פרישת מנכ”ל ארגון הסחר העולמי מתפקידו ותחילת מגעים לבחירת מנכ”ל חדש

רוברטו אז’בדו, מנכ”ל ארגון הסחר העולמי (WTO) הודיע ב-14 למאי על פרישתו המוקדמת מן התפקיד. אז’בדו הודיע שיסיים את כהונתו ב-31 לאוגוסט 2020 ,7 שנים לאחר כניסתו לתפקיד ושנה אחת לפני סיום תקופת כהונתו השנייה. אז’בדו הסביר כי החלטתו נובעת מתוך ראיית טובת ארגון לעתיד לבוא.

כנס שרי הסחר של ה-WTO, שאמור היה להיערך בתחילת חודש יוני 2020 בקזחסטאן, נדחה עקב פרוץ מגיפת הקורונה וייערך ככל הנראה בחודש יוני 2021. כנס שרים זה אמור היה להיות משמעותי ביותר לגבי שרידותו והמשך תיפקודו של ה-WTO בעתיד, זאת על רקע משברים שחווה ה-WTO בשנתיים האחרונות, ביניהם אי העמידה בלוחות זמנים שנקבעו לסיכום מו”מ מסחריים מולטילטרלים וכן משבר במערכת יישוב סכסוכי הסחר שנחשבה לאחד מ”יהלומי הכתר” של ה-WTO, מאז הוקם הארגון בשנת 1995.

לפיכך, הסביר אז’בדו, הוא מבקש לפרוש בנקודת זמן שתאפשר בחירת מנכ”ל חדש שיוכל להוביל את ההכנות לכנס השרים הבא של ה-WTO, וכן את עבודת הארגון ליישום ההחלטות הצפויות בעקבות כנס השרים. על אף האמור לעיל, החלטת אז’בדו לפרוש מן התפקיד בתקופת זמן זו, על רקע המשבר במערכת המסחרית הגלובלית בעקבות התפרצות מגיפת הקורונה, מהווה לפחות “מיני רעידת אדמה” ל-WTO ולמערכת הסכמי הסחר המולטילטרלית השרוייה בשנים האחרונות בתקופה רגישה ושברירית.

בעת האחרונה נשמעה גם לא מעט ביקורת כנגד אוזלת ידם של הארגונים המולטילטילטרלים בכללותם (בהם ארגון הבריאות העולמי –WHO) למלא תפקיד יותר אינסטרומנטלי בהשגת תיאום בין מדינתי בפעולות להשתלטות והתגברות על השלכות מגיפת הקורורנה.

בתוך כך, הופנתה חלק מן הביקורת גם כנגד ה-WTO, שלדעת חלק מהמבקרים, קולו לא נשמע חזק מספיק במסגרת המאמצים למנוע ולהפחית את השימוש במגבלות על הסחר אותן אימצו מדינות רבות מאז החלה המגיפה. אכן לפחות מחצית מתוך למעלה מ-160 המדינות החברות ב-WTO הטילו מגבלות על יצוא מוצרי מזון, ציוד הגנה ומכשור רפואי מאז החלה מגיפת הקורונה, כמו גם מגבלות אחרות על יבוא מוצרים בכלל. צעדים אלו, שנעשו מן הסתם על מנת להבטיח זמינות מזון וציוד הגנה במדינות שהטילו את המגבלות, פגעו במקביל לכך במדינות התלויות ביבוא של מוצרים אלו.

בנוסף, עמידתם של לפחות חלק מן המגבלות שהוטלו במחויבויות הנובעות מהסכמי ה-WTO תלויה בספק, מה עוד שככלל הן אינן על פי רוח ההסכמים המעודדים סחר חופשי בינ”ל כאבן דרך להפחתת מחירים, זמינות מוצרים, פיתוח ושגשוג כלכלי. על רקע הודעת מנכ”ל ה-WTO, החלו המגעים וההכנות לבחירת מנכ”ל חדש. צעדים אלו מרוכזים ע”י יו”ר המועצה הכללית של ה-WTO , שהינו כיום שגריר ניו-זילנד ל-WTO . הוא יעזר בתהליך זה, ע”פ כלללי בחירת מנכ”ל חדש ל-WTO, ביו”ר ועדת יישוב הסכסוכים ( כיום שגריר הונדורס) וביו”ר ה-TPRB (שגריר איסלנד).

השלב הרשמי הראשון בתהליך הבחירה צפוי להיפתח ב-8 ליוני ויימשך עד ל-8 ליולי. במהלך חודש זה תוכלנה המדינות החברות ב-WTO להציע באופן רשמי מועמדים לתפקיד.

לאחר סיום שלב הרשמת המועמדים, צפוי תהליך של התייעצות אותו ינהלו 3 השגרירים עם המדינות החברות בארגון. מטרתם היא להציע מועמד אשר מינויו יכול להתקבל בקונצנזוס על ידי כל 164 המדינות החברות ב-WTO. זהו תהליך ארוך שעלול לגלוש מעבר למועד סיום כהונתו של המנכ”ל הנוכחי, אז’בדו, שיפרוש כאמור ב-1 לספטמבר 2020 בינתיים, טרם החל השלב של הגשת רשמית של מועמדים לתפקיד, נזרקים לחלל האוויר לט מעט שמות ממדינות שונות ברחבי העולם.

מכיוון שבעבר כיהנו בפתקיד מנכ”לים מאוקיאניה, אסיה, אירופה ואמריקה הדרומית , ישנה ציפיה, לפחות בחלק מן המדינות האפריקאיות, שהמנכ”ל הבא יהיה מיבשת אפריקה.

אחרים מציינים כי לרוב מקובל למנות לתפקיד מנכ”ל נציג ממדינה מתפתחת ומדינה מפותחת לסירוגין, לפיכך, מכיוון שהמנכ”ל האחרון היה ממדינה המגדירה עצמה כמתפתחת (ברזיל), הרי ישנה ציפייה בקרב חלק מן הנוגעים בדבר, שהמנכ”ל הבא יגיע ממדינה מפותחת. ישנם כבר לא מעט משמות של מועמדים אירופאים הרואים עצמם כמועמדים.

ב-8 ליולי תסתיים הרשמת המועמדים, אזי ניתן יהיה לראות רשימת מועמדים סופית. בעקבותיה יתחיל שלב ההתייעצות לבחירה מבין המועמדים שיוגשו באופן רשמי.

צור קשר עם:

יאיר שירן

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל