מדיניות תעשייתית חדשה לאיחוד האירופי – מורן בוגנים

הנציבות האירופית ערכה לאחרונה סקר בקרב שורה של חברות אירופיות שהן המובילות בהיקפי ההשקעה במחקר ופיתוח והגיעה למסקנה כי על אף המשבר הכלכלי השורר באירופה (ואולי דווקא בשל השפעתו) צפויות ההשקעות במו”פ לגדול בשיעור של 4% בממוצע בשנים 2012-2014. נציין כי אשתקד עמד הגידול הצפוי בהיקף ההשקעות במו”פ בשלוש השנים העוקבות על כ-5%.

 

מבין החברות שהשתתפו בסקר עולה כי אלו הפועלות בענפי התוכנה ושירותי המחשוב צפויות להוביל ברמת השקעותיהם במו”פ (יציגו שיעור שנתי ממוצע של 11% בהשקעות המו”פ בשלוש השנים הבאות). אחריהן ניתן למצוא את החברות מענף כלי הרכב וחלקיהם (6% גידול שנתי), כימיקלים (5.5% גידול שנתי) ומענף הנפט והגז (4.6% גידול שנתי).

 

מהסקר עולה כי חברות המאופיינות בעתירות גבוהה של מו”פ, השיבו כי ניתן לייחס 33% ממכירות המוצרים והשירותים החדשניים להשקעות שביצעו במו”פ בשלוש השנים האחרונות, בעוד בין החברות המאופיינות בעתירות מו”פ נמוכה רק נתח של 10% ממכירותיהן מיוחסות להשקעות שביצעו בתקופה זו. כמו כן, מבין הסקטורים, החברות המאופינות בעתירות בינונית של השקעה במו”פ, הן בעלות הצפי הגבוה ביותר לגידול בשלוש השנים הקרובות (5.1% בהשוואה ל- 3% ו-3.7% בחברות עם עתירות נמוכה ועתירות גבוהה, בהתאמה).

 

עוד עולה מהסקר שביצע משרד המחקר והפיתוח האירופי, כי הגורמים החיצוניים המשפיעים ביותר על רמת החדשנות הינם תמריצים פיסקליים ותמיכה כספית של האיחוד האירופי והמדינות החברות. לעומת זאת, הזמן והעלויות הנדרשות להשגת הגנה על זכויות קניין רוחני נתפסות כגורמים המשפיעים ביותר לרעה על פעילויותיהן בתחום החדשנות.

 

הסקר מבוסס על תשובות מ-187 חברות אירופיות אשר השקעותיהן במו”פ מסתכמות בכ- 45 מיליארדי אירו (מהווים 40% מסך ההשקעות במו”פ של רשימת 1,000 החברות המובילות בתחום זה).

צור קשר עם:

מורן בוגנים

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל