נקבע מועד לכנס שרי הסחר של ה-WTO

במפגש האחרון של המועצה הכללית של ארגון הסחר העולמי (WTO) סיכמו המדינות על קיום כנס שרי הסחר ה-12 (MC12) בין הימים 30.11-3.12.21 בג’נבה. כזכור, הכנס אמור היה להיערך במקור בחודש יוני 2020 בנור-סולטאן, בירת קזחסטאן, ואולם נדחה בעקבות התפרצות מגפת הקורונה. השאיפה היא שהכנס יתקיים ככנס “פיסי”, וששרי הסחר יגיעו לצורך כך לג’נבה, ואולם על רקע העובדה שבחלק ממדינות העולם המגיפה ממשיכה להתפשט ולהתרחב, קיימת עדיין האפשרות שהכנס ייערך במודל היברידי – וירטואלי ופיסי בעת ובעונה אחת.

ההסכמה על מועד ומיקום לקיום כנס השרים, היא צעד נוסף התורם לתחושת האופטימיות בג’נבה שאכן ה-WTO חוזר אט אט לפסים קונסטרוקטיביים. כל זאת על רקע מינוייה של מנכ”לית חדשה ל-WTO, ד”ר נגוזי אוקונג’ו-איבלה מניגריה, שנכנסה לתפקיד במלוא המרץ בראשית חודש מרץ ועל רקע כניסתו של ממשל חדש  בארה”ב בתחילת השנה, שעל פניו נראה שמאמץ קו חדש של שיתוף פעולה עם המוסדות הבינ”ל המולטילטרליים ובהם גם ה-WTO.

יחד עם זאת, בפני ה-WTO ומערכת הסחר המולטילטרלית עומדים אתגרים לא פשוטים, חלקם עלו על פני השטח עוד טרם התפרצות מגפת הקורונה וחלקם תוצאה של ההשלכות הכלכליות של המגפה על מערכת הסחר הבינ”ל. באופן מסורתי, כנס שרי הסחר של ה-WTO, שבימים כתיקונם מתקיים אחת לשנתיים, הוא אירוע שאליו מתנקזות החלטות חשובות בארגון הסחר העולמי: סיכומים של מו”מ וחתימה על הסכמי סחר חדשים וכן החלטות על תכנית עבודה לניהול מו”מ על הסכמים חדשים. לאור זאת, החלו ב-WTO  דיונים על זהות ומהות ה-deliveries  ל-MC12. ישנן מדינות הקוראות לאג’נדה רחבה בעוד אחרות (כגון הא”א) קוראות לאג’נדה ריאלית, על מנת שלא לפתח ציפיות שעלולות להתנפץ על סלעי המציאות.

 

נכון לכתיבת שורות אלו, נראה שאלו הנושאים הצפויים להיות על האג’נדה לכנס שרי הסחר MC12:

  • סיכום המו”מ על הפחתה וביטול של סובסידיות בענף הדייג: זו למעשה השאיפה המרכזית לקראת כנס השרים – להגיע לסיכום המו”מ וחתימה על הסכם בנושא זה הנמשך שנים רבות ושמטרתו לרסן את העיוות בסחר הבינ”ל בענף הדייג הנוצר עקב סבסוד אניות ופעילות דייג המביאה ל-Over Fishing and Over Capacity ולמנוע פגיעה בלתי הפיכה בסביבה הימית. על מנת לקדם מו”מ זה לכדי סיכום, נקבע גם שב-15 ביולי 2021 יתקיים “מיני” כנס  שרים וירטואלי שיתמקד במו”מ על מנת לקבל החלטות בדרג פוליטי בכיר, דבר שבתקווה יאפשר סיכום המו”מ עד MC12. אם אכן ייחתם מו”מ, אזי יהיה זה הסכם הסחר המולטילטרלי הראשון מזה 7 שנים שה-WTO מצליח להביא לידי סיום וחתימה.
  • החלטה בנושא “סחר  ובריאות” – על רקע מגפת הקורונה, מחסור עולמי בחיסונים, תרופות וציוד  רפואי, הנובע הן מצעדים מגבילי סחר שנוקטות ממשלות (על מנת להבטיח אספקה מקומית( והן לטענת חלק מהמדינות, מהסכמי הסחר ובראשם הסכם הקניין הרוחני (TRIPs) – צפויה החלטה או הצהרה בנושא סחר ובריאות. ישנן לא מעט חילוקי דעות בנושא בין המדינות השונות, ואולם ה-DG שואפת להגיע לפתרון שיאפשר הגדלת הייצור וההפצה של חיסונים, בייחוד למדינות בעולם המתפתח.
  • סיכום המו”מ וחתימה על הסכם Domestic Regulations בתחום הסחר בשירותים. מדובר ביוזמה פלורילטרלית (להבדיל ממולטילטרלית) בה חברות כ-50 מדינות בהן גם ישראל. מטרתה להגביר  שקיפות ולפשט העברת מידע המשפיע על סחר בשירותים.
  • ישנם נושאים נוספים הנמצאים בשלבים שונים של מו”מ ודיונים. בהם יוזמות פלורילטרליות (סחר אלקטרוני, פישוט השקעות), רפורמה ב-WTO (הגברת השקיפות, טיפול מיוחד למדינות מתפתחות ועוד), הקמה מחדש של מנגנון יישוב הסכסוכים, סחר ופיתוח בר-קיימא, חברות ממשלתיות, סבסוד  ועוד. בשלב זה לא צפוי שהמו”מ והדיונים בנושאים אלו יבשילו לכדי הסכמים חדשים עד MC12, ואולם צפויה התקדמות בשיחות אלו כך שבכנס השרים יתקבלו החלטות ולוחות זמנים לגבי המשך וסיום המו”מ באותם הנושאים.

 

יאיר שירן –  ציר כלכלי ונציג לארגון הסחר העולמי, משלחת ישראל למוסדות האו”מ בג’נבה.

צור קשר עם:

יאיר שירן

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל