חברות קטנות חשובות יותר ממה שרבים חושבים

עסקים קטנים אחראים על מירב התעסוקה החדשה במשק והם כלי חשוב ביותר ליזמות

בסקרים רבים, בהם נשאלים סטודנטים באילו חברות היו רוצים לעבוד, מדורגות באופן עקבי החברות הבינלאומיות במקומות הראשונים. הדור הצעיר רואה בחברות הענקיות מקום עבודה חברותי יותר עם תנאים גמישים יותר. יחד עם זאת, אם בוחנים את נתוני התעסוקה בפועל, במדינות ה- OECD , חברות קטנות ובינוניות (SMEs) מעסיקות 63% מכוח העבודה. נתונים חדשים מפרויקט ה- DynEmp של ה- OECD על דינמיקת תעסוקה חושף, כי לא זו בלבד שחברות אלו הן המעסיק המרכזי במדינות החברות, הן תורמות כ- 75% מסך יצירת והרס התעסוקה.

הפרויקט אשר הובל על ידי אגף המדע, טכנולוגיה ותעשייה (DSTI) של ה- OECD , בחן אילו חברות מצליחות ליצור הכי הרבה מקומות תעסוקה, וזאת לאור בעיית האבטלה המעסיקה כיום ממשלות רבות. הממצאים מ- 18 המדינות שנבחנו (חלק ממדינות ה- OECD  וברזיל) מוצגות בדוח – The Dynamics of Employment Growth: New Evidence from 18 Countries, אשר פורסם לאחרונה.

בגרף הבא ניתן לראות את החלוקה של שיעור התעסוקה על פי גודל החברה, בכל המדינות שנבחנו:

firmsize

אחת המגמות המעניינות העולות מהמחקר היא, כי SMEs צעירות (פחות משנה) הינן יוצרות העבודה הדינאמיות ביותר בכל המדינות שנבחנו. חברות אלו מייצגות בממוצע כ17% מהתעסוקה אך הן אחריות לכ- 42% מיצירת מקומות התעסוקה החדשים, מצב זה התקיים אפילו בשיר המשבר למרות הקשיים של חברות אלו להשיג אשראי ולצמוח כלכלית.

למרות התוצאות החיוביות בקרב החברות הצעירות, הנתונים מראים, כי ישנה גם סיבה לדאגה וזאת עקב הירידה בשיעור הסטרטאפים בעשור האחרון. נתונים אלו מתיישבים עם הנתונים מסקרים בארה”ב, אשר מראים, כי ישנה ירידה חדה בדינאמיות עסקית בשלושים השנים האחרונות.

במאמר, אשר פרסמה לאחרונה אחת הכלכלניות הבחירות באגף ואחת ממחברות הדוח, קיארה קריזקולו (Chiara Criscuolo), מסבירה כי בכלכלה דינאמית, התרומה הלא פרופורציונלית של חברות צעירות ליצירת התעסוקה מכונה בשם “למעלה או החוצה”. חברות צעירות יכולות או “לעלות” ולחוות צמיחה מהירה יותר מהממוצע או שהן “יוצאות החוצה”, כאשר היזמים לרוב עוברים באופן מהיר לפרויקטים אחרים.

מחברי הדוח טוענים, כי מדיניות ממשלתית יכולה לשחק תפקיד חשוב בעידוד הצמיחה בקרב הסאטראפים ויחד עם זאת מדגישים, כי ליצור את האיזון הנכון בין האינטרסים השונים אינו הולך להיות תהליך פשוט. דוגמא טובה לכך הם תנאי פשיטת רגל נוחים, אשר מצד אחד מאפשרים לחברות להתנסות בטכנולוגיות מסוכנות יותר, אך מצד שני גורמים לספקי האשראי להרגיש חשופים מידי לסיכונים ועל כן להלוות פחות לחברות צעירות. כמו כן, מציין הדוח, כי לעיתים למדיניות, אשר נראית מבטיחה מבחינת עידוד החדשנות, ישנן השלכות שליליות על פעילות החברות. מדיניות פיסקאלית נדיבה, כמו זיכוי מס לעידוד מו”פ גורמת לעיתיים לירידה בדינאמיות בסקטורים עשירי מו”פ, כיוון שמדיניות זו מעודד שמירה על חממות ומעיטה את הקצאת המשאבים לשחקים חדשניים יותר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.