון הבינלאומי לקניין רוחני WIPO- -בשיתוף אוניברסיטת “קורנל” בארה”ב וביה”ס למנהל עסקים “אינסאד” (INSEAD) שבפרברי פריז, פרסם לאחרונה את מדד החדשנות הגלובלי לשנת 2013.

במסגרת זו, נבחנות 142 מדינות לפי 84 פרמטרים המעידים על מידת החדשנות שלהן, כמו למשל איכות ההשכלה הגבוהה, זמינותו של מיקרו-אשראי ועסקאות הון סיכון ועוד. המדד הפך לכלי השוואתי חשוב לקידום דיאלוג פרטי-ציבורי, במסגרתו יכולים קובעי מדיניות, נציגי הסקטור הפרטי ובעלי עניין אחרים להעריך התקדמות על בסיס מתמשך.

business-innovation-hero

המדד לשנת 2013, שזוהי מהדורתו השישית, שופך אור על הדינמיקה המקומית על חדשנות, תחום שנבחן במידה מעטה עד כה. ממצאיו עולה כי קיימת צמיחה במערכות חדשנות מקוריות ומסקנתו היא שיש להקדיש לכך מאמצים, במקום לשכפול יוזמות קיימות שהצליחו בעבר. מנכ”ל WIPO אמר בעניין זה את הדברים הבאים:

“למרות מצבה הקשה של הכלכלה העולמית, מרכזי חדשנות דינאמיים מתרבים מסביב לעולם. מרכזים אלו ממנפים יתרונות מקומיים עם ראיה עולמית של שווקים. בעבור קובעי מדיניות מקומיים המבקשים לתמוך בחדשנות, עדיף למצות את פוטנציאל החדשנות המקומי, מאשר לנסות לחקות מודלים של חדשנות שהצליחו במקומות אחרים”.

מהמדד עולים הדברים הבאים:

  1. ארה”ב הצטרפה לרשימת חמשת המדינות המובילות בחדשנות. בריטניה עלתה למקום השלישי ואילו שוויץ שמרה על המקום הראשון בדירוג.
  2. למרות המשבר הכלכלי המדינות ממשיכות להשקיע בחדשנות משאבים רבים. בשנת 2008 העלו מדינות רבות את שיעור ההשקעה שלהן במחקר ופיתוח. מדינות דוגמת קוסטה ריקה, סין, הודו וסנגל אמנם לא הצליחו להגיע לדירוג גבוה במדד, אך בהחלט התקדמו באופן ניכר.
  3. ישראל דורגה במקום ה-14, כשהיא מקדימה את גרמניה שבמקום ה-15 ואת צרפת שבמקום ה-20. תל אביב למשל מוזכרת בדו”ח כאחת הדוגמאות למרכזי חדשנות מקומיים, ראשונים במדד בהוצאה על מחקר ופיתוח כאחוז מהGDP.
  4. לישראל דירוג מרשים בכל מה שקשור להון אנושי ומחקר (מדורגת שמינית). תשתיות תקשוב – ICT (מדורגת עשירית). בתחכום עסקי (מדורגת חמישית).
  5. מעניין לציין כי  במדד שבוחן את הקשר בין החדשנות להשפעה גלובלית בנושאי ידע וטכנולוגיה, מדורגת ישראל שלישית כשלפניה רק שוויץ וסין.
  6. ובעיקר, זה כמה שנים ברציפות, ישראל ממשיכה להוביל בהוצאה גולמית על מחקר ופיתוח כאחוז מה-GDP.

קישורים רלוונטיים:

מדד החדשנות הגלובלי לשנת 2013

דו”ח מדד החדשנות הגלובלי לשנת 2013

סרטונים מאירוע השקת המדד

סמינר STI בנושא מדע וחדשנות שנערך לאחרונה בישראל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.