בלוג מינהל סחר חוץ

MEDinISRAEL 2021 – תערוכת הציוד הרפואי והבריאות הדיגיטלית הגדולה בישראל

MEDinISRAEL2021 – מהפכת בריאות דיגיטלית, חדשנות ישראלית, אינספור הזדמנויות ווירוס אחד ששינה את העולם פוסט קורונה על בריאות דיגיטלית פוסט-קורונה

מתעניינים בבריאות דיגיטלית ובהזדמנויות הקיימות בתחום ברחבי העולם? מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה יחד עם מכון היצוא ובשיתוף משרד החוץ, משרד הבריאות ו- Healthcare Israel – שמחים להזמינכם לתערוכת MEDInISRAEL  – תערוכת הציוד הרפואי והבריאות הדיגיטלית הגדולה בישראל.

שוק הבריאות הדיגיטלי

שוק הבריאות הדיגיטלי גדל בעקביות במהלך העשור האחרון, אך הייתה זו התפרצות משבר הקורונה שזירזה את תהליכי הדיגיטליזציה במדינות רבות בעולם באופן חסר תקדים. ההשפעה על התחום תישאר גם עם סיומו של המשבר, כאשר התחזיות מנבאות כי שווי השוק צפוי לעלות פי שישה עד לשנת 2026, כך משוק שגודלו נאמד בכ-106 מיליארד דולר, הוא צפוי לגדול לכ-639 מיליארד ב- 5 השנים הבאות וזוהי הזדמנות נהדרת עבור חברות ישראליות הפועלות בתחום [1].

אחד הגורמים המשמעותיים להאצת תהליך אימוץ טכנולוגיות בתחום הבריאות הדיגיטלית הינו גידול חסר תקדים בקרב מקבלי השירותים הרפואיים. סקר שנערך בחודש אפריל 2020 על-ידי חברת הייעוץ מקינזי מגלה כי 76% מהאמריקאים דיווחו שהם מעדיפים להחליף ביקורים במרפאה בשירותי Tela-Health, זאת ביחס ל-11% בלבד בשנת 2019.[2]

גורם נוסף ולא פחות משמעותי הוא השינוי בגישת ה –FDA  בעקבות משבר הקורונה ביחס לאימוץ טכנולוגיות מתחום הבריאות הדיגיטלית. בתקופה זו הוביל ה- FDA רפורמות זמניות להקלה באימוץ ושימוש בפלטפורמות דיגיטליות לצורך התמודדות יעילה יותר עם מגיפת הקורונה. חרף העובדה כי מדובר ברפורמות זמניות, בכוונת ה-FDA לבחון את השפעותיהם בקפדנות כחלק מהתוכנית Pandemic Recovery and Preparedness Plan, שמטרתה לזהות הזדמנויות לרפורמות ארוכות טווח. בכירים בארגון מצפים שהראיות שיצטברו מההקלות הרגולטוריות בתחום הבריאות הדיגיטלית אכן יובילו לשינויים רגולטוריים לאחר המשבר[3].

השינויים הרגולטוריים, השקעות רחבות ההיקף ושינויים בהרגלי צריכת שירותי הבריאות ברחבי העולם, גורמים לכך שבשנים הקרובות שוק הבריאות הדיגיטלי ימשיך להתפתח ולשנות את פניו, והפוטנציאל וההזדמנויות הן בלתי נגמרות בארצות הברית, איטליה, גרמניה וסין ומהוות דוגמה לשינוי המתרחש באוויר.

הכירו ארבעה שווקים מובילים בתחום הבריאות הדיגיטלית:

ארה”ב:

השוק האמריקאי מהווה כ-46.2% מהשוק העולמי בתחום הבריאות הדיגיטלית ושוויו מוערך בכ-49 מיליארד דולרים. כניסתו של הנשיא ביידן לבית הלבן לוותה בהכרזות לגיבוש מדיניות מכוונת יותר לטיפול במשבר הקורונה וזאת על-ידי הרחבת האובמה-קייר (Obamacare), מה שצפוי להגביר את ההשקעה האמריקאית בתחום ולהרחיב את המאמץ לשילוב בין גופי הבריאות השונים במדינה. תחזיות בארצות הברית מנבאות מגמת צמיחה שנתית צפויה של כ- 28.55%. צמיחה זו תנבע בעיקרה מגידול שנתי בתחומי אפליקציות הבריאות (38.9%) ורפואה מרחוק (26.2%).

 איטליה:

איטליה הינה אחת המדינות שנפגעו בצורה הקשה ביותר ממשבר הקורונה, דבר שהיווה קטליזטור לאימוץ טכנולוגיות בתחום הבריאות הדיגיטלית באופן מהיר. ניכר כי כבר בשנת 2020 תועד גידול של 20% בשימוש ברפואה מרחוק ועליה דרמטית בשימוש באפליקציות – כושר, תרופות ואחרות שלא היו כמעט בשימוש לפני המשבר. בעקבות מגמה זו, 50% מהחברות האיטלקיות בתחום הבריאות כבר הצהירו שישקיעו יותר באימוץ טכנולוגיות בתחום הבריאות הדיגיטלית בשנה הקרובה.

דוגמא להשקעה שכבר יצאה לדרך היא השקעה של 2.5 מיליארד אירו לחמש שנים במערכות המשלבות טיפול ביתי עם AI, עם מערכות תקשורת מתקדמות המתחברות לסנסורי ניתור וטיפול בחולים בבית.

בנוסף, האיחוד הרפואי החליט להשקיע 18 מיליארד אירו במערכת הבריאות האיטלקית, כאשר ההערכה (על פי התכניות השונות) היא שכמחצית מהסכום יושקע בחדשנות ומחציתו השנייה ברפואה מרחוק.

גרמניה:

שוק הבריאות בגרמניה הוא השוק המוביל באירופה מבחינת היקף (נפח השוק), מספר החולים, יצרני הטכנולוגיה הרפואית וספקי הבריאות.

הוצאות הבריאות בגרמניה עלו על 400 מיליארד אירו ב-2019, לא כולל הוצאות על Wellness וכושר. במהלך העשור האחרון השוק חווה צמיחה של 4.1%, עם יצוא שעומד על 126 מיליארד אירו (מה שהופך את הסקטור לאחד המובילים בגרמניה). ברחבי גרמניה ישנם למעלה מ-1900 בתי חולים וקרוב ל-500,000 מיטות אשפוז (לא כולל מתקני שיקום או טיפול בקשישים).

תהליך הדיגיטליזציה החל בגרמניה בשנים האחרונות והקורונה האיצה את המגמה אף יותר. יותר מ-80% ממנכ”לי בתי החולים הצהירו כי ההשקעות בכלים ובמערכות דיגיטליות השתנו לבלי הכר לאור הפנדמיה.

מתוך האספקטים המרכזיים שעומדים כעת על הפרק, אחד המעניינים הוא ניהול רשומות בריאות אלקטרוניות (EHR). ב-1/1/2021 נכנסה לתוקף ההחלטה לפיה מעתה מעודדים להכניס את נתוני הבריאות למחשבים (כלומר, לא יהיה שימוש יותר ב-Hard Copy) ובהדרגה יוכנסו רשומות רפואיות מהעבר למערכות הבריאות כך שהחזון הסופי הוא שכלל המידע הרפואי של המטופל יהיה נגיש במקום אחד. התהליך נמצא בחיתוליו וכעת ישנו חיפוש אחר טכנולוגיות מתאימות שגם יגנו על המידע וגם, בעתיד, יאפשרו לחולה נגישות למידע בעצמו.

סין:

שוק הבריאות הסיני הוא השני בגודלו בעולם. בשנת 2020 שוויו הגיע ל-1.1 טריליון דולר אמריקאי (6.9 טריליון יואן). מתוך זה 3.5 מיליארד דולר (24 מיליארד יואן) בתחום הבריאות הדיגיטלית. הממשל הסיני שם את התחום בראש סדר העדיפויות ולכן ההנחה היא שימשיך להקצות תקציבים גבוהים במיוחד. הצפי לגידול בתחום הבריאות הדיגיטלית הוא בכ- 150% לפחות ב-5 השנים הקרובות. בנוסף, צפויות התאמות מבחינת רגולציה בכדי להקל על כניסת מוצרים חדשניים.

חשיבות השוק הסיני היא בכך שאמנם מדובר בשוק השני בגודלו, אך הוא אינו מפותח דיו, מה שהופך אותו לשוק עם הזדמנויות גדולות מאוד לחברות חדשניות בתחום הרפואי, בדגש על הבריאות הדיגיטלית, בעיקר בשל מבנה שירותי הרפואה בסין (אין תקשורת בין המוסדות, כל סוגי הפניות מטופלות בבתי חולים, החל מהצטננות וכלה בניתוחים מורכבים). כיום, רק כ-7% מבתי החולים בסין מספקים מענה רפואי איכותי. עם המשך הצמיחה הכלכלית של סין וגדילת מעמד הביניים, הדרישה לרפואה ציבורית טובה וחדשנית יותר רק תלך ותגבר.

מתעניינים בבריאות דיגיטלית ובהזדמנויות הקיימות בתחום ברחבי העולם?

מינהל סחר חוץ שמח להזמינכם לתערוכת 2021 MEDInISRAEL  – תערוכת הציוד הרפואי והבריאות הדיגיטלית הגדולה בישראל.

התערוכה תתקיים באופן וירטואלי בין התאריכים 20-21 באפריל במסגרתה יתקיימו עשרות פאנלים והרצאות עם מומחים בעלי שם עולמי שידברו על הנושאים הכי חמים בתחום ועל ההזדמנויות קיימות לחברות ישראליות.

לפרטים נוספים והרשמה בחינם – https://medinisrael2021.israel-expo.co.il/users/sign_up

כאן אפשר לצפות בסרטון לתערוכה שנעשה על ידי מכון היצוא הישראלי: https://vimeo.com/522237495

נכתב על-ידי: תומר שפילמן ועינב נקסון בשיתוף הנספחים הכלכליים של מינהל סחר חוץ הפועלים מארה”ב, איטליה, גרמניה וסין.

~~~~~

[1] לקוח מתוך מחקר שבוצע על ידי סטטיסטה

[2] https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001345660

[3] https://www.nature.com/articles/s41746-020-00371-7

צור קשר עם:

מטה מינהל סחר חוץ

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל