כלכלת חלטורה – המספרים מאחורי ההייפ

כלכלת חלטורה או בשם האנגלי The Gig Economy, מכילה תופעות רבות שהמקשר בינהן הוא פלטפורמה אינטרנטית ומעמד זמני. רבים חושבים שזו המהפכה החשובה הבאה אך האם המספרים תומכים בכך? נציגי משרד התעסוקה בגרמניה הציגו נתונים ממדינתם ומרחבי האיחוד האירופי ומסקנתם שהמציאות, למרות הכול, לא נכנעת עדיין להייפ

כולנו מכירים ואף רבים מאתנו השתמשו במוצרים של הכלכלה השיתופית כגון אובר ו-Airbnb. עוצמת הרעש וההתנגדות שחברות אלו ודומיהן יוצרות נראה שהכלכלה השיתופית משנה את העולם ותכף כולנו נהפוך לנותני שירות דרך אפליקציית אינטרנט. יש קושי רב להבין את המספרים עקב ההגדרות השונות לתופעה זו אך האיחוד האירופי וגרמניה בפרט הרימו את הכפפה ומנסים להבין האם הכלכלה השיתופית גדולה כמו הרעש שהיא עושה.

חלטורה שיתופית?

הבעיה מתחילה כבר בהגדרה עצמה. בעולם הדובר אנגלית, השם הנפוץ הוא The Gig Economy, בתרגום חופשי כלכלת חלטורה והציניים  אף יאמרו כלכלת חלטורע. השם באנגלית הולם יותר מאשר כלכלת שיתוף המצביעה על שיתוף במשאבים או החלפת משאבים אך קשה לראות כיצד אובר או ענקית השכרת הדירות זכאיות למילה שיתוף. אם כבר, פלטפורמת couchsurfing שבה אנשים מארחים טיילים בדירתם ללא עלות, זכאית הרבה יותר לשם כלכלת שיתוף.

אם כך מהי כלכלת חלטורה? אלו עבודות לטווח קצר, מיקרו-משימות (microtasking) שהעובדים הם פרילנסרים או עצמאים ללא עובדים. פעמים רבות אנשים העובדים בכלכלת השיתוף זו היא עבודתם השנייה והכנסה צדדית. יש חברות, אמזון למשל, המשתמשות בכלכלת השיתוף כאמצעי למיקור חוץ על-ידי מתכנתי און-ליין למשימות ספציפיות קצרות. השפעה של כלכלה זו על שוק התעסוקה הוא עצום ונראה שעל פניו היתרונות למעסיקים גדולים במיוחד כי מאפשרים התאמה טובה יותר של היצע וביקוש ופירוק תפקידים למשימות על-די חוזים קצרי טווח. מצד שני ההשפעה של העובדים יכולה להיות שלילית כי פעמים רבות אלו עבודות צדדיות מחוץ לשוק התעסוקה המסורתי, כלומר ללא יחסי עובד מעביד הטומנים בצדם זכויות סוציאליות. השפעה נוספת שיש לקחת בחשבון הוא נושא השכר שבעבר היו מושווה בין עסקים באותה מדינה, באותו סקטור אך בזכות האינטרנט, השכר מושווה למתכנת בהודו.

העולם שנשאר

למרות תרחישי האימה על השפעת כלכלה זו על שוק התעסוקה, נכון לשנת 2014, כמעט 60% מהחוזים במדינות האיחוד האירופי הם חוזים למשרה מלאה קבועה.

סוגי חוזי העבודה באיחוד האירופי

בגרמניה עצמה, רק 40% נמצאים בחוזה קבוע של משרה מלאה אך המגמה אינה של שינוי דרסטי לאורך השנים וב-1992 נתון זה עמד על 45%. רוב המשרות שנעלמו בגרמניה מאז שנות ה-90 הם של שוליות (סנדלרים, חייטים, נגרים), עובדים מיומנים ונהגים. גם שיעור האנשים בעלי עבודה שנייה אינו גדול ולמעשה כמעט ולא השתנה בעשור האחרון ועומד על כ-5%. יש המשערים שכלכלת החלטורה דווקא העלתה את שיעור העבודה השנייה המזדמנת אבל לפי הנתונים מגרמניה, שיעור זה דווקא נמצא בירידה בשנים האחרונות ועומד על 2.5%. בנוסף, שיעור העצמאים ללא עובדים נשאר קבוע ברוב מדינות האיחוד. בשנות ה-90 הייתה עלייה גדולה בסקטור זה עקב החלטות ממשלה לתמרץ נשים יזמיות אך נראה שבשנים האחרונות אין שינוי משמעותי. בגרמניה, שכר הנטו הממוצע של עצמאי עומד על 1,664 יורו ו-42% מהם ציינו שהם אינם מסוגלים לחסוך מהמשכורת החודשית.

שיעור העובדים בעלי עבודה נוספת

אנשי החלטורה

עד כה הנתונים הראו ששוק התעסוקה המסורתי שהכרנו משתנה אך באיטיות ולא באופן רדיקלי כפי שהיה אפשר לשער מהבאזז שכלכלת השיתוף יוצרת. יש להבדיל בין סוגי חברות בתחום זה כמו Airbnb למשל המספקת פלטפורמה לתקשורת בין ספקים וצרכנים לבין אובר המתפקדת באופן ישיר כסוכנת ומבצעת רגולציה על המחיר וההיצע.

בגרמניה נערך עד כה סקר אחד במדגם קטן יחסית ולכן הנתונים המפורטים לעיל צריכים להילקח בערבון מוגבל. הגיל הממוצע של עובדים כלכלת החלטורה הוא 35.5 ורובם גברים (56.5%), לא נשואים, בעלי תארים. מחציתם השיבו בסקר שהיו שמחים לעבור לחוזה קבוע באותה משרה. השכר הממוצע של עובדים במשרה מלאה בעבודת חלטורה עומד על 1,504 יורו בחודש. בסקר גדול יותר שנערך בבריטניה התברר שרוב העבודות הן עבודה משנית אך שליש ציינו שזו העבודה הראשית שלהם. בניגוד לגרמניה, רוב העובדים הן למעשה עובדות. בארה”ב תחום זה מפותח הרבה יותר וההערכה שב-2015 0.5% מכוח העבודה הועסק באמצעות פלטפורמות אינטרנטיות. רוב העובדים בארה”ב בתחום זה הם בעלי השכלה גבוהה שמטרתם לייצר הכנסה נוספת מהבית.

חלטורה או שיתופי?

כבר לפי הקושי לאגד תופעות שונות בשם אחד וכולל מעיד על הבלבול הקיים. אם תחפשו בעברית את המושג “כלכלת חלטורה” לא תמצאו יותר מדי פרטים לעומת כלכלת שיתוף אבל מונח זה בהחלט אינו מניח את הדעת, בעיקר כאשר מתייחסים לחברות המגלגלות מליוני דולרים. למרות שנראה שעבודה על-פי דרישה ועבודה מזדמנת באמצעות פלטפורמות גודלת, ההשפעה שלה כרגע על שוק התעסוקה הוא זניח אך בהחלט לא לא חשוב. אובר ו-Airbnb, המייצגות הראשיות של תופעה זו, סופגות ביקורת זועמת ברחבי העולם. במדינות רבות אובר הוצאה מחוץ לחוק באופן מלא או חלקי ובערים רבות באירופה יש הגבלות על Airbnb ויש כבר הדורשים להוציא אותה מחוץ לחוק. ההשפעה של חברות אלו אינה מתמצה בשוק העבודה בלבד אלא גם על המרקם החברתי, יוקר מחייה ועוד. חשוב לציין שהסבר נוסף לנתונים הוא הקושי הגדול בהערכת כלכלת החלטורה עקב כך שרבים עובדים מהבית, באמצעות האינטרנט, לעיתים קרובות כעובדה צדדית לא מדווחת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.