דב לאוטמן 1936-2013

שתפו את הפוסט:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

ב-23 בנובמבר הלך לעולמו דב (דוביק) לאוטמן.

דוביק היה מהוגי הסכמי ה-QIZ ביחד עם שותפיו הירדנים, זיאד ועומר סלאח.

כבר בשנת 1994, פעל דוביק להקים את מפעל "דלתא" בקהיר, ששמעו הגיע עד הנשיא מובאראכ.

בשנת 1995, מיד לאחר חתימת הסכם השלום עם ירדן, וללא כל עיכוב, פנה דוביק לאתר שותף ירדני שיוכל להגשים את חזונו לשיתוף פעולה כלכלי בין ירדן וישראל.

לאחר שמצא את שותפיו, זיאד האב ועומר הצעיר, החלו הצדדים לתפור את תוצרת חברת "דלתא גליל" באירביד ופנו לייצא את התוצרת לארה"ב, תוך שהם מבקשים לקבל פטור ממכס, תחת הסכמי האס"ח של ישראל עם ארה"ב.

רשויות המכס האמריקאי השיבו בשלילה לבקשה זו בטענה כי המוצרים הם מתוצרת ירדן, על פי כללי המקור.

דוביק פנה אז אל שר התמ"ס נתן שרנסקי ולראשי המנהל לסחר חוץ זוהר פרי וגבריאלה כהן ולחץ לקדם הסכמה אמריקאית שבה תוצרת המיוצרת בשיתוף פעולה ישראלי – ירדני תוכל לקבל את אותם תנאי האס"ח , כאילו המוצרים ייוצרו במלואם במפעל בכרמיאל. במקביל פעלו גם שותפיו מול המלך הירדני. זאת ועוד, דוביק , ביחד עמם, פנה למלך חוסיין על מנת שזה יתיר הקמת מפעלים ויקצה אזור תעשייה מיוחד לכך. המלך נעתר לבקשתם והנחה את הנסיך חסן לפעול. תוך זמן קצר אותר מחנה צבאי נטוש באירביד שהפך לימים לאזור תעשיה מפותח שנקרא עד היום "מדינת אלחסן", שם גם הוקמו מפעלי "דלתא גליל" ושלימים הוכרז כאזור ה-QIZ הראשון.

לאחר דיונים עם האמריקאים, שראו בחיוב את הפעילות, ניתנה הסכמתם ובמו"מ קצר יחסית, הגיעו הצדדים להבנות ולחתימה על הסכם ה- QIZ בדוחא בנובמבר 1997 ובנוכחות מזכירת המדינה דאז אולברייט ושרי התעשייה הישראלי והירדני.

גם לאחר החתימה , דוביק לא שקט. הוא דאג להביא יזמים מכל העולם על מנת לקדם את ה-QIZ, תוך שהוא רואה בזה משימה לאומית לקרוב בין שני העמים. דוביק גם פעל מאחורי הקלעים לקידום הסכם ה-QIZ עם מצרים. לא בכדי ביקש ממנו שר התמ"ת דאז, אהוד אולמרט, להצטרף אליו לחתימת ההסכם בקהיר בדצמבר 2004 , כמו גם למפגשים חשובים עם מנהיגים בעולם הערבי, לקידום קשרינו הכלכליים עמם. דוביק גם פעל, הפעם ללא הצלחה, לקדם קומולציה, שהיא צבירה של כללי מקור , בין ישראל למצריים על מנת לייצא לאיחוד האירופי ועל כך הוא הצר כל הזמן.

הקשר שלי עם דוביק ,כיו"ר ה-QIZ עם ירדן ועם מצרים , נמשך לאורך השנים. גם כאשר מכר את חלקו ב"דלתא" ופסק מלפעול שם, נשמר הקשר שלצערי הלך והתרופף עם התגברות המחלה.

כולנו מבכים את לכתו.

יהא זכרו ברוך.
dov

פוסטים נוספים