מאגר מידע על כלים לחינוך פיננסי

על מנת ליצור מאגר רחב שיכיל את כל את היוזמות של הממשלות השונות, הקים ארגון ה- OECD את הרשת הבינלאומית לחינוך פיננסי – International Network on the Financial Education) INFE). יעודה של רשת בינלאומית זו הוא לספק פורום מדיניות ייחודי לממשלות בו יוכלו להחליף רעיונות ולחלוק את הניסיון שצברו בתחום החינוך הפיננסי.

אוריינות כלכלית, צרכנית, טכנולוגית ופיננסית הינן חלק בלתי נפרד מהעולם הגלובלי והמהיר של ימינו. ה-OECD פועל בשנים האחרונות להנגיש את החומרים והדוחות שלו גם ללקוח הקצה, היינו האזרח הקטן, ולא רק לממשלות ומקבלי החלטות רמי דרג.

מורכבות העולם הפיננסי והנגיעה הישירה של מכשירים פיננסים לכל אזרח הגבירה בשנים האחרונות את המודעות לחשיבות החינוך הפיננסי בקרב כל פלגי האוכלוסייה. תלמידים, אשר צריכים להיות מוכנים לסוגיות פיננסיות בחייהם הבוגרים ומבוגרים,אשר צריכים להיות מודאגים מניהול כספי הפנסיה שלהם, כאחד מבינים כי זהו מידע הכרחי עבורם. המודעות לחשיבות החינוך הפיננסי תופסת תאוצה גם בקרב קובעי המדיניות בכלכלות רבות בעולם, אשר יוזמים תוכניות והדרכות לאוכלוסיות שונות.

על מנת ליצור מאגר רחב שיכיל את כל את היוזמות של הממשלות השונות, הקים ארגון ה- OECD  את הרשת הבינלאומית לחינוך פיננסי – International Network on the Financial Education) INFE). יעודה של רשת בינלאומית זו הוא לספק פורום מדיניות ייחודי לממשלות בו יוכלו להחליף רעיונות ולחלוק את הניסיון שצברו בתחום החינוך הפיננסי.

אתר ה- INFE  הינו מאגר גלובלי של מדיניות פיננסית עם קשת רחבה של נושאים: כלכלה התנהגותית, הגנת הצרכן, אשראי וחוב, הערכות שווי, ביטוח, אוריינות פיננסית, השקעות וחיסכון, בנקאות ניידת, ניהול כספי, פנסיות, סיכונים ועוד. המידע במאגר יכול להתאים לסוגי אוכלוסיות שונים כגון: מבוגרים, משקיעים, תקשורת, עסקים קטנים ויזמים, מורים, צעירים, נשים ועוד. כמו כן מתייחס המאגר לסקטורים שונים בהם: חברה אזרחית, ממשלות , שוק התעסוקה, הסקטור הפרטי, יוזמות בינלאומיות ובתי ספר.

נושאי המדיניות המרכזיים עליהם מנסה המאגר לענות הם:

  • אסטרטגיות לאומיות לחינוך פיננסי –  מחקר וכלים אשר נועדו לסייע לקובעי המדיניות לעצב וליישם אסטרטגיות לאומיות חינוך פיננסי.
  • מדידת אוריינות פיננסית – סקר זה יכול לשמש לניתוח האוריינות הפיננסית של מבוגרים מרקעים ומדינות שונות.
  • חינוך פיננסי בבתי ספר – מחקר וכלים האמורים לעזור לקובעי מדיניות ומפתחי תכניות הלימוד ליישם תכניות חינוך פיננסי בבתי ספר.
  • הגנה לצרכני שירותים פיננסיים – שרי האוצר של מדינות ה- G20 הסכימו על מערכת עקרונות חדשה אשר תקדם את הגנת הצרכן התחום הפיננסי. עקרונות אלו הינם חלק מיוזמה רחבה יותר של ה- G20  לחיזוק הביטחון בסקטור הפיננסי.
  • חינוך פיננסי לנשים– נשים חייבות להגיע לרמת אוריינות פיננסית מספקת על מנת  להיות שותפות הפעילויות כלכליות וקבלת החלטות פיננסיות בבית.

ניתן לראות שהרלוונטיות של החינוך הפיננסי הולכת וגוברת ואיתה גם מעורבותם של שחקנים רבים בתחום החינוך הפיננסי, ובניהם בעלי עניין פרטיים וארגונים ללא מטרות רווח. היוזמה של הארגון להקמת ה- INFE  תסייע לכל הגורמים המעורבים ללמוד, לפתח וליישם פרקטיקות של חינוך פיננסי ולהעביר ידע זה גם ליתר הכלכלות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.