סבב שיחות מו”מ בג’נבה ליצירת הסכם סחר בשירותים חדש במסגרת פלורילטראלית

trade-financeבשבוע הבא (28 באפריל עד 2 במאי 2014) יתקיים בג’נבה סבב שיחות מו”מ נוסף ליצירת הסכם סחר בשירותים חדש במסגרת פלורילטראלית.

לאור הקשיים בהתקדמות המו”מ המולטילטראלי בתחום הסחר בשירותים בארגון הסחר העולמי, קבוצה נבחרת של מדינות, כולל ישראל, החליטה לפתוח במו”מ מואץ בין חברי הקבוצה על מנת להגיע להסכם שאפתני בתחום.

משתתפות ביוזמה, מלבד ישראל: אוסטרליה, קנדה, צ’ילה, טאיוואן, קולומביה, קוסטה ריקה, האיחוד האירופי, הונג קונג, איסלנד, יפן, ליכטנשטיין, מקסיקו, ניו זילנד, נורבגיה, פנמה, פרו, דרום קוריאה, שוויץ, טורקיה, פקיסטן, פרגוואי וארצות הברית.

נכון להיום’ לישראל יש הסכם אס”ח אחד (עם קולומביה) הכולל פרק בתחום הסחר בשירותים.

אם וכאשר יסתיים המו”מ בהצלחה, ישראל תחתום על הסכם אס”ח מתקדם בשירותים עם עשרים ויותר כלכלות מרכזיות (האיחוד האירופי כישות אחת) – מרביתן עמן לישראל אין עדיין הסכם אס”ח מדור I (המכסה סחר במוצרים).

המו”מ מתמקד בפתיחת שווקים חדשים והסדרת דיסציפלינות, אשר יקלו על הסחר בשירותים בין המדינות החברות, בין היתר, בתחומי תקשורת, שירותי טכנולוגיה ומסחר אלקטרוני, שירותים פיננסיים, תחבורה ימית ואווירית, ענייני רגולציה מקומית ותנועת עובדים זמנית לאספקת שירותים. מלבד פקיסטן ופרגוואי, כל המדינות האחרות הגישו את ההצעות הראשוניות שלהן בהקשר גישה לשווקים.

השאלה האם היוזמה הפלורילטראלית הזאת מקדמת את המו”מ המולטילטראלי או מהווה תחליף עבורו, הנה פתוחה לפרשנות. נכון להיום, ברזיל, הודו וסין – המדינות המתפתחות המרכזיות – לא כלולות ביוזמה, כאשר סין הביעה עניין בהצטרפות.

מדינות מתפתחות, שאינן משתתפות בקבוצה טוענות, כי היוזמה הפלורילטרלאית לא מטפלת בנושאי פיתוח כפי שמנדט “סבב דוחה” דורש. בכך, הכלכלות החזקות מצאו פתרון עוקף למו”מ המולטילטראלי. מנגד, מדינות חברות ביוזמה רואות בתהליך זה דרך לפתור סוגיות שלא נמצא להן מענה בשנים האחרונות, עם היעד להפוך את ההסכם למולטילטראלי בעתיד.

אמשיך לעדכן בהמשך.

שי

צור קשר עם:

שי מוזס

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל