כנס יזמות נשית של BIAC

BIAC קיימה סדנת עבודה בנושא יזמות נשים אשר כללה יחדיו חברות, יזמים ונציגי ממשלות ממדינות הארגון העמידה במרכזה שאלות על האתגרים של נשים כאשר הן מנסות ליזום לפתח עסק עצמאי ומה בעצם מבדיל בין יזמות נשים ליזמות גברים.

לפני כשבועיים קיים BIAC) Business and Industry Advisory Committee) סדנת עבודה אשר עסקה ביזמות נשים. ביאק (BIAC) הינה התאחדות עסקים בינלאומית, אשר מטרתה לייעץ לקובעי המדיניות במדינות ה- OECD  בנושאים הקשורים לתעשייה ובעצם להביע את עמדותיהם של העסקים במדינות ה- OECD. סדנת העבודה, אשר כינסה יחדיו חברות, יזמים ונציגי ממשלות ממדינות הארגון העמידה במרכזה שאלות על האתגרים של נשים כאשר הן מנסות ליזום לפתח עסק עצמאי ומה בעצם מבדיל בין יזמות נשים ליזמות גברים.

סדנא זו נועדה לתמוך בעבודה הרבה שעושה ארגון ה- OECD בתחום  השוויון המגדרי, ולשם כך הוצגו בכנס יוזמות עסקיות לעידוד יזמות בקרב נשים. מזכ”ל ביאק, Bernhard Welschke הוסיף, כי “ה- OECD  ו-BIAC מנסים להדגיש את החשיבות של הורדת האי שוויון בין נשים לגברים- זה הכרחי לפיתוח וצמיחה הכלכלית. יזמות הינה המנוע לחדשנות ותחרותיות לעסקים וכלכלות”.

ה- OECD ובעיקר מחלקת התעסוקה (ELSA) עוסק רבות בשוויון הכלכלי בין המגדרים ובניסיון להגביר את השתתפות הנשים בכלכלה. פרט להגברת השתתפותן במעגל העבודה, נוגעת עבודתו של הארגון בנושאים כמו שינוי בתפיסות ההשכלה בקרב נשים (ובעיקר לעודדן לבחור מקצועות מדע וטכנולוגיה) ועידוד יזמות נשית. עם אחד מפרסומי הדגל של הארגון בשנים האחרונות נמנע הדוח “Closing the Gender Gap: Act Now“, אשר מציע מספר דרכים לסגור את הפער המגדרי: דרך שוויון בנורמות חברתיות ומדיניות ציבורית, ושיוון בחינוך, תעסוקה ויזמות.

בנוסף, בשנת 2013 פרסמה ועדת התעסוקה ELSA, דוח על יזמות נשית ב- OECD. על פי הממצאים בדוח, לגברים סיכוי גבוה פי שלושה להיות בעלים של עסק המעסיק עובדים. נשים כמעט ולא מחזיקות בעסקים גדולים וההכנסה הממוצעת שלהן מהעסקה עצמית נמוכה ב-60% מהגברים בחלק ממדינות ה- OECD. הדוח טוען כי נורמות חברתיות, סטראוטיפים ומחסור במודלים לחיקוי נשיים גורמים לאינטרס הנמוך לפתח קריירה של יזמיות. בגרף, ניתן לראות בכל מדינות ה- OECD  שיעור הנשים אשר מעדיפות העסקה עצמית נמוך משיעור הגברים.

self employment

כמו כן, מדגיש הדוח מכשולים נוספים בדמות מחסור בזמן והרכב הרשתות המקצועיות של נשים, אשר גורמות להן לפתוח עסקים קטנים עם הון התחלתי נמוך. כל אלו מקבעים את החיסרון התחרותי בקרב חברות בבעלות נשית. הפרסום מציג דוגמאות של יוזמות מדיניות בתחומים של אשראי עסקי, הכשרה והעלאת המודעות אשר יכולים לתרום לפרודוקטיביות גבוהה יותר בעסקים של נשים.

בימים אלו עובד גם BIAC על דוח על יזמות נשית, אשר אמור להדגיש יוזמות של עסקים שונים והמלצות מדיניות להגברת היזמות בקרב הנשים. המסקנות העיקריות של סדנא זו ישולבו בדוח הנ”ל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.