הבוקר (יום ד’, ה-20.7) במסגרת כנס הנספחים, הוגש  לשרת הכלכלה והתעשייה, “דוח ההתפתחויות ביצוא 2021” – שנכתב על ידי המחלקה הכלכלית במינהל סחר חוץ

 על פי ההערכות, מגמת הגידול בסקטור השירותים תמשך וכתוצאה, עתיד היצוא ב-2022 לשבור את שיאה של שנת 2021 – אז רשם היצוא קפיצה היסטורית של 25% ועמד על 143 מיליארד דולר – ולהסתכם בכ-165 מיליארד דולר

על פי נתוני הדו”ח, יצוא הסחורות והשירותים הישראלי הסתכם בשנת 2021 בכ-143 מיליארד דולר – שיא של כל הזמנים! מדובר בגידול חסר תקדים של כ-25% לעומת היצוא בשנת 2020 ומסבירים כי לא מדובר בתיקון ויישור קו ביחס לתקופה שקדמה למשבר הקורונה, שכן שיא היצוא הקודם נרשם בשנת 2019 עם היקף נמוך בהרבה שעמד על כ 117.5 מיליארד דולר בלבד.

שרת הכלכלה והתעשייה, האלופה (במיל’) אורנה ברביבאי: “מינהל סחר חוץ עושה עבודה בעלת חשיבות עצומה למשק ולתעשייה הישראלית עם הפעלת מערך של נספחות ונספחים כלכליים, המסייעים יום-יום ליצואנים, לתעשייה ולצמיחה במשק. המאמצים לקידום היצוא, משיכת ההשקעות והתמיכה בפעילות השיווקית של חברות ישראליות בחו”ל, מתרחשים במקביל למהלכים פורצי דרך שאנו, במשרד הכלכלה והתעשייה, מובילים לפתיחת השוק ליבוא, הקלת הרגולציה על העסקים והבאת קמעונאיות זרות לישראל. אני מברכת את החברות הישראליות וגורמי הממשל שמובילים את כלכלת ישראל לשיאים שטרם נראו, ובטוחה שעבודתכם תבוא לידי ביטוי בהמשך הגידול בנתוני היצוא בשנה הנוכחית ובבאות אחריה”

בין הישגי היצוא ל-2021:

  • יצוא הסחורות גדל ברוב הסקטורים אחרי שנים של קיפאון יחסי
  • לראשונה – היקף יצוא השירותים עלה על היקף יצוא הסחורות
  • היצוא הכולל רשם גידול של 25% ביחס ל-2020 והגיע ל 143 מיליארד $

 

עוד שיא שנשבר בשנת 2021 הוא היקף יצוא השירותים, שלראשונה מהווים יותר ממחצית מכלל היצוא הישראלי – 52% לעומת 48% לסחורות. כך, לראשונה מאז הקמתה, מייצאת כלכלת ישראל יותר שירותים מאשר סחורות. גם בגזרת הסחורות נרשם גידול ואלו צמחו בשיעור של 17% לעומת שנת 2020 – זאת בהשוואה לסטגנציה מסוימת בשנים האחרונות. לעומתם, השירותים צמחו בקצב כפול – 34%. קצב הגידול חריג בגובהו גם בהשוואה לגידול הממוצע של סקטור השירותים בשנים האחרונות.

מנהל מינהל סחר חוץ, אוהד כהן: “נתוני 2021 הפתיעו אותנו בהיותם חריגים במיוחד ביחס לשנים קודמות, לרבות שנים נטולות קורונה ומשברים כלכליים עולמיים. נתוני הצמיחה בסקטור השירותים הם תולדה של הצמיחה חסרת התקדים ביצוא השירותים בשנים האחרונות ובמיוחד בשנה החולפת של סקטור ההייטק לצד סקטור שירותי התחבורה, שחווה גם כן עליית מחירים משמעותית. בסקטור הסחורות נרשמה עלייה במרבית הענפים כאשר מובילים בגידול הינם סקטור המכשור הרפואי והאופטי וסקטור מיכון חשמלי ומכני כאשר גם סקטור היהלומים צמח בשיעורים נאים” אמר כהן והוסיף: “כחלק מכך, מינהל סחר חוץ מפרסם היום תחזית ליצוא לשנת 2022 וצופה כי שנת 2022 תשבור שיא נוסף כשהיקף היצוא הכולל של ישראל יעמוד על כ-165 מיליארד דולר”.

לקריאת הדו”ח המלא

לקריאת הדו”ח המלא

תחזית מינהל סחר חוץ לשנת 2022, מבוססת על נתוני היצוא של החודשים הראשונים של השנה, בצירוף נתונים ועיבודים פנימיים של מינהל סחר חוץ. על פי ניתוחים אלו, ישנו צפי לעלייה ניכרת במספר ענפי שירותים, כגון שירותי תחבורה, שירותי תיירות ושירותי מו”פ, כתוצאה ממכירת חברות הזנק ושירותי תוכנה. לצד אלו, גם סקטור הסחורות צפוי לצמוח, אם כי בשיעורים נמוכים יותר, ובו צפויים לצמוח ענפי הציוד הרפואי והאופטי, הכימיקלים ומוצרי תעשיות הכימיה וענף היהלומים.


מטה מינהל סחר חוץ

צור קשר עם: מטה מינהל סחר חוץ
ליצירת קשר לחצו >>