התחזית הכלכלית של ה-OECD: נצנוץ של תקווה

ה-OECD פרסם היום את התחזית הכלכלית האחרונה לשנת 2017 ובו הוא חוזה שבשנת 2018 העולם יחזור לצמיחה הקרובה ל-4% אך כדי שזה יקרה על המדינות להגדיל את המסגרת התקציבית ולייצר השקעות. ה-OECD הקפיץ את תשקיף הצמיחה לישראל ומציין לטובה את שיעור האבטלה הנמוך ועליית שכר המינימום אך מזהיר מתקציב דו שנתי

ארגון ה-OECD חשף היום את התחזית הכלכלית האחרונה ל-2016 ובניגוד לפעמים האחרונות, התחזית הייתה פסימית פחות עם נצנוץ של תקווה לשנת 2018. לפי מזכ”ל הארגון, אנחל גורייה, בשנת 2018 הכלכלה העולמית תצמח בקצב של 3.6%, קרוב לנקודת הציון של 4%, הקצב שצמח העולם לפני המשבר הכלכלי האחרון.

ישראל – ממשיכים לצמוח

שנה 2016 2017 2018
תחזית עדכנית 3.3% 3.4% 3.3%
תחזית קודמת 2.4% 3.1%
ממוצע OECD 1.7% 2.0% 2.3%


התחזית הכלכלית של ישראל
גם היא אופטימית יותר ולפי הארגון קצב הצמיחה בישראל הואץ ב-2016 וצפוי לעמוד על 3.3%. בשנים 2017 ו-2018 חזויה צמיחה של 3.4% ו-3.3%, בהתאמה. ה-OECD מציין שהרחבה תקציבית קלה, יחד עם שיעורי ריבית נמוכים וצעדים התומכים בבעלי שכר נמוך צפויים להמשיך ולעודד את הצריכה המקומית והתעסוקה. יחד עם זאת, החולשה המתמשכת בכלכלה העולמית והשפעת הייסוף בשער החליפין על סחר החוץ צפויות לעכב את הגידול בייצוא.

לפי ה-OECD, כל עוד האינפלציה נותרת נמוכה יש להמשיך במדיניות מוניטרית מרחיבה בכדי למתן את ייסוף השקל. העלייה בשיעורי הריבית על משכנתאות, בעקבות המדיניות של בנק ישראל, שנועדה לייצב את שוק הדיור, הינה מבורכת. יחד עם זאת, מחירי הדיור עדיין ממשיכים לעלות  ועלו 8% בשנה האחרונה. הארגון מציין לטובה את התחרות הצפויה במגזר הבנקים אך קורא לייצר תחרות בסקטורים מוגנים נוספים, חקלאות למשל, לצורך הגברת ההיצע והדבקת פערי הפרודוקטיביות. יש להמשיך בהקטנת הנטל הרגולטורי על עסקים באמצעות פישוט הליכים אדמיניסטרטיביים מורכבים ופרוצדורות רישוי.

ה-OECD על ישראל – יש להשקיע יותר בחינוך, כישורים ותשתיות כדי לייצר צמיחה מכלילה. מקור: oecd

ה-OECD מחמיא לישראל על הורדת שיעורי האבטלה לשפל היסטורי מתחת ל-5% והעלאת שכר המינימום אך יחד עם זאת קורא לישראל לייצר צמיחה מכלילה יותר באמצעות השקעות בחינוך, כישורים ותשתיות, בעיקר בקרב האוכלוסיות המוחלשות. הארגון מזהיר את ישראל מתקציב דו שנתי המגביר את הסיכונים התקציביים עקב הקשיים לחזות את ההכנסות ממיסים לשנתיים הבאות.

הזדמנות לתיקון

אנחל גורייה והכלכלנית הראשית, קתרין מן, ציינו שהריביות הנמוכות בעולם מייצרות הזדמנות למדינות להשקיע יותר ולהרחיב את המסגרת התקציבית וכך לעודד צמיחה. לפי הארגון, השקעה כזו תביא בהכרח לעלייה של לפחות חצי אחוז תמ”ג בממוצע.

כיום מציינים ראשי ה-OECD, הכלכלה העולמית נמצאת במצב של “מלכודת צמיחה נמוכה” עקב מחסור בהשקעות, סחר עולמי חלש המביא להאטה בצריכה ולמשכורות נמוכות. המדינות חייבות לתמרץ את הכלכלה ולא לתת לשוק לעשות את שלו כי ללא התערבות מקבלי ההחלטות, לא יהיה אפשר להיחלץ מהמלכודת.

הצל של טראמפ

הנשיא האמריקאי הנבחר, דולנד טארמפ, הוזכר רק בחלק האחרון של שאלות ותשובות אך צל ממשלו המתקרב היה נוכח בכל המלצה. הסחר העולמי לא חזר לימיו הגדולים לפני המשבר ורבים תוהים האם טראמפ יממש את הבטחותיו ויסוג מהסכמי הסחר העולמיים שבהם הוא רואה כפגיעה במעמד העובדים האמריקאי. אנשי ה-OECD הדגישו שסחר עולמי יוצר עבודות, הרבה יותר מאשר גורם לאובדן של תעסוקה והעלאת מחסים וגישה פרוטקציונסטית תפגע לא רק בכלכלה העולמית אלא גם ובעיקר בכלכלות הגדולות, קרי: ארה”ב, סין והאיחוד האירופי. הארגון אינו מבטל את השיח הביקורתי כלפי הסכמי סחר אך אומר שבסופו של דבר, גלובליזציה וסחר עולמי יוצרים יותר עבודות מאשר הורסים ועל הממשלות להגן על העובדים ולא על העבודות, כלומר, לא לשמור באופן מלאכותי עבודות ולהשקיע בכישורים חדשים.

ההשפעה השלילית של מגבלות סחר
ההשפעה השלילית של מגבלות סחר

כאשר נשאל גורייה על טראמפ במסיבת העיתונאים, מזכ”ל הארגון ציין שכל מה שיודעים בוודאות על טראמפ כרגע שהוא יכנס בחודש ינואר אך ציין שהסימנים הראשונים למשנתו הכלכלית של טראמפ אינם כה פסימיים והוא צופה שהכלכלה של טראמפ תהיה כלכלה אינפלציונית שתעודד השקעה בתשתיות.

לסרטון של מסיבת העיתונאים לחצו כאן 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.