מספרים רבותיי…מספרים

 

ארגון הסחר העולמי פרסם דו"ח ובו מספר נתונים מעניינים לגבי הסחר העולמי ב 2014. מספר נקודות מרכזיות מהדו"ח מספרות את הסיפור של השנה הקודמת:

  • הגידול בסחר העולמי (ייבוא וייצוא) במוצרים צפוי להיות 3% ב- 2015 ו- 4% ב- 2016, הרבה מתחת ל- 5.1% אחוזי צמיחה בממוצע מאז 1990 ובהחלט מתחת לממוצע של ,6.1% ערב המשבר הכלכלי ב- 2008. בשלוש השנים האחרונות עומד הממוצע על 2.4%. זהו הממוצע הנמוך ביותר במשך שלוש שנים, מאז החלו הרישומים.
  • הייצוא של מדינות מפותחות גדל ב- 2.2% ב- ,2014, בעוד שבאותה שנה הגידול ביצוא של המדינות המתפתחות היה גבוה יותר ועמד על 3.3%.
    היבוא של מדינות מפותחות גדל ב- 3.2% ב- 2014, בעוד שבאותה שנה הגידול ביבוא של המדינות המתפתחות היה נמוך יותר ועמד על 2%
    ניתן לומר, כי גוש הסחר המרכזי, שהתאוששותו חיונית על מנת להגביר את הסחר העולמי, הינו האיחוד האירופי.
  • באשר לשירותים: היצואנית הגדולה של שירותים הינה ארה"ב עם 14.1% מסך השירותים העולמיים, כאשר לאחריה בריטניה עם 6.8%, גרמניה עם 5.5%, צרפת עם 5.4% וסין עם 4.6%. בצד היבוא, ניתן למצוא את ארה"ב עם 9.6% מסך השירותים העולמיים ולאחר מכן את סין עם 8.1%, גרמניה עם 9.6%, צרפת עם 5.1% ויפן עם 4%.

Growth in the value of commercial services exports by region, 2011-14
Annual % change

Source: WTO and UNCTAD Secretariat estimates

  • הצניחה בכ- 50% במחירו של הנפט, בין יולי לדצמבר שנה שעברה, מגדילה את הייבוא בכלכלות עתירות אנרגיה (בעיקר המדינות המפותחות וסין) ומקטינה את הכנסות היצואניות של הנפט ותוצריו וזה בתורו מקטין את הייבוא בקרב מדינות אלו. השפעות אלו על מאזן הסחר העולמי ב- 2015 יתבררו בתוך מספר חודשים.
  • הסיכונים, שמשפיעים על הסחר העולמי כיום, כוללים: סכסוכים וקרבות, כגון אלו שבמזרח התיכון, מדיניות מוניטרית, שאינה אחידה בקרב גושי סחר המרכזיים, כגון בארה"ב ובאאיחוד האירופי, תנודתיות בשערי חליפין של הדולר מול יתר המטבעות וצמיחה נמוכה מהצפוי בשווקים מתפתחים, כגון באפריקה ובאמריקה הלטינית.

מנכ"ל ארגון הסחר העולמי, רוברט אזבדן (Roberto Azevêdo) הצהיר, כי אכן התוצאות בשנים האחרונות מאכזבות, אך הן למעשה חלק מתהליך התאוששות טבעי מהמשבר הפיננסי. כמו כן, הוסיף, כי אנו לא חסרי אונים ויכולים לשנות את המגמה באמצעות הפחתת צעדים פרוטקציוניסטים, שיפור הגישה לשווקים והימנעות מצעדים, שמונעים סחר עולמי חופשי.

ניתן למצוא הדוח המלא כאן

וסטטיסטיקות נוספות כאן

במידה ויש לכם עניין במידע נוסף, נשמח אם תיצרו עמנו קשר בנספחות המסחרית בג'נבה.

צור קשר עם:

אסי יוסף

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל