לומדים ועובדים

סטודנטים רבים עובדים במהלך לימודיהם אך שיעור זה משתנה ממדינה למדינה. רבים תוהים האם עדיף לסטודנט להשקיע רק בלימודים ובציונים או לשלב בין לימודים ועבודה וליצור כישורים חשובים להמשך הדרך
שוק העבודה המשתנה תדיר יוצר חוסר התאמה בין מבנה הלימודים לכישורי העבודה הנחוצים. אחת מהדרכים היעילות ביותר להתמודד עם בעיה זו היא על-ידי יצירת מעבר חלק מבית ספר לעבודה ובאירופה, בעלת שיעורי האבטלה הגבוהים, במיוחד בקרב הנוער, מגמה זו תופסת תאוצה. כיום, יותר ויותר תלמידים וסטודנטים עובדים בתקופת הלימודים, חלק כתכניות מעבר מבית ספר לעבודה וחלק אחר, בעיקר אוכלוסיית הסטודנטים, לשם קיום חייהם ותשלומי שכר הלימוד.

מחקר חדש של ה-OECD, המתבסס על נתוני PIAAC (הערכת כישורי מבוגרים), בדק תלמידים בגילאי 16-29, התמקד בעיקר באוכלוסיית הסטודנטים ומצא, שהמגמה של עבודה ולימודים קיימת ובועטת במדינות שנבדקו (ישראל לא ביניהן) – 39% מהתלמידים שילבו עבודה ולימודים, כאשר בהולנד ובאוסטריה הנתון מאמיר למעל 60% ובאיטליה ובצ’כיה פחות מ-20%.

לומדים ועובדים

 

שיעור התלמידים בגילאי 16-29 המשלבים לימודים ועבודה

חלק גדול מהתלמידים, שהעידו שהם עובדים, נמצאים במסלול של התמחות- כ-50% בגרמניה ובצרפת. חלק נוסף הוא תכניות של הכשרה מקצועית (VET), מעל 20% בדנמרק, למשל. במדינות רבות, רבים מהתלמידים עובדים, אך ללא קשר לסוג הלימודים ומגמה זו נפוצה בעיקר במדינות האנגלו-סקסיות, בהן אין שוק עבודה מנוהל ולכן בארה”ב, בה למעלה מ- 90% מהתלמידים, שציינו שהם עובדים, אינם נמצאים בתוכנית עבודה הקשורה ללימודים.

ללמוד או לעבוד?

כאשר מדברים על סטודנטים, שינויים תרבותיים משחקים תפקיד משמעותי. כיוון שבארצות אירופה הקונטיננטלית נהוגה השיטה של “‘קודם לומדים, אחר-כך עובדים”, רבים מהסטודנטים משקיעים זמנם רק בלימודים ומי שעובד בדרך כלל עושה התמחות בתחום לימודיו. לעומת זאת, בארה”ב ובאנגליה נהוג שהסטודנט עובד לאורך כל תקופת הלימודים שלו, ללא קשר לתחום הלימודים.

עבודה בתחום הלימודים

 

שיעור הסטודנטים העובדים בתחום לימודיהם

חלקית או מלאה?

דווקא במדינות אירופה, הסטודנטים מציינים, שהם עובדים יותר במשרה מלאה מאשר במדינות אחרות, כמו קוריאה הדרומית וארה”ב. הסיבה העיקרית לכך היא, שסטודנטים רבים במדינות אירופה, כמו בצרפת, מועסקים בתכניות התמחות, המעסיקות את הסטודנטים במשרה מלאה. חשוב לציין, שמשרה מלאה של סטודנט כוללת פחות שעות עבודה מאשר משרה מלאה לעובד רגיל.

תיאוריית הבחירה החופשית

אין הפתעה בכך, שהתופעה של סטודנטים עובדים נפוצה הרבה יותר מאשר תלמידי תיכון, למעט מדינות המפעילות התמחות גם לתלמידי בית ספר. בנושא סטודנטים עובדים, אין כמעט הבדל בין נשים לגברים והם עובדים באותם אחוזים. ממצא שלישי מראה, שאין הבדל גדול בין תחום הלימודים לסיכוי לעבוד, אך סטודנטים הלומדים במקצועות במדעי החברה ובמדעי הרוח, נוטים לעבוד יותר מאשר אלו הלומדים במדעים מדויקים, כנראה עקב הצורך להשקיע בלימודים מעבר לשעות הלימוד עצמם.

כישורים – לעבוד או לא לעבוד?

אחת מהתהיות הגדולות בתחום של לימודים ועבודה היא האם עדיף לסטודנט לעבוד תוך כדי התואר או להשקיע אך ורק בלימודים? אין לשאלה זו תשובה אחת ברורה ויש כאלו הטוענים, שלימודים ועבודה תורמים לסטודנט בכישורים בשוק העבודה העתידי. אחרים מציינים, שעבודה פוגעת בציונים ומקשה על סיום התואר בזמן. המחקר של ה-OECD לא מתיימר לענות על שאלה קריטית זו, אלא מנסה לבדוק אלו כישורים מתווספים לסטודנטים שעובדים, אם בכלל. המחקר מוצא, שסטודנטים המשלבים עבודה, קיבלו ציון גבוה יותר באוריינות מאשר סטודנטים שרק למדו, אך לא בהפרש משמעותי.

המקרה הישראלי

רוב הסטודנטים הישראלים עובדים במהלך תקופת הלימודים

רוב הסטודנטים הישראלים עובדים במהלך תקופת הלימודים

מחקר ה-OECD לא בחן את ישראל  (נתוני PIAAC הרלוונטין לישראל צפויים להתפרסם רק 2016), אך מסקר שביצעה התאחדות הסטודנטים לקראת שנת הלימודים של 2013, ניתן לקבל תמונה מהימנה של המציאות הישראלית. באופן לא מפתיע, רוב הסטודנטים הישראלים עובדים במהלך הלימודים, ליתר דיוק 78% מהם. רובם עובדים במשרה מלאה ורק מקצתם עובדים בחופשות בלבד. הדגם הישראלי דומה מאוד לדגם האנגלו-סקסי, כלומר לאנגליה ולארה”ב, עם שוק עבודה גמיש יותר, המאפשר להעסיק סטודנטים בקלות יחסית. בסקר שנערך בשנת 2014, מספר הסטודנטים, שהצהירו שהם עובדים האמיר ל-80%. בסקר נוסף שנערך אך ורק על הסטודנטים של אוניברסיטת חיפה נמצא שרוב הסטודנטים לא עובדים בתחום הלימודים ורובם עובדים בשירות לקוחות ומכירות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.