עתיד חקיקת כימיקלים בבריטניה במקרה של עזיבת האיחוד האירופי ללא הסכם

ממשלת בריטניה פרסמה לאחרונה את עמדתה והכנותיה לרגולציה של כימיקלים במקרה שלא יושג הסכם יציאה של בריטניה מהאיחוד האירופי לפני תאריך היעד במרץ 2019 (“ברקסיט קשה”).

על פי הממשלה הבריטית, תוקם מסגרת חקיקה בריטית ותיבנה תשתית לאומית לביצוע הפעולות אשר עד היום התבצעו ע”י סוכנות הכימיקלים האירופית (ECHA).

החקיקה הבריטית תשמר את חקיקת ה- REACH, חקיקת הכימיקלים האירופית עד כמה שניתן תוך ביצוע שינויים טכניים הנדרשים בגלל העזיבה, על מנת למנוע שיבושים בשרשרת האספקה של כימיקלים. על פי הפרסום, סטנדרטים גבוהים של הגנה על בריאות והסביבה ישמרו.

סוכנות הבריאות והבטיחות הבריטית (The Health and Safety Executive – HSE) תתפקד כסוכנות המובילה (במקום סוכנות הכימיקלים האירופית).

בין היתר, המסגרת הרגולטורית הבריטית החדשה תאפשר רישום של כימיקלים חדשים באמצעות מערכת IT בבריטניה, הדומה למערכת ה- IT הקיימת באיחוד האירופי ותבצע הערכה של השפעות כימיקלים רשומים על בריאות ועל הסביבה.

חשוב לציין שלמרות הטענה הבריטית כי החקיקה הבריטית תהיה קרובה עד כמה שאפשר לחקיקת ה-REACH האירופית, במקרה של “ברקסיט קשה” בריטניה אינה מחויבת משפטית לעדכן את חקיקתה על מנת להתכנס לחקיקה האירופית, כאשר הנ”ל מתעדכנת ומשתנה.

השלכות על חברות מסחריות:

  • כל חברה המייצרת כימיקלים או מכניסה לשוק האירופי כימיקלים בכמות הגדולה מטון בשנה, חייבת ברישום החומר אצל סוכנות הכימיקלים האירופית. כיוון שרק חברות עם ישות משפטית באירופה מורשות להגיש בקשה לרישום, חברות ממדינות שלישיות יכולות למנות נציג אירופי ( OR- Only Representative), על מנת לבצע את הרישום עבורן. במקרה של “ברקסיט קשה” נציגים הממוקמים בבריטניה לא יוכרו יותר כישות משפטית אירופית ולא יוכלו לבצע רישום עבור חברות הממוקמות ומייצרות כימיקלים במדינות שלישיות.
  • מסתמן כי חברות ישראליות אשר ביצועו רישום באמצעות OR הממוקם בבריטניה לא יוכלו להמשיך ולמכור לשוק האירופי ללא מעבר לנציג הממוקם באחת ממדינות ה-EEA (מדינות האיחוד האירופי, איסלנד, נורבגיה וליכטנשטיין, עליהם גם חלה חקיקת ה-REACH).
  • חברה המבוססת בבריטניה אשר תייבא כימיקלים חדשים (שאינם רשומים) ממדינת EEA תעמוד בפני מחויבויות רישום חדשות תחת המערכת הבריטית החדשה.
  • רישום קיים תחת ה-REACH אשר התבצע ע”י חברה המבוססת בבריטניה ייכלל אוטומטית תחת המערכת הבריטית, אך החברה תצטרך לאשרר את הרישום ברשות ה-HSE ע”י פתיחת חשבון חדש במערכת ה-IT ומסירת מידע על הרישום הקיים, עד 60 יום מעזיבת בריטניה את האיחוד האירופי.
  • חברה שתהיה מעוניינת לייצא גם לבריטניה וגם לאיחוד האירופי, תצטרך לבצע שני רישומים נפרדים, אחד לסוכנות הכימיקלים האירופית ואחד ב-HSE הבריטי.

כאמור, המידע הנ”ל נכון במקרה שלא יוסכם הסכם בין הצדדים בו יסדירו את תנאי העזיבה מהאיחוד האירופי.

מידע נוסף בנושא ניתן למצוא באתר הממשלה הבריטית ובאתר סוכנות הכימיקלים האירופית.

לשאלות נוספות בנושא ברקסיט מוזמנים לפנות לנספחות משרד הכלכלה בלונדון London@israeltrade.gov.il

 

צור קשר עם:

נטע בר-אל

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל