תוצאות הבחירות בארה”ב והמרוץ לחתום הסכמים…

אחד הנושאים “החמים” היום במסדרונות ארגון הסחר העולמי (WTO) הוא הבחירות בארה”ב, לאור ההצהרות של דונלד טראמפ על מדיניות סחר “הגנתית” נראה כי אנו צפויים לימים מעניינים בפעילות הארגון שדוגל במעבר חופשי של סחורות והקלה על סחר בשירותים.

על רקע זה כדאי להזכיר כי העולם חווה עליה משמעותית בצעדים הפרוטקציוניסטיים (protectionists measures) שמדינות נוקטות אחת כלפי השנייה בשנים האחרונות. צעדים אלו באים בדמות עיכוב או איסור ייבוא של מוצרים מסוימים או לחלופין באמצעות הטלת מכסי מגן מסוגים שונים, על מנת להגן על הייצור והתוצרת המקומית.

ההרגשה היא כי אנחנו במרוץ (ולא פחות מכך) לסכם שני הסכמי סחר עד תחילת דצמבר ואח”כ להתפלל ולקוות כי ממשל טראמפ יאשררם.

הראשון: (TiSA  (Trade in Services Agreement  שאת הסבב ה 21 שלו סיימנו לפני מספר ימים. ההסכם מדבר על ליברליזציה בשירותים, התחום הצומח ביותר בשנים האחרונות ומתן הקלות באספקת שירותים, בכל צורות האספקה, כל עוד מדובר על שניים מחברי ההסכם.  הסבב ארך 10 ימים והיה מתיש במיוחד. עם זאת, למרבה ההפתעה, מדינות אכן הבינו ומבינות את חשיבות ודחיפות המצב והסכימו להתגמש במספר נושאי מפתח על מנת להתקרב לסיכום ההסכם. הסבב הבא יערך בעוד כשבועיים ולאחריו ייערך כנס שרים בן יומיים בג’נבה, לסיכום המו”מ והוצאת הודעה לעיתונות המכריזה על הסיום המוצלח.

השני: (EGA (Environmental Goods Agreement שמדבר על הפחתת מכסים במוצרי איכות סביבה, נמצא בשלבים המתקדמים שלו. כרגע אנו עובדים בשני מישורים, הסכמה על הטקסט ומו”מ על רשימת המוצרים שייכנסו לרשימה הסופית ועליהם יתבצע סחר (ייבוא וייצוא) ללא מכס. במו”מ מעורבת גם סין שלה אינטרס סביבתי מובהק. יחד עם זאת, הסינים לא מקילים על חיי שאר החברות במו”מ ונוקטים גישה קשוחה ולא מתפשרת. גם מו”מ זה צפוי להסתיים בכנס שרים בג’נבה, יומיים לפני כנס TiSA.

מכאן שצפוי לנו חודש עמוס במיוחד ואם הכול יסתיים כשורה הרי שנוכל לסכם בהצלחה עבודה של מספר שנים !!!

הנספחות המסחרית בג’נבה אמונה על קידום האינטרסים של ישראל בארגון הסחר העולמי (WTO) וגם על קידום חברות ישראליות בשוק השוויצרי.

צור קשר עם:

אסי יוסף

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל