פסיקה של בית המשפט האירופי על מחויבויות פרסום מידע מסחרי- מקרה הגלייפוסייט

גלייפוסט הינו קוטל עשבים הנפוץ ביותר בעולם; הקוטל מיוצר הן ע"י חברת הענק מונסנטו (Monsanto) האמריקאית והן על ידי חברות אחרות. מדובר בחומר נפוץ, יעיל וזול הנמצא בחקלאות ובגינון, וחשיבותו משמעותית, גם עבור השוק הישראלי.

בשנים האחרונות לאור התקרבות פקיעת התוקף של הרישיון לשימוש בחומר באיחוד האירופי, הנושא עלה על סדר היום האירופי והפך לדיון פוליטי. השאלה לגבי חידוש הרישיון קיטבה בין מדינות חברות, מוסדות האיחוד וארגונים סביבתיים.

לבסוף, בנובמבר 2017 התקבלה ההחלטה להאריך את האישור לשימוש בחומר לתקופה של חמש שנים נוספות, קרי עד 2020.

אחד הגופים האירופים שהיו מעורבים בתהליך הייתה סוכנות המזון האירופית (EFSA) אשר ביצעה הערכות ובחינות של החומר הפעיל. מספר חברי הפרלמנט האירופי פנו לסוכנות בבקשה לקבלת גישה למספר מחקרים ומבחני רעילות ובקשותיהם נשללו על ידי הסוכנות, בעיקר בשם חשאיות מסחרית.

חברי הפרלמנט הגישו עתירה לבית המשפט בקריאת תיגר על החלטת סוכנות המזון האירופית שלא לאפשר את פרסום המחקרים.

בית המשפט האירופי פרסם את פסיקתו במרץ השנה בו קבע כי על הסוכנות לפרסם את המחקרים. בפסק הדין התייחס בית המשפט באריכות לנושא השקיפות וזכות הציבור לדעת.

בעוד שפסק הדין עוסק בסוכנות המזון האירופית ובהליך הבחינה של חומרים פעילים (כגון, הגלייפוסייט), בשלב זה סוכנות הכימיקלים האירופית  (ECHA) בוחנת האם קביעות בית המשפט לגבי שקיפות ופרסום מחקרים מהליך הערכת סיכונים (Risk Assessment) ישפיעו עליה ועל המידע שיהיה עליה לפרסם בעתיד בנוגע לכימיקלים.

ההשלכות של החלטה מסוג זה עלולות להיות חשיפה של מידע חסוי של חברות לציבור האירופי, על פי דרישה.

צור קשר עם:

נטע בר-אל

שלח הודעה

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל