עסקים קטנים ובינוניים MSMEs במרכז העניינים

מזה כשנתיים אחד הנושאים שצברו תנופה (ואף תעופה) בשיח הלא פורמאלי ב WTO הוא עסקים זעירים, קטנים ובינוניים, MSMEs או בשם העממי “מיסמיס”.

אחרי שנים רבות הגיעה התובנה כי ה WTO צריך לחזק את הקשרים למגזר העסקי על מנת שההחלטות שיתקבלו ע”י המדינות לא יתקבלו בחלל ריק. ההבנה היא כי לעסקים, ארגוני עובדים, מעסיקים ועסקים יש רבות לתרום וכי לזווית “הפרקטית” בדיונים ובהסכמי סחר יש משקל חשוב. בנוסף לזאת, ל MSMEs יש משקל גדול ברבות מהכלכלות העולמיות.

אחוזים

במדינות מסוימות, כ 80% ואף 90% מהעסקים משתייכים לקטגוריה הזאת. בשוויץ לדוגמא, ע”פ סטטיסטיקה רשמית שפורסמה ע”י לשכת הסטטיסטיקה השוויצרית ל 2017, כ %99 מהעסקים נופלים תחת הקטגוריה הזאת.

בהקשר הזאת עולה השאלה של הגדרת עסקים זעירים, קטנים ובינוניים. האם מתחת ל 250 עובדים – זה עסק בינוני או קטן? האם 2 אנשים מרכיבים עסק זעיר והאם עסק סיני קטן אינו בגודל של חברה גדולה בישראל.

 

 

כישראלי, הייתי משועשע לשמוע שוב ושוב את הטענה של מנהל פיתוח עסקי, באחת מחברות הציוד הרפואי בג’נבה, שהם חלק מקטגורית העסקים הקטנים והבינוניים. מיותר לציין שלחברה זו מחזור מכירות שנתי של כמליארד שקל….

אם נחזור רגע ל WTO, הרי שיש כרגע שני פורומים שעוסקים בעסקים זעירים, קטנים ובינוניים:

הראשון; קבוצת העבודה שעוסקת ב Trade Debt and Finance (WGTDF) שהתמזל מזלי ואני היו”ר שלה מזה כשנה. הנושא המרכזי שעל סדר יום קבוצת העבודה מזה כמספר שנים הוא אשראי, מימון וקידום עסקים קטנים ובינוניים במדינות מתפתחות ע”י בנקים בין לאומיים. הכוונה היא בעיקר לשווקי המזרח, אפריקה ודרום אמריקה.

השני; קבוצת העבודה הלא פורמאלית (Informal Working Group on MSMES) שנוסדה בכנס השרים האחרון בבונוס איירס בתמיכת 57 מדינות (הא”א כמדינה אחת).

הקבוצה שמה לה למטרה לקיים דיון פתוח על אלמנטים שונים בפעילות עסקים קטנים ובינוניים. בין הנושאים שאנו צפויים להיפגש ולשוחח עליהם ב 2018 ניתן למנות; גישה מועדפת למידע לעסקים קטנים ובינוניים, שיפור הסביבה הרגולטורית לMSMES, הורדת עלויות המשלוח והלוגיסטיקה ל MSMES, האינטרנט כמנוע צמיחה לMSMES, הדרכה ובניית יכולות ל MSMES ועוד. מטרת הקבוצה היא לעורר את השיח ואולי להגיע לתוצאה בכנס השרים ה 12 בשנת 2019.

כך או כך, ההכרה בחשיבות ה MSMES לכלכלה העולמית הולכת וצוברת תאוצה ואנו מקווים שנצליח לקדם גם עסקים ישראליים באופן הזה.

צור קשר עם:

אסי יוסף

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל