Digital Single Market – שוק דיגיטלי מאוחד לאירופה

ניסיון לעשות סדר בעולם הדיגטלי

אחת המטרות המרכזיות של האיחוד האירופי הינה הסרת חסמי מסחר ויצירת שוק אחד לכל מדינות האיחוד, אולם בכל הנוגע לתחום הדיגיטלי קיימים עדיין חסמים רבים למסחר בין המדינות השונות. הנציבות האירופית מעריכה שהסרת החסמים בין המדינות תוכל לתרום 415 מיליארד יורו בשנה לכלכלת אירופה, ובמאי 2015 הגדירה הנציבות האירופית כי השגת שוק דיגיטלי יחיד באיחוד האירופי הינה אחת מעשר המטרות המצויות בראש סדר העדיפויות שלה. מאז פרסמה הנציבות הצעות חוק ומסמכי מדיניות רבים בעניין והיא פועלת בתחומים רבים לקידום המטרה.

רק 7% מהעסקים הקטנים והבינוניים באיחוד האירופי מוכרים מחוץ למדינה בה הם פועלים. רק 38% מהצרכנים מרגישים בנוח לרכוש מספק ממדינה אחרת באיחוד. על כן, הנציבות מעוניינת להבטיח גישה טובה יותר לטובין ושירותים דיגיטליים, לעדכן ולפשט את הכללים למסחר מקוון ולהגביר את אמון הצרכנים ובעלי העסקים בו.

הנציבות בוחנת מחדש את החוק האירופי הנוגע למסחר מקוון. בין היתר הנציבות מעוניינת לאפשר למוכרים להסתמך על החוקים במדינה בה הם פועלים גם כשהם מוכרים במדינה אחרת, לקבוע פיצויים במקרה של אי ביצוע של העסקה ועוד (e-Commerce Directive). כמו כן, פורסמה הצעה לרפורמה ברגולציה הנוגעת לחוקי הגנת הצרכן במטרה להגביר את האכיפה של חוקי הגנת הצרכן ואת שיתוף הפעולה בין רשויות להגנת הצרכן במדינות החברות (Consumer Protection Cooperation). הנציבות תבחן את סקטור משלוח החבילות באיחוד ותציע כלים שיגבירו את שקיפות המחירים ואת הפיקוח הרגולטורי על משלוח בין מדינות (Parcel delivery in the EU). הנציבות פרסמה הצעת חוק למניעת חסימה גאוגרפית לא מוצדקת, במסגרתה מוצעים לצרכנים תנאים מסחריים שונים בהתאם למדינה ממנה הם גולשים לאתר הספק (Geo-Blocking). השונות בין חוקי הגנת זכויות יוצרים במדינות האיחוד מקשה על ספקים שעושים שימוש בזכויות יוצרים (למשל ספקים של תכני וידאו באינטרנט) וצריכים להסדיר את השימוש בכל אחת ממדינות האיחוד בנפרד. על כן הנציבות פרסמה הצעה לעדכון חוקי הגנת זכויות היוצרים באיחוד, להגברת ההרמוניזציה ביניהם ולהקלת המסחר בין ספקים וצרכנים ממדינות שונות באיחוד (Modernisation of the EU copyright rules). בתחילת 2015 נכנסו לתוקף חוקים ומערכת דיווח חדשים שנועדו לפשט את הדיווח ואת תשלום המע”מ ביחס למוצרים מסויימים. הנציבות פועלת לצמצום הנטל הנובע ממערכות המע”מ השונות של מדינות האיחוד. העלויות הנובעות מקיומן של מערכות מע”מ שונות לעסק הפועל במספר מדינות מוערכות בכ- 5000 יורו בשנה לכל מדינה בה פועל העסק (Reducing VAT burdens).

הנציבות רוצה ליצור סביבה תומכת להתפתחות רשתות דיגיטליות ושירותים חדשניים. על מנת לאפשר לשוק הדיגיטלי להתפתח, יש להבטיח שהתשתיות יהיו מהירות, בטוחות ונגישות. לשם כך יש צורך בשוק תקשורת דינמי, חזק ותחרותי שיבצע את ההשקעות הנדרשות בפיתוח התשתיות ויאפשר חדשנות.

