שרשרת אספקה אחראית עבור מינרלים מאזורי קונפליקט- הצעה לרגולציה אירופית

מכרה

במרץ 2014 הגישה הנציבות הצעה לרגולציה, העוסקת במסגרת של מספר צעדים שיבטיחו שרשרת אספקה נאותה והסמכה עצמית (self-certification) “ליבואנים אחראיים” לחומרי פח, טנטלום וטונגסטן, עפרות המופקות מהם, וזהב שמקורם באזורי סכסוך ואזורי סיכון גבוה.

נושא ‘המינרלים האחראיים’ הפך לנושא גלובלי ואזורי הסכסוך אינם מוגבלים רק לאזורים באפריקה- אזורים כאלה נמצאים גם באמריקה הלטינית (קולומביה, פרו), אסיה ואוקראינה. לצד ההתפשטות לחלקים נוספים בעולם, ישנה מגמה של הפיכת החקיקה למנדטורית בחלקים מסוימים בעולם.

מטרת הרגולציה האירופית המוצעת הינה לסייע בהפחתת המימון של קבוצות חמושים וכוחות ביטחון מכספים הנובעים ממינרלים ומתכות אלו, וקידום פרקטיקות כרייה אחראיות של חברות אירופיות. כמו כן, הרגולציה נועדה לספק שקיפות וודאות לגביי פרקטיקות האספקה של יבואנים, כורים ומזקקים של חומרים אלו מאזורי קונפליקט ואזורי סיכון גבוה (כלומר, חברות upstream -החברות בשרשרת האספקה מהכרייה ועד לזיקוק).

ההצעה עוכבה במשך חודשים ארוכים בגלל אי הסכמה בין הפרלמנט האירופי למועצה; המועצה התנגדה לאלמנטים מחייבים בהצעה, בעוד שהפרלמנט האירופי חתר למערכת מחייבת לכל אורך השרשרת (value chain). הנציבות האירופית מצידה, הסמכות להצעות חקיקה באיחוד האירופי, הציעה בהצעה לרגולציה מערכת וולונטרית עבור חלק מהשרשרת.

ביוני השנה הגיעו הצדדים להבנה ובשלב זה ההצעה עוברת את תהליכי האישור האחרונים בניסיון להשלים פרטים אחרונים לפני אישורה.

האלמנטים העיקריים ברגולציה:

  • הרגולציה תהיה מחייבת ליבואני החומרים הנ”ל המיובאים מעל סף שיוגדר (defined thresholds) אשר צפוי לכסות 95% מיבוא החומרים לא”א;
  • הרגולציה תתבסס במלואה לשיטת 5 השלבים על פי הנחיות ה-OECD בתחום (OECD Guidelines);
  • בהתבסס על בקשת המועצה- הנציבות תעבוד עם קבוצת מומחים חיצונית על מנת לנסח רשימה (לא סגורה) של אזורי סכסוך. הרשימה תכלל ברגולציה;
  • תינתן תקופת מעבר מרגע אימוץ הרגולציה – טרם נקבעה מסגרת הזמן, אך תהיה זו תקופה של בין 2-5 שנים;
  • יוכנס סעיף סקירה (review clause)- הפרלמנט האירופי מבחינתו חתר להכניס גם downstream operators תחת מחויבויות הרגולציה. בפשרה שהושגה עם המועצה הוחלט כי רק חלק מה- downstream operators יכללו- יבואני המתכת. הפרלמנט התעקש על סעיף סקירה על מנת להשאיר את האפשרות להכליל את כל ה- downstream operators (הכוללים חברות בשרשרת האספקה מהכרייה והזיקוק ועד לשימוש הסופי בחומר). בעתיד, במידה ויתברר כי הרגולציה אינה מביאה את התוצאות המיועדות;
  • הא”א יפרסם רשימה לבנה (white list) של מזקקות וכורים (smelters and refiners) אחראיים;

הנציבות מקווה כי הרגולציה תכנס לתוקפה ב-2020 או 2021, לכל המאוחר.

בהקשר זה חשוב לציין יוזמה הולנדית- European partnership for responsible mineral -EPRM- שותפות אירופית החותרת להשלים את החקיקה הקיימת ולהגביר את ההיצע והביקוש של מינרלים אחראיים. בשותפות יהיו חברים הנציבות, חברות ו-NGOs. ה-OECD יהיה משקיף. כמו כן תחתור השותפות לאסוף וליצור ידע, לסייע ביישום תהליכים, לסייע לחברות קטנות ובינוניות ולתמוך בפעילויות “על הקרקע” (on the ground).

בשלב זה עובדים הצדדים על סיכום ‘מזכר הבנות’ ( A memorandum of understanding) והצדדים מקווים כי המזכר יסוכם עד אמצע נובמבר.

השותפות תעסוק תחילה רק ב-3T (פח, טנטלום וטונגסטן) ובשלב מאוחר יותר במינרלים נוספים.

צור קשר עם:

גל מור

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל