לשבור את הכלכלה הדואלית – תכנית המדען הראשי

ישראל היא מעצמת היי-טק אך עם נתוני עוני ואי-שוויון מהגבוהים במערב. תכנית המדען הראשי מטרתה להביא חדשנות לחלקים נוספים בכלכלה הישראלית לשם צמיחה גבוהה לכולם

כאשר מדברים על הכלכלה הישראלית יש לשאול לאיזו מהן מתכוונים. הראשונה היא כלכלה נוצצת הממוקמת בהרצליה פיתוח ושאר מרכזי ההיי-טק, פרודוקטיביות העובדים גבוהה ומשתווה לזו של העובדים במדינות מערב מתקדמות אחרות, השכר בהתאם והערך המוסף לכלכלה אדיר. זו הכלכלה המוכרת בעולם שהביאה לישראל את הכינוי “סטארט-אפ ניישן”. הכלכלה השנייה ממוקמת בכל חלקי הארץ, בעיקר במפעלי התעשייה המסורתית שבהן פרודוקטיביות העובדים נמוכה והשכר בהתאם, כ-9,140 ₪ בממוצע לעומת 16,500 ₪ בתעשיית העלית. בפרסום “בדרך לצמיחה 2016ובסקירה הכלכלית שביצע הארגון בתחילת השנה, קבע ה-OECD את פערי הפרודוקטיביות של ישראל למול העולם המערבי כאתגר הגדול ביותר לכלכלה הישראלית.

בעיה זו אינה ייחודית לישראל ופערי הפרודוקטיביות מאיימים לייצר ברבות ממדינות ה-OECD כלכלה דואלית שרק תגדיל ותעמיק את הפערים הכלכליים בחברה. לשם כך, ארגון ה-OECD שם לו למטרה צמיחה מכלילה, כחלק מחשיבת על לחשוב מעבר לתמ”ג וההבנה שצמיחה שלא מחלחלת לכולם לא בת קיימא. ה-OECD מפעיל קבוצת עבודה תחת אגף הטכנולוגיה בשם “צמיחה מכלילה” שתפקידה לזהות כלי מדיניות המעודדים חדשנות מכלילה ולכן ישראל היא חלק חשוב מקבוצה זו ומשמשת כמקרה מבחן מעניין לשאר המדינות.  לשכת המדען הראשי במשרד הכלכלה, מפעילה בשנים האחרונות תכנית מענקי תמיכה לתעשייה המסורתית לשם מחקר ופיתוח בעסקים הממוקמים בכלכלה השנייה במטרה להגדיל את הפרודוקטיביות ולייצר צמיחה מכלילה.

עניין של מסורת

התעשייה המסורתית הישראלית מורכבת רובה ממפעלים קטנים ובינוניים במגוון רחב של תחומים שהמשותף להם הוא היקף שימוש נמוך בטכנולוגיה וחדשנות. מפעלי התעשייה המסורתית לוקחים חלק קטן יחסית בתוצר ובייצוא התעשייתי אבל חלק גדול בתעסוקה. האתגר הגדול הוא פריון העבודה שנמוך ב-33% מאלו של הכלכלות המערביות ונמוך הרבה יותר בתעשיות המסורתיות.

ייצוא ישראלי

למה חדשנות?

באירופה ובארה”ב ההשקעה במחקר ופיתוח בתעשייה המסורתית עומדת על פי-3 מזו שבישראל והמדען הראשי, האמון על תכניות מחקר ופיתוח לקח על עצמו את המטרה לשנות זאת. לחוסר החדשנות בתעשייה המסורתית בישראל יש גורמים רבים ובניהם: חסמים כספים שגורמים להשקעות לא מספקות בציוד ובמכונות, אקו-סיסטם לא מפותח, מגבלת כוח אדם איכותי המגיע בעיקר להיי-טק ובסופו של דבר חדשנות אינה בדנ”א של חברות אלו.

סוגי תעשייה

לבנות אמון

הציפייה הייתה שמפעלי התעשייה יפנו למדען הראשי, שלו תקציב של 1.5 מיליארד ₪ בשנה למענקי מחקר ופיתוח אך למרבה ההפתעה אלו אנשי המדען הראשי שהיו צריכים לשכנע עסקים אלו לבקש מענקים. בניגוד לחברות ההיי-טק המכירות היטב את עבודת הממשלה והמדען הראשי, אנשי התעשייה המסורתית לא עובדים מול הממשלה ולכן המטרה הראשונית של תכנית זו הייתה לייצר אמון ולשם כך הם יצרו תכנית על טהרת העדפה מתקנת. תכנית המענקים של המדען הראשי לתעשייה המסורתית יצרה תנאים מעודפים והמתנה הגדולה ביותר היא פתירת עסקים אלו מהחזרת התמלוגים על פרויקטים מצליחים, כלומר הקרן לא מעניקה הלוואה אלא מענק וזה עידוד ישיר לחדשנות. כדי להגביר את האמון, אנשי המדען הראשי עבדו מול התאחדות התעשיינים שמוכרת היטב במפעלי התעשייה המסורתית וכך הצליחה הממשלה להגיע למפעלים שהיו צריכים עידוד חדשנות אך לא ידעו למי לפנות.

בירוקרטיה חדשנית

לממשלה יש כספים רבים בתוכניות שונות אך כדי לקבל אותם יש לעבור תהליך בירוקרטי שמי שאינו מכיר אותו, יכול להראות כחומה בלתי עבירה. כחלק מבניית פרויקט ייחודי לתעשייה המסורתית, הוחלט במדען הראשי לפשט ולקצר את התהליך הבירוקרטי. אנשי המדען הראשי מגיעים למפעלים, ללא עלות או התחייבות, לשם עזרה במילוי הטפסים. במסלול הרגיל, קבלת תשובה לבקשת מענק יכולה לקחת כ-4.5 חודשים ואין למעשה הגבלת זמן על תהליך זה. במסלול לתעשייה המסורתית מתחייב המדען הראשי למענה של עד 10 שבועות.

העדפה מתקנת היא כלי חשוב לעזור לאלה שיכולים לעזור לעצמם אך נתקלים בחסמים מובנים אבל פעמים רבות, הבעיה בתעשייה המסורתית היא בהבנת החשיבות של חדשנות ומחקר ופיתוח ולשם כך הוקמה מכינת מו”פ. מכינה זו מאפשרת לכל חברה שרוצה בכך לעבוד מול יועץ במדען הראשי הבודק את יכולות החברה, המוצרים שלה, כוח האדם, שווי שוק ומכין עם החברה תכנית למחקר ופיתוח רלוונטית. תהליך ייעוץ זה אורך כ-200 שעות ו-75% מהן משולמות על-ידי הממשלה. עד כה כ-100 חברות בחרו בתכנית המכינה ו-30% מתוכן המשיכו לקרן המחקר ופיתוח.

סיכום ביניים – חדשנות שעובדת

במשך עשור, השקיעה הממשלה כמיליארד שקלים בתכנית לתעשייה המסורתית שניתנו ל-580 עסקים ב-1400 פרויקטים ו-80% מהם הסתיימו בהצלחה חלקית או מלאה. מענקים לתעשייה המסורתית אינם רק תורמים לכלכלה בכללותה אלא מייצרים גם צמיחה מכלילה כיוון ש-60% מהמענקים הוענקו למפעלים שבאזורי עדיפות לאומית. השלב הבא של תכנית זו הוא לייצר מסלול קבוע לחברות שרוצות ומוכנות להשקיע במו”פ ולהרחיב את הפרויקט לכלל תעשייה מוטת ייצור בישראל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.