מערכת Trade Analysis Information System, נעים להכיר!

בהמשך לפרסום הקודם בנושא מערכת Global Trade Help Desk וכחלק ממאמצינו להקל על יצואנים ובעלי עניין בקבלת החלטות על אודות גישה לשווקים, מינהל סחר חוץ מתכבד להציג כלי חדש UNCTAD Trade Analysis Information System אשר פותח בהשתתפות ארגון הסחר העולמי (WTO), ועדת האו"ם לסחר ופיתוח, ה-International Trade Center וארגונים נוספים ומסייע בהגברת השקיפות על אמצעים שאינם מכסים (Non-Tariff Measures).

אמצעים אלו הם אמצעי מדיניות שאינם מתבטאים בתעריפי מכס ועשויים להשפיע כלכלית על סחר בינלאומי, על שינוי הכמויות הנסחרות, על מחירים או שניהם. אמצעים אלו נועדו בעיקר להגן על בריאות הציבור או הסביבה אך הם משפיעים באופן מהותי על הסחר וכוללים מגוון רחב של צעדי מדיניות כגון מכסות או פיקוח על מחירים וכוללים גם צעדי רגולציה טכניים כגון סימון מוצרים ובדיקות תאימות.

למה זה חשוב?

עבור היצואנים, היבואנים וקובעי המדיניות, אמצעים שאינם מכסים מהווים אתגר גדול.

עבור קובעי מדיניות מכיוון שעל אף הפחתה משמעותית בתעריפי מכסים בהסכמי סחר ובאופן חד צדדי, מחקר של ועדת האו"ם לסחר ופיתוח (UNCTAD) מראה כי אמצעים שאינם מכסים מגבילים את הסחר יותר ממכסים קיימים.

עבור יצואנים ויבואנים מכיוון שהיכולת להרוויח מושפעת יותר ויותר מהיכולת לעמידה בדרישות רגולציה מסחריות כגון דרישות תברואתיות ותקנים מחייבים. כ70% מהסחר הבינלאומי מושפע מחסמי סחר טכניים (Technical Barriers to Trade), עמידה בדרישות TBT גורמת לעליית מחירים ממוצעת של כ7% ממחיר המוצר. חלק מעליות המחירים הן בלתי נמנעות למשל עלויות מהותיות של בטיחות המוצר. עם זאת, ניתן להימנע מעלויות אחרות, כגון עלויות הפקת מידע בשל חוסר שקיפות רגולטורית.

כלי השקיפות של NTM

יוזמת השקיפות העולמית של אמצעי סחר שאינם מכסים נועדה להתמודד עם אתגרי השקיפות הללו. איסוף הנתונים אינו מבוסס על הודעות אלא על קריאה מדוקדקת של תקנות וסיווג המוצרים המושפעים ואמצעים הכלולים בתקנות אלו.

לשם כך זיהתה ועדת האו"ם לסחר ופיתוח שתי דרכים להפחתת עלויות הסחר הקשורות לאמצעי סחר שאינם מכסים מבלי להתפשר על בריאות הציבור והגנת הסביבה:

  1. הגברת השקיפות וההבנה של מכשירי NTM: מידע מקיף וניתן להשוואה על אמצעים שאינם מכסים הוא נדיר וקשה להשגה. עלויות המידע גבוהות עבור קובעי המדיניות והמגזר הפרטי. ועדת האו"ם לסחר ופיתוח, כחלק מקבוצת MAST, הובילה את העבודה לעריכת הסיווג הבינלאומי של אמצעים שאינם מכסים. בהתבסס על סיווג ועדת האו"ם לסחר ופיתוח,MAST אוספת נתונים על אמצעים שאינם מכסים מאז 2012. כיום, הנתונים מכסים מעל 100 מדינות ויותר מ -65,000 אמצעים.

המידע זמין לציבור באתר Data Dissemination | UNCTAD.

  1. קידום מסגרות רגולטוריות ושיתוף פעולה: ההבדלים בין אמצעים שאינם מכסים בין מדינות גורמים למסחר להיות יקר יותר. עם זאת, תקנות אלה נחוצות כדי לעמוד ביעדים לגיטימיים של מדיניות ציבורית. הדבר דורש מדיניות חכמה כדי לעמוד ביעדי המדיניות הציבורית מבלי להגביל את ההתפתחות הכלכלית. מחקר של ועדת האו"ם לסחר ופיתוח מראה שאחידות רגולטורית יכולה להפחית במידה ניכרת את עלויות הסחר הקשורות לאמצעים שאינם מכסים. לכן ועדת האו"ם לסחר ופיתוח תומכת בשיתוף פעולה רגולטורי בין מדינות.

למידע נוסף Policy Support | UNCTAD.

 

אנו, במחלקת ארגונים בין-לאומיים במינהל סחר חוץ וצוות הנספחות הכלכלית לארגון הסחר העולמי בג'נבה, נשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה או הבהרה בקשר לפלטפורמה.

 

צור קשר עם:

מחלקת ארגונים בינלאומיים

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל