עתיד קוטל העשבים 'גלייפוסט' עומד בפני החלטה פוליטית בשוק האירופי

herbicide-glyphosate

גלייפוסט הינו קוטל עשבים הנפוץ ביותר בעולם; הקוטל מיוצר הן ע"י חברת הענק מונסנטו (Monsanto) האמריקאית והן ע"י חברות אחרות.

הרישיון לשימוש בחומר באיחוד האירופי עומד לפוג ב-30 ליוני 2016.

סוכנות הסרטן (IARC) של ארגון הבריאות העולמי סיווגה במרץ 2015 את הגלייפוסט כחומר אשר  "כנראה מסרטן עבור בני אדם" ("probably carcinogenic to humans").

לעומת זאת, סוכנות הא"א לבטיחות מזון (EFSA) וה-JMPR, קבוצת מומחים לשאריות חומרי הדברה משותפת לאו"ם ולארגון הבריאות העולמית, הצהירה מאוחר יותר כי לא קיימות הוכחות מדעיות כי החומר גורם לסרטן.

קיימות דעות סותרות בנושא, ולאור התקרבות פקיעת התוקף של הרישיון לשימוש בחומר באיחוד האירופי, הנושא עלה על סדר היום האירופי והפך לדיון פוליטי; בשלב זה קיימת אי הסכמה בין המדינות החברות.

הממשלה הגרמנית חצויה בנושא באופן פנימי, צרפת מאיימת לאסור את השימוש בחומר גם אם יאושר ברמת האיחוד האירופי, ואיטליה, הולנד ושבדיה מתנגדות גם הן להארכת הרישיון. מנגד, בריטניה ורוב של מדינות חברות קטנות מעוניינות להאריך את הרישיון.

נציב משרד הבריאות האירופי, Andriukaitis, מתעקש כי הנושא יוחלט ע"י המדינות החברות בגלל המחלקות סביבו.

וועדת ה-PAFF – The EU standing committee on plants, animals, food and feed המכנסת מומחים מהמדינות החברות, התכנסה שלוש פעמים על מנת לדון ולהצביע בנושא (במרץ, במאי ולאחרונה ב-6 ליוני) על בסיס הצעות מהנציבות אך לא הצליחה להשיג את הרוב הנדרש, גם לא על מנת לתמוך בהצעת הנציבות המתפשרת ומבקשת להאריך את הרישיון לתקופה מוגבלת של 18 חודשים בלבד.

עפ"י הנציבות, אם לא תתקבל החלטה עד ה-30 ליוני, שימוש בגלייפוסייט ייאסר לשימוש בא"א ויהיה על המדינות החברות למשוך את האישור לכל המוצרים המבוססים על החומר.

קיימות השערות כי סוכנות הכימיקלים האירופית (ECHA) מתעתדת לפרסם דוח בקרוב לגביי בטיחות החומר, אשר יסלול את הדרך לאישור הארכת הרישיון לתקופה של 18 חודשים נוספים, אך אין ערובה לכך.

מדובר בחומר נפוץ, יעיל וזול הנמצא בחקלאות ובגינון, וחשיבותו רצינית, גם עבור השוק הישראלי. נספחות משרד הכלכלה בבריסל עוקבת מקרוב אחר ההתפתחויות.

צור קשר עם:

גל מור

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל