מנכ"לית חדשה ל-WTO ותקוות חדשות למערכת הסחר המולטילטרלית

בתום תהליך ארוך של למעלה מחצי שנה, בחרה המועצה הכללית (GC) של ה-WTO את המועמדת הניגרית, נגוז'י אוקונג'ו-איבלה, לתפקיד  מנכ"לית הארגון. נגוז'י ניכנסה לתפקידה באופן רשמי ב-1 למרץ 2021 ומינוייה יהיה בתוקף לארבע שנים. היא תהייה האישה הראשונה בתפקיד רם זה כמו גם הנציגה הראשונה של יבשת אפריקה שנבחרה לעמוד בראש ארגון הסחר העולמי.

תהליך מינוייה של נגוז'י היה ארוך ופתלתל. 8 מועמדים (ממקסיקו, מצרים, קניה, מולדובה, ערב הסעודית, קוריאה, בריטניה  וניגריה)  הוגשו באופן רשמי לתפקיד, שהחל כבר  בחודש יוני 2020, לאחר שהמנכ"ל הקודם, רוברטו אזבדו (ברזיל) החליט להקדים את סיום כהונתו בשנה לעומת המועד המתוכנן. בתום תהליך ארוך שכלל שלבי התייעצות שניהלה  ה"טרוייקה" (שגרירי ניו זילנד, הונדורס ואיסלנד) נותרו שתי מועמדות בתהליך – מניגריה ומקוריאה. ראש הטרוייקה, שגריר נ"ז, דיווח בתחילת נובמבר 2020 כי מבין 2 המועמדות הסופיות, נראה שכ- 2/3 מהמדינות החברות ב-WTO תומכות במועמדת הניגרית, ולכן הציע לקבל החלטה על מינוייה בקונצנזוס, כמקובל בדרך קבלת ההחלטות של ה-WTO. ואולם, שגריר ארה"ב  ל-WTO, הודיע באותה ישיבה כי ארצו לא תוכל להצטרף לקונצנזוס וכי ארה"ב תחת ממשל טראמפ תומכת במועמדת הקוריאנית. מתוך רצון שלא לשבור את המסורת של קבלת החלטות בקונצנזוס, הוחלט בזמנו להמתין ולא לקבל החלטה בהצבעה (דבר שעלול היה  להביא את ארה"ב לפרוש מה-WTO) ולנהל התייעצויות נוספות.

עם כניסתו של ממשל ביידן לכהונה  בארה"ב , ב-20 לינואר 2021, חודשו המגעים עם נציגי ארה"ב בג'נבה ובוושינגטון. תוך 3 שבועות מכניסתו של ביידן לתפקיד, הסירה המועמדת הקוריאנית את מועמדותה ובמקביל הכריזה ארה"ב כי היא מוכנה לתמוך במועמדותה של נגוז'י הניגרית לתפקיד. כשבוע אח"כ התכנסה המועצה הכללית של ה-WTO  בג'נבה, על מנת לאשר את המינוי.

מינוייה של מנכ"לית חדשה ל-WTO כמו גם הגישה הקונסטרוקטיבית של הממשל האמריקאי החדש שסייע ליציאה מה-Dead-lock מפיחים תקוות חדשות ואופטימיות זהירה בקרב הגורמים המלווים את פעילות ה-WTO. אין זה סוד שבשנים האחרונות עבר ה-WTO משבר קשה וביקורת רבה הושמעה כנגדו על כך שאינו מצליח לייצר הסכמי סחר מולטילטרלים חדשים ולספק מענה להתפתחויות מסחריות וטכנולוגיות בכלכלה העולמית. בנוסף על כך, בעקבות ווטו אמריקאי נוסף הושבת למעשה גוף הערעורים של מנגנון יישוב סכסוכי הסחר של ה-WTO, דבר שמהווה פגיעה קשה ביכולת לאכוף יישום מלא של ההסכמים ושל המחוייבויות שהמדינות החברות ב-WTO לקחו על עצמן במסגרת הסכמי הסחר השונים ואשר נחתמו ברבות השנים.

ואולם, כאמור, מינויה של מנכ"לית חדשה ומה שמתחיל להיראות כשינוי בהתייחסות של הממשל האמריקאי החדש לארגונים בינ"ל ולמערכת המולטילטרלית בכלל, זאת ביחס למדיניות הלעומתית שהפגין ממשל טראמפ כלפי ה-WTO, WHO, המועצה לזכויות אדם וגופים בינ"ל נוספים –נותנים תקווה שכעת ניתן יהיה לגשר על מחלוקות ולהבריא את ה-WTO ואת מערכת הסחר המולטילטרלית.

לפתחה של המנכ"לית החדשה עומדים מספר אתגרים מיידים ודחופים: בראש ובראשונה, התמודדות עם מגפת הקורונה והשלכותיה על המערכת הכלכלית הגלובלית והסחר הבינ"ל. ב-WTO ובארגונים בינ"ל נוספים בג'נבה, כגון ארגון הבריאות העולמי (WHO) נעשים מאמצים להגיע להסכמות ושיתופי פעולה בינ"ל שיאפשרו הן גישה מהירה לחיסונים לאוכלוסיית העולם, ובעיקר במדינות מתפתחות שעד כה כמעט שלא זכו לגישה לחיסונים, ומאידך – להגיע להבנות שימנעו מגבלות על הסחר הבינ"ל, גישה מהירה ויעילה למזון ותרופות והסרת חסמים בפני שרשראות אספקה בינ"ל (שהוצבו לעיתים כחלק מהמאבק של ממשלות לחסום גבולות כדי למנוע התפרצויות של המגיפה, או מתוך רצון להבטיח אספקה שוטפת של ציוד רפואי, מזון ותרופות, בגבולות המדינה תוך הגבלת היצוא)

מעבר לכך, ישנם נושאים בוערים נוספים שעימם תצטרך המנכ"לית החדשה של ה-WTO להתמודד: ביצוע רפורמה במערכת ארגון הסחר העולמי על מנת שיוכל להתמודד טוב יותר עם אתגרי התקופה ולייצר את התפוקות המצופות ממנו – הסכמי סחר מולטילטרליים חדשים, פיתרון ה-Dead lock במערכת יישוב סכסוכי הסחר של ה-WTO, "הפשרת" מלחמת הסחר בין ארה"ב  לסין והעברתה לפסים של הידברות, ועוד כהנה וכהנה. המנכ"לית החדשה, נגוז'י, הצהירה כי ברצונה לנסות ולהגיע לכמה "הצלחות" מהירות על מנת לחדש את האמון ב-WTO ולייצר מומנטום חיובי. מספר משאים ומתנים עומדים על הפרק בהקשר זה ובעיקר שני הסכמים פוטנציאליים: הסכם על ביטול והפחתה של סבסוד בענף הדייג הבינ"ל וכן הסכם פלורילטרלי להגברת השקיפות ופישוט תהליכים בסחר הבינ"ל בשירותים.

מנכ"לית חדשה ל-WTO, ממשל אמריקאי חדש בוושינגטון ואופק של יציאה ממגפת הקורונה – כל אלו נוטעים תקווה לעתיד מסחרי בינ"ל טוב יותר לנושאים ונותנים מטעם המדינות החברות בארגון הסחר העולמי בג'נבה.

 

יאיר שירן – ציר כלכלי ונציג ישראל לארגון הסחר העולמי, ג'נבה.

 

צור קשר עם:

יאיר שירן

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל