צרפת נוקטת באמצעים להגבלת ההיתרים לשימוש בקריאוזוט

ב-18 לדצמבר 2018 הודיעה צרפת לנציבות האירופית כי חוקקה חוק לאומי המגביל את השימוש והכנסה לשוק של הביוציד קריאוזוט- Creosote חומר אשר נעשה בו שימוש על מנת לטפל ולהאריך את חייהם של מוצרי עץ כנגד פטריות ומזיקים לדוגמה בפסי רכבת, עמודי טלפון, עמודי חשמל, גדרות ועוד.

צרפת הגבילה את השימוש אך ורק לטיפול בפסי רכבת, כאשר האישור לשימוש מלווה בתנאים מחמירים תוך קריאה לרשויות להוציא בהדרגה את החומר משימוש.

החוק הצרפתי חוקק למרות שהחומר אושר ברמה האירופית תחת חקיקת הביוצידים האירופית (BPR Regulation (EU) 528/2012) ב-2011 לחמש שנים וקיבל אישור מחודש עד סוף אוקטובר 2020. כמו כן, תחת רגולציית REACH קיימות הגבלות מסוימות לשימוש בחומר איך הוא אינו אסור לשימוש או מוגבל אך ורק לשימוש בפסי רכבת.

צרפת עשתה שימוש בסעיף 129 ברגולציית REACH, סעיף בטחה (safeguard clause) המאפשר למדינה חברה, בנסיבות מוצדקות, לנקוט באמצעים חיוניים דחופים להגנה על בריאות בני אדם או הסביבה.

הצעד הצרפתי עורר תהיות בקרב מדינות חברות אחרות אשר לא הבינו מהי הדחיפות ומדוע זה הכלי בו בחרו הצרפתים לעשות שימוש ולא בהצעת הגבלות נוספות (Restrictions) תחת רגולציית REACH.

על פי ההליך הקבוע ב-REACH, צרפת הודיעה על החקיקה לנציבות האירופית אשר לה 60 יום להחליט האם לאשר את החקיקה הצרפתית או לחייב את צרפת לבטלו (החלטה צפויה בהמשך חודש אפריל).

מעבר להחלטה הצרפתית במקרה של קריאוזוט, מתעוררת השאלה לגבי עתיד ההאחדה של ההגבלות ואישורים ברמה האירופית, כאשר מדינה חברה יכולה לנקוט בצעדים לאומיים דומים.

צור קשר עם:

נטע בר-אל

שלח הודעה

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל