האם הפער בין העשירים לעניים גדל?

הנתונים העדכניים ביותר על אי-שוויון בהכנסות

בשנים האחרונות משכורותיהם של בעלי הכנסות הגבוהות ביותר גדל בקצב מהיר יותר מאלו של הנמוכות. המגמה בולטת במיוחד במדינות: אוסטרליה, דנמרק, פינלנד, אנגליה, מקסיקו וארה”ב. בצרפת פורטוגל וספרד הפער נותר זהה בשנים האחרונות. האנשים העשירים ביותר במדינות ה- OECD מרוויחים פי – 9 יותר מהעניים ביותר. היחס עומד על 6:1 בדנמרק ונורבגיה, 10:1 ביפן, קוריאה, אנגליה ואיטליה, 14:1 בטוקריה, ישראל וארה”ב ומגיע לשיא של 27:1 במקסיקו וצ’ילה.

הדרך הנפוצה ביותר למדוד אי שוויון הוא מדד ג’יני – המשמעות של אפס במדד היא, כי כולם מרוויחים אותו דבר ואילו מדד של אחד, משמעותו היא כי בן אדם אחד מרוויח את כלל ההכנסה במדינה. בשני העשורים האחרונים, צמח המדד ברוב המדינות לגביהם קיים מידע (17 מתוך 22 מדינות) , גידול במדד נראה בארה”ב, פינלנד, גרמניה, ושוודיה וירידה נרשמה במקסיקו וטורקיה (אך ממקום גבוה במיוחד).

מאז תחילת שנות ה- 90, ראו המדינות המפותחות צמיחה במספר האנשים המדווחים על הכנסות גבוההות במיוחד. הכנסות גבוההות במיוחד דווחו בארה”ב, קנדה, אירלנד ופינלנד ואילו המס על הכנסות גבוהות ירד באופן משמעותי בעשרים השנים האחרונות מ 60%-70% ל- 40% בממוצע.

יותר אנשים עובדים כיום במשרות חלקיות. אי שוויון בהכנסות נחשב לנמוך בפינלנד, הולנד וגרמניה בין עובדים במשרה מלאה, אך עולה לרמה גבוהה אם לוקחים בחשבון גם עובדים במשרות חלקיות ועצמאיים. במדינות אחרות כגון ,ישראל קנדה וארה”ב, אי השוויון בהכנסות בין עובדים במשרה מלאה או חלקית הינו משמעותי פחות. כמו כן, העובדה כי יותר נשים עובדות היום החליש את הצמיחה באי השוויון בהכנסות.

אי השוויון אינו בלתי נמנע, וביד הממשלות ישנם כלים שונים על מנת להתמודד עם התופעה- רפורמות במיסוי ומדיניות של הטבות סוציאליות הינם דוגמא טובה לכך. כמו כן, חייבות הממשלות לתמרץ יותר אנשים להשתתף בשוק העבודה ולגרום לכך שהם יקבלו שכר הוגן.

ניתן לראות שגם מדינות, אשר נחשבות לשוויוניות במיוחד כגון שוודיה ודנמרק, נלחמות בתופעה של צמיחה באי שוויון בין העשירים לעניים. מבחינה זו ישראל אינה בחברה טובה וניצבת חמישית מהסוף בדירוג השוויון במדינות הארגון (נכון לשנת 2011) עם מדד ג’יני של 0.37 לעומת 0.314 בממוצע במדינות ה- OECD.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.