פרויקט ה- KBC: מה צפוי לנו בהמשך?

לאחר שהשיק את הדוח הראשון של אחד הפרויקטים הרחבים שנעשו בארגון בשנים האחרונות, הארגון עובד במרץ על חלקו השני של פרויקט ה- Knowledge Based Capital  (ה- KBC). הפרויקט ההוריזונטלי של ה- OECD  מובל על ידי אגף ה- DSTI  , הלוא הוא אגף המדע, טכנולוגיה ותעשייה, כאשר את חלקו הראשון ריכזה ועדת התעשייה של האגף ואילו את חלקו השני מרכזת כיום ועדת האינפורמציה ותקשורת (ICCP) והוא צפוי להסתיים לקראת סוף שנת 2015.

מהו בעצם KBC, הון מבוסס הידע, על פי ה- OECD? הון זה מורכב משלוש קטגוריות של נכסים בלתי מוחשיים: מידע ממוחשב (כגון תוכנה ומסד נתונים), נכסים חדשניים (כגון, מו”פ, זכויות יוצרים, עיצוב, סימנים מסחריים), ותחרותיות כלכלית (הון אנושי ספציפי בחברה, רשת של אנשים או של מוסדות, שיווק ועוד).

brain_money_2

 דוח ה- Supporting Investment in the Knowledge Capital Growth and Innovation  (לקריאת הדוח המלא והתקציר), שהינו חלקו הראשון של הפרויקט, נותן סקירה רחבה והמלצות מדיניות בתחומים מגוונים ובניהם: חדשנות, תחרויות, הקצאת משאבים, מיסוי, רשתות ושווקים של ידע, דיווח תאגידי, שדרוג ב- Global Value Chains ומיפוי סוגיות המדיניות הקשורות ל”big data” , נושא “חם” בפני עצמו, אותו חוקרים היום רבות במסגרות אקדמיות.

עם התובנות מהחלק הראשון, ממשיך כעת הארגון לחלקו השני של הפרויקט בו הוא חוקר לעומק נושאים הקשורים קשר ישיר להון מבוסס ידע, אשר בחלקם כבר נגע באופן זה או אחר בדוח הראשון. שלושת התחומים המרכזיים על בסיסם יבנה הדוח החדש הינם זכויות קניין רוחני, הרחבה של נושא הנתונים הדרושים לעידוד צמיחה ורווחה ועבודה מעמיקה יותר בנושא התחרותיות הכלכלית. במסגרת זו , הארגון מתכנן למדוד את השפעת ה- KBC על צמיחה פרודוקטיביות ויצירת תעסוקה, תוך התמקדות בענפיי תעשייה שהינם מוגדרים כלואוטק, סקטור השירותים, תעשיית הקריאטיב ועסקים קטנים ובינוניים. כמו כן, יבחנו תפקידם של הון ארגוני, ניהול, מודלים עסקיים, כישורים ספציפיים של עובדים ועיצוב, כמו גם היחסים המשלימים בין נכסים אלו והגורמים הנוספים לצמיחה בפרודוקטיביות.

נושא נוסף אשר יורחב כחלק מבחינת נושא הנתונים הוא Big Data – זהו תחום טכנולוגי המיועד לטיפול בכמות גדולה מאד של נתונים בנפח שמעל מאות טרה-בית , בקצבי הגעה מהירים מאד וממקורות רבים ושונים. היכולת לנתח נתונים מסוג זה הביאו תועלת רבה בתחומים כגון: פריצות דרך מדעיות, שיפור תוצאות בריאותיות, רתימת מידע על הסקטור הציבורי ומידע פתוח לשיפור הממשל, העצמת הצרכן יחד עם שמירה על פרטיותו ועוד.

שלושת התחומים המרכזיים ילוו בשני נושאים הוריזונטליים של מיסוי ושיפור המדידה של KBC בעיקר בהון בעייתי למדידה, כגון עיצוב והון ארגוני. כמו כן ינסה הארגון לפתח מדדים כלכליים של נכסי ידע כך שחברות ישפרו את יכולתן לזהות נכסים אלו כאסטרטגיים.

צור קשר עם:

ריטה גולשטיין-גלפרין

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל