אפריל 07, 2022

מעל ומעבר לכל התחזיות : היקף חסר תקדים ביצוא הישראלי בשנת 2021 – 143 מיליארד דולר!

מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה מסכם את היצוא לשנת 2021: ניתוח הנתונים משקף שיא של כל הזמנים ביצוא ונתוני סחר, מעבר לתחזיות האופטימיות ביותר 

נכתב ע”י: אוהד בלומברג, מנהל המחלקה הכלכלית במינהל סחר חוץ

  • גידול של 25% ביחס להיקף היצוא ב-2020 ;
  • לראשונה – יצוא השירותים עולה על יצוא הסחורות ;
  • גידול משמעותי ביצוא הסחורות (17%)
  • גידול חסר תקדים ביצוא השירותים (34%);
  • צמיחה גבוהה לאחר שנים ביצוא היהלומים (71%)

שרת הכלכלה והתעשייה,  האלופה (במיל’) אורנה ברביבאי: “נתוני הייצוא הגבוהים הם עדות לחוסן ולעוצמה של התעשייה הישראלית, המתמודדת לא אחת עם אתגרים ביטחוניים, קשיים בשרשראות האספקה, עומס בנמלים ועליית מחירי תשומות הייצור. נמשיך לעמוד לצד התעשייה הישראלית, כדי לאפשר לה לצמוח ולתרום לחוסנה הכלכלי של ישראל”

יצוא הסחורות והשירותים הישראלי הסתכם בשנת 2021 בכ-143 מיליארד דולר, שיא של כל הזמנים החורג מהתחזיות האופטימיות ביותר שחזו במשרד הכלכלה והתעשייה.

מדובר בגידול חסר תקדים של כ-25% לעומת היצוא בשנת 2020.

במשרד הכלכלה והתעשייה, מציינים שהנתונים חריגים גם ביחס לתקופה שלפני הקורונה אז שיא היצוא נרשם בשנת 2019 ועמד על כ- 117.5 מיליארד דולר.

מינהל סחר חוץ מציין כי הרכב היצוא בשנת 2021 מהווה גם הוא נקודת ציון חשובה שכן יצוא השירותים, לראשונה, עלה על יצוא הסחורות ומהווה 52% מהיצוא הישראלי לעומת 48% ליצוא הסחורות. מדובר בנתון גבוה במיוחד גם בהשוואה למדינות המפותחות, עדות לאבולוציה שעוברת הכלכלה הישראלית עם מרכזיות סקטורי השירותים ובפרט ביצוא שמרכזיות ההייטק הולכת ותופסת בו תאוצה.

קצב הגידול הגבוה ניכר הן בסחורות וביתר שאת בשירותים עם שיעורי גידול חסרי תקדים בראייה היסטורית. הסחורות צמחו בשיעור של 17% לעומת שנת 2020 – זאת בהשוואה לסטגנציה מסוימת בשנים האחרונות. לעומתם, השירותים צמחו בקצב כפול – 34%. קצב הגידול חריג בגובהו גם בהשוואה לגידול הממוצע של סקטור השירותים בשנים האחרונות.

 


מטה מינהל סחר חוץ

צור קשר עם: מטה מינהל סחר חוץ
ליצירת קשר לחצו >>