על מתווה היציאה ממשבר הקורונה בשוויץ

מתווה היציאה ממשבר הקורונה בשוויץ ותוכנית תמיכה כלכלית במשק ובעסקים

reporting

מגיפת וירוס הקורונה היכתה בשוויץ באופן קשה. עם גילוי המקרים הראשונים בשוויץ ובאירופה בכלל, הממשלה השוויצרית לא הזדרזה לנקוט בהגבלות על האוכלוסייה, כמו גם נמנעה מהטלת מגבלות על כניסה של זרים במעברי הגבול ונמלי התעופה.  

השיקול הכלכלי והרצון לאפשר שגרת חיים היו אלו שהכריעו את הכף בתחילה. ואולם, ככל שעבר הזמן ומספר הנדבקים הלך וגדל באופן מהיר, החליטה  הממשלה  הפדרלית על שורה של צעדים למניעת התפשטות המגיפה בהם: סגירת הגבולות והנמלים לתיירים זרים, סגירת ענף הקמעונאות למעט חנויות לממכר מזון, בתי מרקחת, תחנות דלק,  איסור  על התכנסות של מעבר ל-5 אנשים, סגירת מקומות ציבוריים ועידוד עבודה מהבית.  

יחד עם זאת,  הממשלה הותירה את התחבורה הציבורית (אך צמצמה  את תכיפותה), נמנעה מסגירת מפעלי תעשייה (אך הכתיבה הוראות בטיחות להגעת עובדים למפעלים ומקומות העבודה) ואף אפשרה לעובדים זרים מהמדינות השכנות (גרמניה, צרפת ואיטליה) הנושאים עימם אישורי עבודה בשוויץ  – להמשיך ולהיכנס  לשוויץ מידי יום, אם מקום עבודתם נשאר פתוח ואם הם הוגדרו כעובדים חיוניים.

 בראשית חודש מאי, מספר הנדבקים בוירוס בשוויץ עמד על כ-30,000 איש (פי 2  מאשר בישראל) ומספר  הנפטרים מן המחלה עמד על כ-1700 (פי 7.5 מאשר בישראל). יוזכר כי גודל האוכלוסייה  בשוויץ דומה  לזה שבישראל (כ-9 מליון נפש).

ואולם, צעדי הממשלה להגבלת התפשטות הוירוס בשוויץ נשאה לבסוף פרי וקצב ההדבקה הולך ודועך, וכך גם מספר החולים המאושפזים בבתי החולים.

לאור זאת, הכריזה הממשלה השוויצרית על “תוכנית יציאה” שהמטרתה  להחזיר את המשק  לחיי שגרה בשלבים. תוכנית הממשלה פורסמה ב-16 לאפריל וכוללת שלושה שלבים:

 • השלב הראשון: מה-27 באפריל (למעשה כבר פועל):
 • בתי חולים הורשו לחזור  לבצע פעילות רפואית שאינה דחופה (פעילות שגרתית)
 • פתיחה של בתי עסק שמעניקים שירות אישי (לא רב  משתתפים, כגון מספרות, טיפולי הרפיה וכו’)
 • פתיחת חנויות DIY
 • חנויות מזון המוכרות מוצרים  נוספים יוכלו לחזור  לפעילות המכירה  של המוצרים הנוספים
 • הלוויות יוכלו להיערך בנוכחות משפחה  מורחבת וחברים
 • השלב השני (מותנה בהצלחת השלב הראשון): 11 במאי
 • בתי ספר יסודיים ייפתחו מחדש
 • כל החנויות והשווקים הפתוחים ייפתחו מחדש
 • אפשרות לפתיחת מסעדות (עדיין לא ודאי – רק  בגדר אפשרות)
 • השלב השלישי (מותנה בהצלחת שני השלבים הראשונים): 8 ביוני
 • פתיחת אוניברסיטאות ומכללות
 • פתיחת מוזיאונים, גן חיות, גנים בוטניים, ספריות
 • פתיחת מסעדות (אם פתיחתן תידחה  מהשלב השני לשלב השלישי)

 לא נקבע מועד לאפשור קיום אירועים רבי משתתפים, ואולם באופן כללי מכוונים לסוף אוגוסט.

על מנת למתן את הפגיעה הכלכלית בעסקים ובעובדים, אימצה הממשלה הפדרלית מספר כלים:

 1. תוכנית סיוע לעסקים קטנים ובינוניים:  ממשלת שוויץ הכריזה כי היא מעניקה  ערבות ממשלתית לעסקים קטנים ובינוניים המוכיחים כי הם סובלים מקשיי נזילות,    כתוצאה מן המגיפה, ו/או מהמגבלות שהממשלה  השוויצרית מטילה  במסגרת המאבק  במגיפה.  ממשלת שוויץ,   באמצעות הבנקים המסחריים בשוויץ, מעניקה ערבות של 100% על בקשות הלוואה של עסקים קטנים ובינוניים עד  לגובה של 500,000 פרנק שוויצרי.  הממשלה  מעניקה   גם ערבות בשיעור של 85% להלוואות בסדר גודל של 500,000 – 2  מליון פרנק שוויצרי.  הבקשות להלוואה מועברות  ע”י העסקים הקטנים ישירות לבנקים המסחריים וממשלת שוויץ ערבה להם  לאחר אישורן ע”י הבנקים.  מרגע הגשת הבקשה ועד  לאישורה  וקבלת ההלוואה  לא עוברות יותר  מ-48 שעות.
 • הוחלט (לפחות בשלב זה) שלא לייעד כלי סיוע לעסקים גדולים (למעט לחברות התעופה  השוויצריות) והציפייה היא שהן תתמודדנה עם המשבר בכוחותיהן.
 • תוכנית למניעת פיטורים  ושמירה על מקומות העבודה :   ממשלת שוויץ הכריזה על תוכנית לשמירת מקומות העבודה לטווח הקצר תוך הבטחת “השלמת הכנסה” עד  לגובה של 80% מההכנסה המבוטחת.    מדובר בכלי סיוע  שבמסגרתו עסק ששוקל לפטר ( או לצמצם חלקיות העסקה  של) עובדים עקב משבר הקורונה, יפנה  לקבלת תמיכה ממשלתית בשמירת מקום העבודה של העובדים שעשויים להיות מפוטרים (או שהיקף העסקתם יצומצם).  הפעלת התמיכה תלויה  גם בהסכמת העובד לכך ששכרו יירד  לכדי 80% משכרו המבוטח. היתרון של תוכנית זו הוא בכך שמחד – העובדים לא מפוטרים או מאולצים לצאת לחופשה ( ולהישאר ללא הכנסות כלל) – ומאידך העסקים נדרשים לשמר את מקום העבודה של אותם העובדים.
 • היקף חבילת הסיוע הכלכלית של ממשלת שוויץ עומדת על כ-40 מליארד  פרנק שוויצרי (כ-140 מיליארד  שקל) המהווים 6% מהתוצר השנתי של שוויץ. לשם השוואה, בישראל אושרו  כ-80 מיליארד  שקל לתכנית הסיוע, כאשר התוצר  בשוויץ (וגם התוצר לנפש) גבוהים פי כמעט 2  מאשר בישראל.

כלים אלה הוכחו לפי שעה  כיעילים. שיעור האבטלה  בשוויץ, שעמד  על 2.9% ערב פרוץ המגיפה, עלה לכדי פחות מ-5% בסוף חודש אפריל.

ה”רחוב השוויצרי” גם הוא שקט יחסית ומציית להנחיות הממשלה. הדבר נובע הן מתרבות ויחסי אוכלוסיה-שלטון נאותים, כמו גם מתחושת נוחות  מרשת הביטחון הכלכלי שסיפקה הממשלה  השוויצרית.

חברות המעוניינות במידע נוסף אודות הצעדים הננקטים בשוויץ להתמודדות עם מגיפת הקורונה ובסיוע בכניסה לשוק השוויצרי, מוזמנות לפנות לצוות הנספחות המסחרית בג’נבה.

צור קשר עם:

יאיר שירן

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל