אצלנו אין צורך ברישיון שיווק!

יצוא מוצרים דו-שימושיים, מוצרים שהשימוש בהם גם אזרחי וגם צבאי, מפוקח בישראל על ידי שתי רשויות מוסמכות: משרד הכלכלה ותעשייה ומשרד הביטחון.

כלומר, יצואן המבקש לייצא מוצר דו-שימושי מפוקח מחויב על פי חוק לפנות למשרד הכלכלה והתעשייה או למשרד הביטחון ולקבל רישיון בשביל לבצע את היצוא. המשתמש הסופי בעסקה הוא שקובע איזו רשות תפקח על היצוא. אם המשתמש הסופי הוא גורם אזרחי – הפיקוח הוא של משרד הכלכלה והתעשייה. אם המשתמש הסופי הוא גורם ביטחוני – הפיקוח הוא של משרד הביטחון.

אך ההבדל הוא לא רק איזה משרד מנפיק את הרישיון. בעוד שבמשרד הביטחון התהליך כולל מספר שלבים: רישום היצואן ורישום המוצר, קבלת רישיון שיווק – כדי ליצור קשר עם לקוחות, ולבסוף קבלת רישיון יצוא עבור המכירה עצמה; משרד הכלכלה והתעשייה דורש רק רישיון יצוא. כלומר, יצואן של מוצר דו-שימושי לשימוש אזרחי יכול לשווק את המוצר ללא קבלת אישור מקדים ועליו לפנות בבקשה לרישיון כאשר הוא לקראת סגירת עסקה.

יצואנים רבים, המגיעים מהתחום הביטחוני, התרגלו לעבודה מול משרד הביטחון ולתהליך הכרוך בכך, אך אינם יודעים שבבואם לייצא מוצרים דו-שימושיים מפוקחים למשתמשים אזרחיים עליהם לפנות למשרד הכלכלה והתעשייה וכך גם "ליהנות" מתהליך קצר ומהיר יותר. 

בטרם הגשת הבקשה, על היצואן לבדוק ברשימות הפיקוח הישראליות האם המוצר אותו מבקש לייצא דרוש ברישיון יצוא. את הרשימות אפשר למצוא באתר האינטרנט של אגף הפיקוח על היצוא הדו"ש ואב"כ. אם המוצר אכן מפוקח והמשתמש הסופי הוא אזרחי, כל שנותר ליצואן למלא טופס בקשה מקוון המופיע באתר האגף, לציין את סוג הרישיון המבוקש, לצרף מפרט טכני, והצהרת משתמש סופי ולהגיש!

מומלץ לקרוא את המדריכים השונים למילוי טופס בקשה, מילוי הצהרת משתמש סופי, ומדריך להכנת מפרט טכני המופיעים באתר, ולבדוק את סוגי הרישיונות הקיימים בשביל שתהליך הגשת הבקשה יהיה מהיר, ברור וחלק.

יצואנים שאינם בטוחים אם המוצרים שלהם נמצאים תחת פיקוח – מוזמנים לפנות אלינו לייעוץ.

אל תחכו שנגיע אליכם ביוזמתנו.

ליצירת קשר

 נא למלא את הפרטים הבאים