הנציבות פרסמה חבילת הצעות בתחום התקשורת שנועדו להבטיח שלצרכני האיחוד האירופי יהיה אינטרנט מהיר ואיכותי שיאפשר להם לפעול ולהשתתף בשוק הדיגיטלי. בין היתר כוללת החבילה קביעת יעדים למהירות ואיכות החיבור לאינטרנט של צרכני האיחוד בשנים הקרובות, תכנית לביסוס מעמדו של האיחוד כמוביל בטכנולוגיית דור חמישי (5G) ותכנית תמיכה לרשויות ציבוריות שיציעו חיבור אינטרנט אלחוטי חינם לאזרחיהן (Connectivity Package).  בנוסף, הנציבות פרסמה הצעה לעדכון החוק להסדרת שירותי מדיה אודיו ויזואליים נוכח ההתפתחויות הטכנולוגיות שמאפשרות לצרכנים לצרוך תכני וידאו גם בטלפון הנייד שלהם ולא רק באמצעי השידור המסורתיים. ההצעה נוגעת בין היתר לקביעת ארץ מקור, הגבלת פרסום מסחרי, קידום יצירות אירופיות, הגנה על קטינים, איסור על הפצת שנאה, פלטפורמות לשיתוף קבצי וידאו ועוד (Audiovisual Media Services Directive ). הנציבות ערכה בדיקה מקיפה לגבי פלטפורמות מקוונות (כגון מנועי חיפוש, מדיה חברתית, פלטפורמות למסחר מקוון, חנויות אפליקציות ואתרי השוואות מחירים) ותחליט האם לפרסם מסמך מדיניות ביחס לפעילותן, נוכח תפקידן המרכזי ומעמדן בעולם הדיגיטלי (Online Platforms). על מנת להגביר את אמון הצרכנים בשוק הדיגיטלי אומצו חוקים חדשים בנוגע להגנה על מידע אישי (Protection of Personal Data). נוכח האיומים הגוברים בתחום הסייבר הכריזה הנציבות על שותפות עם התעשיה בנוגע לאבטחת סייבר, במטרה להגביר את שיתוף הפעולה עם התעשיה בשלבי המחקר המוקדמים ועל מנת לפתח פתרונות אבטחת סייבר לסקטורים השונים. בכוונת האיחוד האירופי להשקיע כ 450 מיליון יורו בשותפות זו באמצעות תכנית המו”פ Horizon2020. שחקנים נוספים בתחום מצופים להשקיע פי שלוש בשותפות (להרחבה: Cybersecurity).

75% מהערך המוסף הצפוי מהתפתחות הכלכלה הדיגיטלית צפוי להגיע דווקא מהתעשיות המסורתיות ולא מתחומי המידע והתקשורת. על פי הנציבות, על מנת למקסם את פוטנציאל הגידול של הכלכלה הדיגיטלית ולהבטיח כי אזרחים ועסקים באיחוד יהנו מכל התועלות הטמונות בהתפתחות הכלכלה הדיגיטלית יש לפעול לפיתוח והטמעה של מערכות דיגיטליות בכל הסקטורים ולא רק בשווקים הנוגעים למידע ולמערכות תקשורת.

הנציבות מעוניינת לבנות כלכלת מידע ולמצות את הפוטנציאל של ענן מחשוב (Cloud Computing), מידע עתק (Big Data) והאינטרנט של הדברים. כיום ישנם חסמים חוקיים, חוזיים וטכניים המגבילים את האפשרות של עסקים להעביר את המידע הדיגיטלי שלהם ולהחליף בין ספקי שירותי ענן. מדינות האיחוד דורשות כי המידע ישמר בתוך גבולותיהן, ספקים מגבילים את האפשרות להעביר את המידע לספק אחר או שהמערכות אינן יכולות לתקשר זו עם זו. הנציבות בוחנת כיצד ניתן להסיר את החסמים ולהקל על זרימת מידע באיחוד (Building a European Data Economy). על מנת ליצור שוק דיגיטלי יחיד יש צורך בסטנדרטיזציה ובתאימות (Interoperability) בין המערכות הדיגיטליות במדינות השונות. על רקע זה הנציבות פרסמה מסמך המדגיש את חשיבות הסטנדרטיזציה בנוגע לטכנולוגית דור חמישי, האינטרנט של הדברים, אבטחת סייבר, ענן מחשוב וטכנולוגיות מידע (ICT Standardisation).  לבסוף, הנציבות פרסמה מספר יוזמות שנועדו לשפר את הכישורים הדיגיטליים של ההון האנושי באיחוד על מנת שיוכלו למצוא עבודה בשוק הדיגיטלי (Digital skills). כמו כן פרסמה הנציבות תכנית להגברת ושיפור אספקת שירותים מקוונים על ידי ממשלות וגופים ציבוריים. בין היתר מקדמת הנציבות שימוש בעיקרון “Once Only” לפיו ישתמשו הרשויות במידע שכבר סופק להם בעבר מבלי לבקש אותו בשנית. החלת העיקרון צפויה לחסוך לאיחוד כ- 5 מיליארד יורו בשנה (e-government).

למידע נוסף על אסטרטגיית ה-DSM של נציבות האיחוד האירופי: https://ec.europa.eu/digital-single-market/en/digital-single-market

צור קשר עם:

גל מור

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל