פחות נכנס, יותר יוצא – מאזן הסחר בין ישראל לאיחוד האירופי

האיחוד האירופי מהווה את גוש הסחר הגדול בעולם, ומורכב (נכון להיום) מ-28 מדינות וכ- 510 מיליון צרכנים. באופן טבעי מהווה האיחוד האירופי שותף סחר מרכזי של ישראל.  להלן סקירה קצרה של נתוני הסחר העיקריים.

בשנת 2016 היה האיחוד האירופי המקור העיקרי ליבוא סחורות לישראל: כ-41% מהיבוא היה מהאיחוד, יותר מאסיה (כ-26%) ומארה”ב (כ-12%) יחד. ביצוא סחורות מישראל היה האיחוד האירופי היעד השני אחרי ארה”ב. כ- 26% מהסחורות שיוצאו מישראל היו לאיחוד האירופי (לארה”ב יוצאו כ- 29% מהסחורות) [מקור: הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה].

נתוני הסחר שנאספים על ידי האיחוד האירופי מלמדים על גידול ביבוא הסחורות מהאיחוד האירופי לישראל בעוד שביצוא הסחורות מישראל לאיחוד אין שינוי בשנים האחרונות :

[מקור: נתוני יורוסטט]

המוצרים המובילים בסחר בין ישראל לאיחוד האירופי הינם כימיקלים ומכונות:

[מקור: נתוני יורוסטט]

גם הסחר בשירותים בין ישראל לאיחוד האירופי מתאפיין בגרעון מסחרי, בו היקף יבוא השירותים לישראל גבוה מהיקף יצוא השירותים לאיחוד האירופי. יחד עם זאת בשנים האחרונות חל גידול ביצוא השירותים מישראל לאיחוד האירופי:

[מקור: נתוני יורוסטט]

מנגד, בתחום ההשקעות הישירות אנו מצויים ביתרה ולא בגרעון. על פי נתוני האיחוד האירופי, יתרת ההשקעות של תושבי ישראל באיחוד האירופי גבוהה משמעותית מיתרת ההשקעות של תושבי האיחוד האירופי בישראל. ניתן להניח כי בהשקעות אלו נכללות גם השקעות של חברות ישראליות הפעילות באירופה כגון השקעה במערכי שיווק ובאמצעי ייצור:

[מקור: נתוני יורוסטט]

המדינות המובילות בתוך האיחוד האירופי בסחר עם ישראל הן הממלכה המאוחדת (28% מהיצוא לאיחוד האירופי ו-14% מהיבוא מהאיחוד האירופי), הולנד (16% מהיצוא ו-11% מהיבוא) וגרמניה (11% מהיצוא ו-16% מהיבוא):

[מקור: נתוני למ”ס]

ועל מנת לסיים בנימה אופטימית, נביא גם את נתוני ההצלחה של גופים ישראליים בתכניות המחקר והפיתוח של האיחוד האירופי. שם, נראה כי סך המענקים שמקבלים גופים ישראליים גבוה מההשתתפות של ישראל בתקציב התכנית. נתוני תכנית המו”פ H2020 המופיעים בתרשים מעודכנים לפברואר 2017 בעוד שהתכנית צפויה להימשך עד 2020:

[מקור: נתוני איסרד]

 

נכתב על ידי טל רוטשטיין, עובדת הנספחות הכלכלית בבריסל.

צור קשר עם:

גל מור

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל