ננו-חומרים ומחויבויות מידע בתיקי רישום REACH

כיום אין דרישות מידע מפורשות עבור ננו-חומרים תחת רגולציית REACH, אך על פי הנציבות האירופית, כיוון שהם הם נופלים תחת ההגדרה של "חומר" (substance), על מחויבויות הרגולציה לחול גם עליהם.

על כן, הנציבות מעדכנת את נספחי רגולציית REACH על מנת לעדכן את דרישות המידע שיהיה על הנרשמים להכליל בתיקי הרישום.

בדצמבר 2018 אומצה הרגולציה האירופית 2018/1881EU לשינוי ועדכון מספר נספחי REACH על מנת להכליל דרישות מידע עבור ננו-חומרים ובין היתר: הצגת הבהרות ספציפיות עבור ננו-חומרים ודרישות חדשות בביצוע הערכת הבטיחות הכימית (נספח I), דרישות מידע ברישום (נספחים III, ונספחים VI-XI) כמו גם עדכון המחויבות עבור שחקנים במורד שרשרת האספקה ("downstream users"), (נספח XII).

השינויים יטילו נטל אדמיניסטרטיבי נוסף ברישום ויהיו מחייבים החל מהראשון לינואר 2020, הן עבור תיקי רישום חדשים והן עבור תיקי רישום קיימים.

הנציבות האירופית וסוכנות הכימיקלים האירופית עובדות על מסמך הנחיות אשר ינחה כיצד ליישם את השינויים בנספחי REACH  ויספקו הבהרות לגבי שיטות הבדיקה (test methods).

שיטות הבדיקה יתבססו על ממצאי קבוצת עבודה בנושא ננו-חומרים ב-OECD ועל יוזמת מלטה (Malta Initiative) הכוללת 18 מדינות חברות באיחוד ומרכז מחקר.

הנציבות שואפת לפרסם את מסמך ההנחיות לפני סוף השנה.

חשוב לציין כי למרות העדכונים לנספחי הרגולציה, רגולציית REACH אינה מגדירה מהם ננו-חומרים (ועל כן, אינה מגדירה מה נופל בתחום ההגדרה של ננו-חומרים), וכיום, רשות הכימיקלים האירופית עושה שימוש בהגדרה המבוססת על מסמך המלצות הנציבות מ2011.

התעשייה האירופית ומספר מדינות שלישיות אינן מרוצות מהעובדה שמסמך ההנחיות יבוסס על המלצה של הנציבות, ולא חקיקה מוסדרת. כמו כן, על פי התעשייה, הדד ליין ליישום השינויים קרוב מאוד.

נספחות משרד הכלכלה תמשיך לעקוב אחר ההתפתחויות בנושא.

צור קשר עם:

נטע בר-אל

שלח הודעה

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל