פאנל ישוב סכסוכים בארגון הסחר העולמי פסל צעדים של ארגנטינה המגבילים יבוא בשר

בעוד שזרוע המו”מ של ה- WTO (ארגון הסחר העולמי) מצויה בקיץ 2014 במשבר עמוק סביב חוסר היכולת לממש את הסכם הסחר הראשון של הארגון שאושר בכנס השרים בחורף האחרון, הנה הזדמנות טובה לשפוך קצת אור על מה שכן עובד, ועובד היטב, בארגון הסחר העולמי.

ב- 22 באוגוסט 2014 פסק הפאנל ליישוב סכסוכים של הארגון נגד ארגנטינה. מה עשתה ארגנטינה? בניסיון להילחם בגירעון המסחרי ההולך ומצטבר שלה, קבעה המדינה הדרום אמריקנית שוחרת הסטייקים, שיבואן שרוצה לייבא בשר לארגנטינה יוכל לעשות זאת רק אם יוודא שהוא גם מייצא באותו היקף לפחות. הדרישה הזו הצטרפה לעוד כמה תנאים היוצרים חסמים ישירים ועקיפים, ומגבילים למעשה את היבוא לארגנטינה.

אלא שארגנטינה, כמו רוב המדינות, היא חברת WTO. כלומר – היא קיבלה על עצמה באופן רצוני את הכללים של מערכת הסחר המולטילטרלית. הצעדים שנקטה ארגנטינה נראו לרבים פרוטקציוניסטים למהדרין, מגבלות שעומדות בניגוד לעקרונות הבסיסיים של מערכת הכללים הזו, שביניהם פתיחות,  שקיפות, איסור על מגבלות כמותיות על יבוא, ואיסור על אפליה בין ספק מקומי לספק זר.

התשובה של ה- WTOלמצבים כאלה הוא הגוף ליישוב סכסוכים של הארגון. ואמנם, שלוש מהמדינות הפעילות ביותר ב- WTO, ארה”ב, האיחוד האירופי ויפן, הגישו תלונה ודרשו להקים פאנל שיבדוק את התנהגות ארגנטינה. ובפעם הראשונה מאז נוסד הארגון ב- 1995, גם ישראל הצטרפה לתלונה,  כצד שלישי.

הפאנל אישר את החשד שארגנטינה הפרה עקרונות בסיסייםשל ה-WTO, ופסק כאמור נגדה. וכעת השאלה היא כיצד תגיב ארגנטינה, שכמעט ללא ספק תגיש ערר לגוף השופט העליון של ה-WTO) Appellate Body). בינתיים הצעדים מגבילי היבוא עדיין במקומם, אך אם ידחה הערר, ארגנטינה לא תוכל להתעלם מהפסיקה החד משמעית של הארגון.

זהו כוחו של ארגון הסחר העולמי, ודווקא בימים אלה כדאי לשוב ולהדגיש את התועלת האדירה שהגוף הזה מביא לעולם. הוא הפורום היחיד שבו מדינות מדברות על תנאי הסחר ביניהן.  הגוף ליישוב סכסוכים שלו מהווה את גולת הכותרת של המאמץ הזה. במיוחד בימים אלה של משברים פיננסיים שמביאים צעדים פרוטקציוניסטיים פחדשים במקומות רבים בעולם, גוף זה מהווה  ציר מיצב חשוב למערכת הסחר העולמית.

צור קשר עם:

ג'נאן עדוי

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל