עדיין יש תקווה…הסכם הפחתת מכסים במוצרי טכנולוגית מידע

20141121_155605_resized

לפני כשבועיים יצאנו לסיבוב נוסף של מו"מ להשגת הסכם משודרג (ITA- Information Technology Agreement) להפחתת מכסים במוצרי IT. ההסכם הקודם נכנס לתוקף ב 1997 עם הצטרפות ישראל אליו.

לישראל יש הרבה להציע בתחום זה, בעיקר טכנולוגיות חדשניות, שמוטמעות במכשור רפואי, בציוד תקשורת ובעצם בכל מוצר אלקטרוני או במוצר שקשור אליו.

המו"מ התחיל בסוף 2012, כאשר בנובמבר 2013 הוא הופסק עקב מחלוקת בין סין לארה"ב לגבי היקף ההסכם והסחר שהוא יכיל. במהלך פסגת APEC  השנה, הגיעו שני המנהיגים להסכמה בנוגע למה יישאר מחוץ להסכם ומה ייכלל בהסכם. בעקבות ההתפתחויות החיוביות הללו, התחיל כאמור, סבב מו"מ קדחני ושאפתני מתוך תקווה, כי נוכל להציג את רשימת המוצרים, שכלולים בהסכם, במהלך ישיבת המועצה הכללית (GC) ב- 10 בדצמבר. רוח חיובית עד מאוד ליוותה את הדיונים ומדינות רבות כולל קולומביה, קוסטה ריקה, קוריאה ואחרות הראו ויתורים משמעותיים על מנת, שנוכל לסגור סוף סוף עסקה. בסופו של דבר, עמדו מספר מוצרים במחלוקת בין סין לקוריאה, שמנעו את סיכומו המוצלח של השבוע ואת ההסכם כולו.

לעת עתה, לא הצלחנו להגיע להסכמות, אך המנהל הכללי של ה- WTO, רוברטו אזבדו (Roberto Azevêdo), שהיה מעורב בחלק מהמגעים הבטיח, כי עם חזרתו מנסיעת עסקים בתחילת ינואר אנו נשנס מותניים וננסה בעזרת אנרגיות חדשות להגיע לפתרון לשביעות רצון כל הצדדים.

האם הזמן משחק לטובתנו או לרעתנו? המוסכמה היא, שככל שהזמן עובר הצדדים מרגישים פחות מחויבים ואף ייתכן, כי ישובו לעמדות קודמות מתוך הנחה כי המו"מ לא עומד להסתיים.

האם נצליח לסכם את המו"מ? ההרגשה היא שזה יקרה בחודשיים הקרובים או לעולם לא.

אם אתם מעוניינים במידע נוסף, אנא פנו אלינו לנספחות בג'נבה האמונה על קידום הסחר בין ישראל לשוויץ וכמו כן מכסה את פעילות ארגון הסחר העולמי (WTO).

צור קשר עם:

אסי יוסף

שלח הודעה

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל