רוכשים באינטרנט – מה צריכה לעשות הממשלה בכדי להגן עליכם?

“מסחר אלקטרוני” הינו אחד המושגים הבולטים בעולם הצרכנות, אשר הצליח לשנות את חוקי המשחק העסקי והאופן בו אנשים קונים. לממשלה ישנו חלק חשוב בקידום תשתית המסחר האלקטרוני. בסחר אלקטרוני טמון פוטנציאל כלכלי רב, אשר עשוי להביא תועלת וצמיחה לכלכלה המקומית וכמובן, לא פחות חשוב, ממשלה פועלת בתחום זה גם כרגולטור, אשר מעצב את מסגרת הרשאות והתקנות למסחר אלקטרוני תקין, המבטיח הגנה לצרכן לעסקים.

גם ה- OECD עוסק לא מעט בנושאי צרכנות בכלל ובצריכה און ליין בפרט. על מנת לשפר את האימון בכלכלת האינטרנט, השיק ה- OECD שתי מערכות של קווים מנחים למדיניות, אשר מטרתן חיזוק הגנת הצרכן בתשלומים ברשת או בנייד ורכישה של מוצרים דיגיטלי (כגון ספרים אלקטרונים והורדת מוזיקה מהרשת). שני המדריכים גובשו תוך כדי התייעצות עם ממשלות, החברה האזרחית ושחקני מפתח מהתעשייה, כגון אפל, פייסבוק וגוגל. חלק ממדינות הארגון (ביניהן, בריטניה, קנדה וארה”ב) כבר עשו שימוש בקווים מנחים אלו כחלק מתהליך עיצוב המדיניות בהגנת הצרכן.

תוכן דיגיטלי הוא הקטגוריה הצומחת ביותר כיום במחסר האלקטרוני ולכן מערכת תשלומים בטוחה וקלה לשימוש הינה מרכיב מרכזי להבטחת המשך הצמיחה בתחום זה. הוצאות על אפליקציות לסמרטפונים יכולות להגיע ל-61 מיליארד דולר עד שנת 2016  (פי שלוש מההוצאות של 18 מיליארד דולר בשנת 2012), ואילו הוצאות על ספרים אלקטרוניים, חדשות און-ליין ושירותי מידע שונים יכולים להגיע לשיאים של 16 מיליארד דולר עד שנת 2016 (לעומת 5 מיליארד דולר בלבד בשנת 2005).

 

תחזית מכירות עולמיות באינטרנט 2012-2017, מקור emarketer

 

למרות התועלת הרבה שהמסחר בתוכן הדיגיטלי הביא עימו לצרכנים, כולל גישה למגוון רחב של מוצרים איכותיים במחירים מוזלים יותר, הוא גם יצר בעיות חדשות עימן מתמודדים כיום עסקים ומדינות. כך למשל, בספטמבר 2014 גוגל הסכימה לזכות, בסכום של כ- 19 מיליון דולר, הורים אמריקאים, אשר הוציאו כספים ברשת באופן לא רצוני דרך המשחקים שילדיהם שיחקו במחשב או בנייד.

הקווים המנחים כוללים מספר המלצות מדיניות מרכזיות, אשר נוגעות לשימושם של ילדים במוצרי רשת שונים, חוקים להגנת הפרטיות ואי וודאות משפטית בכל הנוגע לסחר בין מדינות שונות.

עסקים וממשלות חייבות לנקוט באמצעים על מנת למנוע מילדים את הגישה לרכישת מוצרים אינטרנטיים (כגון אפליקציות לסלולר) ללא הסכמת ההורים, למשל במהלך משחקים מקוונים. האופציה לרכישה חייבת להיות ברורה להורה מפרסום המשחק, כולל הסכומים והאופן בו ילדים יכולים לבצע רכישה כחלק מהמשחק.

כמו כן, הקווים המנחים שמים דגש חזק על פרטיות הצרכן ברשת. על ממשלות ועסקים לדאוג, שלצרכן יהיה מידע מספק לגבי האופן בו הפרטים האישיים שלהם נאספים, באיזה אופן משתמשים בהם ועם אילו צדדים שלישיים חולקים אותם. מידע רגיש כגון מיקום גאוגרפי, מצב בריאותי ומידע פיננסי חייב להיות מושא להסכמה מפורשת.

כיום, ההגנה הניתנת לצרכן בתוך המדינה משתנה בהתאם לסוג המוצר הנרכש ברשת. למשל, ההגנה על רכישה של מוצר פיזי לעומת מוצר דיגיטלי תהיה שונה. כמו כן, משתנה הגנה בין צורות התשלום השונות (תשלום באשראי לעומת תשלום בהודעה למשל). יחד עם זאת, הסחר האינטרנטי בין מדינות הינו מורכב בהרבה וכולל אי וודאות משפטית אשר משפיעה לרעה על המסחר המקוון.

המטרה המרכזית של הארגון היא לעזור למדינות להוריד חסמים אלו על מנת לפתח את המסחר האינטרנטי ולהעלות את התועלת לצרכן ולעסקים.

צור קשר עם:

ריטה גולשטיין-גלפרין

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל