האוניברסיטה של החיים – לימודים לא תואמים

עובדים רבים במערב אינם עובדים בעבודה התואמת את הכישורים שלהם וכך נוצרים כישורים לא תואמים מה שגורם לירידה בפרודוקטיביות. מחקר חדש של ה-OECD בודק האם עובדים אלו למדו תואר הקשור לעבודה שלהם כיום

פעמים רבות, כאשר אנשים מספרים על סוג העבודה שלהם, עולה שאלה נוספת: “אז מה למדת בשביל לעסוק בזה?” לעתים קרובות, התשובה אינה רלוונטית, כיוון שסוג העבודה אינו קשור לתואר אליו למדתם. ה-OECD עוסק רבות בנושא פרודוקטיביות העובדים ואחת מהסיבות לפרודוקטיביות נמוכה היא כישורים לא תואמים, כלומר, עובד שנמצא בעבודה שלא תואמת את כישוריו. הפעם ה-OECD לוקח צעד קדימה והולך אחורה- מסלול הלימודים והאם התואר תואם לעבודה עצמה.

בבדיקה, שנערכה על-ידי סקר הערכת כישורים אצל בוגרים (PIAAC) ב-22 מדינות, התוצאות ברורות: 39% מהעובדים באזור ה-OECD עובדים בתחום, השונה מתחום לימודיהם. בכלכלה דינאמית, אי התאמה הינה דבר טבעי, בוודאי כאשר לעיתים קרובות, הכלכלה משתנה ותחומי לימוד, שהיו להם ביקוש בשוק העבודה, הופכים להיות רוויים או פחות נחוצים. השאלה שיש לשאול- “מהו קו הגבול ללימודים לא תואמים?”

39% מהעובדים באזור ה-OECD עובדים בתחום השונה מתחום לימודיהם
39% מהעובדים באזור ה-OECD עובדים בתחום השונה מתחום לימודיהם

האוניברסיטה של החיים

המחקר מוצא, שככל שתחום הלימוד הינו רחב יותר, כך הסיכוי לעבוד בתחום תעסוקה שונה, גבוה יותר. שני שליש מאלו, שלמדו בתחום “מדעים, מתמטיקה ומחשוב”, לא עוסקים במקצוע. באופן לא מפתיע, תחום הלימודים, בו קיים שיעור אי ההתאמה הגבוה ביותר הינו מדעי הרוח (כולל בלשנות ואמנות)- מעל 70% אי התאמה. המצב במדינות האנגלו-סקסיות, כמו אנגליה ואוסטרליה, קיצוני יותר ולמעלה מ- 85% מאלו, שלמדו מדעי הרוח, אינם עובדים בנושא הקשור ללימודים אלו.

חשוב לציין, שלעתים קרובות, הבחירה בתחום הלימוד, בו הביקושים נמוכים, הינה בחירה מודעת, כיוון שלעתים תואר במתמטיקה, למרות שאינו מבטיח עבודה בתחום הספציפי, יכול לאפשר כישורים, שיתאימו לקריירה בתחום אחר.  מצד שני, פחות מ-30% מבעלי תואר בתחום “בריאות ורווחה” ופחות מ-25% מהבוגרים בתחום “מדעי החברה, עסקים ומשפט” אינם עובדים בתחום הלימוד.

היצע וביקוש

האם אוניברסיטה צריכה להיות פונקציונאלית ולהכשיר בוגרים בעלי כישורים ספציפיים או לאפשר ידע רחב יותר, פחות קונקרטי? בתחומים מסוימים נראה, שתחום הלימוד לא מספק את הכישורים המספיקים לתחום העבודה, כמו בתחום “חקלאות ווטרינריה”, בו 75% מהעובדים מוצאים קריירה בתחום אחר. אפשר להסיק, כמובן, שההיצע עולה על הביקוש, אך כאשר מסתכלים לעומק מגלים, ש-30% מהעובדים בתחום החקלאות והווטרינריה מגיעים מתחומים אחרים לחלוטין. בתחומים המדעים המדויקים המצב הפוך ונראה, שתואר בתחום זה מאפשר את הכישורים המתאימים, כיוון שרק 18% מהעובדים בתחום הגיעו מתחום אחר.

עבודה לרוויה

מדוע עובדים מחפשים קריירה בתחום שונה ממה שהם למדו? ההשערות מתמקדות בשתי סיבות עיקריות:

  1. השוק רווי ולכן כדי למצוא עבודה הבוגרים נאלצים לתור אחר מקצוע אחר
  2. למרות שהשוק בתחום הספציפי לא רווי וניתן למצוא עבודה בתחום, העובד מעדיף למצוא עבודה בתחום אחר בשל כך, שעם הרכב הכישורים שלו הוא יקבל משכורות גבוהה יותר בתחום אחר

לפי תוצאות המחקר, נראה שהתחומים הרוויים ביותר במדינות ה-OECD הם מקצועות החינוך ומדעי הרוח, כאשר ברוב המדינות יש מעל 50% רוויה בתחום זה. מצד שני, יש תחומים, בהם הכישורים הנלמדים לא יוצרים אי-התאמה גם אם העובד מוצא עבודה בתחום אחר. בדנמרק למשל, תחום הלימודים “בריאות ורווחה” מאפשר כישורים ברמה גבוהה יותר לעבודות שונות יותר מאשר “עסקים ומשפט”.

צבע הכסף

מחקרים מראים ,שעובדים בעלי כישורים לא תואמים מרוויחים פחות, מרוצים פחות מעבודתם ובעלי סיכוי גבוה יותר לחפש עבודה בזמן שהם עובדים. אמנם, המחקרים בתחום אי-התאמה בתחום הלימודים עדיין ראשוניים, אך נראה שגם פה, כמו בכישורים לא תואמים, המשכורת נמוכה יותר ככל שתחום הלימוד רחוק יותר מתחום העבודה. הממוצע עומד על 20% פחות בשכר לעובד בעל תואר, שלא תואם את תחום העבודה, לעומת קולגה, שלמד את התחום, אך הנתונים הרבה יותר החלטיים לעובד שהוא אובר-קווליפלד, כלומר: עובדים בעלי תארים מתקדמים יותר מאשר תחום עבודתם.

סיכום: כמו בנושא הכישורים הלא תואמים, גם בתחום אי התאמה בלימודים קיימת פגיעה בפרודוקטיביות העובד ואף בשכר שלו. רוב מדינות העולם מעודדות לימודים גבוהים ורכישת תארים, אך לא מכוונות באופן אקטיבי לתחומי הלימוד, בהם יש דרישות גבוהות יותר ועולה השאלה האם המדינה צריכה בכלל להתערב בנושא זה? המדינה בהחלט יכולה לאפשר לסטודנטים הכוונה מקצועית טובה יותר לאחר התואר, אך זאת, גם לפני בחירת תחום הלימוד וגם ליידע אותם לגבי אפשרויות העבודה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.