מלחמת הסחר בעיצומה והפעם ארה”ב – קנדה

כשנשיא ארה”ב, דולנד טראמפ נבחר לפני כשנה, היו שחששו ממלחמת סחר בין המעצמות ובעיקר בין סין לארה”ב. הרשו לי להרגיע אתכם ולהכריז כי אנו בעיצומה של המלחמה.

חברות אמריקאיות מגישות בקשות לחקירות היצף וביטחה (Anti Dumping,Subsidies & Safeguards) בתדירות ובכמות שלא נצפתה מזה כ 15 שנים, כפי שדווח ב Washington Post.

23 חקירות לבדיקת הפרת כללי סחר ע”י ספקים זרים, נפתחו בארה”ב בשנת 2017 לבדה.

בכל חקירה יכולות להיות מעורבות מספר מדינות והיא נפתחת כאשר חברה אמריקאית מתלוננת בפני ה International Trade Commission על סחר לא הוגן. בחקירות אלו מעורבות בשנת 2017- 29 מדינות, מספר שיא מאז 2001.

אז על מה רבים? מכונות שטיפה מקוריאה, זיתים מספרד, אלומיניום מסין, מטוסים של בומברדייה מקנדה, פאנלים סולריים מהודו, ביודיזל מארגנטינה ועוד ועוד ועוד…

הבית הלבן, מכריז השכם והערב כי הוא מוכן להגן על תפקידה ומרכזיותה של ארה”ב בסחר הבין לאומי, יותר מכל ממשל קודם, יחד עם מחויבותו לשקיפות, מקצועיות ונטראליות בבואו לבחון פרקטיקות סחר של חברות זרות. בהקשר זה, מזכיר הסחר האמריקאי רוס אמר, כי הממשל יגן על עובדים אמריקאים מפני צעדי סחר לא הוגנים וכי הוא מעוניין כי הממשל ייזום חקירות היצף ובטחה באופן עצמאי ולא יהיה תלוי בתלונות החברות.

ואכן בנובמבר שנה שעברה, משרד הסחר יזם וקיים חקירה כנגד פלטות מתכת מסין, הראשונה שהוא יוזם מאז 1985.

500px-CSeries_back_from_first_flight

אם ניקח לדוגמא את ההתכתשות הנוכחית בין בואינג האמריקאית לבומברדייה הקנדית, נוכל להבין דבר או שניים לאן מועדות פנינו.

בואינג האשימה את ממשלת קנדה במתן סובסידיות לא הוגנות לבומברדייה בעת ייצור מטוסים סדרת C – סדרת המטוסים צרי הגוף שלה. סובסידיות אלו הביאו לתג מחיר נמוך מאוד למטוס בשוק האמריקאי, הזמנת 75 מטוסים ע”י דלתא איירליינס, ופוטנציאל פגיעה משמעותי במכירות בואינג.

בסוף ספטמבר 2017, הטיל משרד הסחר האמריקאי, בשני שלבים, מכס כולל של 300% על ייבוא מטוסים אלו, מה שאומר שהמטוס עכשיו יקר פי 4 !!!.

באמצע אוקטובר הכריזה איירבוס כי תרכוש אחזקה משמעותית בחטיבת ייצור המטוסים מסדרה C ותייצר אותם באטלנטה בארה”ב ולכן לא תאלץ לשלם מכס בשערי ארה”ב.

התוצאה: לאחר שנים רבות של פיתוח והשקעה לא מבוטלת, תוותר בומברדייה על 31% מאחזקתה בחטיבה.

באופן שלא קרה בדר”כ בעבר, נושא סחר הפך לפוליטי; ראש ממשלת קנדה ג’סטין טרודו, וראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, ביקשו מהנשיא טראמפ, לשכנע את בואינג לרדת מהעניין, אותה בואינג שזכתה ללא מעט ביקורת מהנשיא טראמפ בתחילת כהונתו.

בתחילה טרודו רמז כי הקנדים יישקלו מחדש רכישת כלי טייס צבאיים מבואינג, צעד שיצא לפועל בדצמבר 2017 עם ביטול רכישת מטוסי סופר-הורנט של בואינג. מיי, לעומתו, צריכה את שותפיה האירלנדים להמשך יציבות הקואליציה הבריטית, שם כ 1,000 עובדים מייצרים חלקים מהכנפיים של המטוס החדש.

מעניין מה יהיה ההמשך…

צור קשר עם:

אסי יוסף

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל